Sari la conținut

Reconditionare difuzoare.


SIG

Postări Recomandate

Am niste boxe Meloman si ma gandesc ca difurile de bas au cam "obosit".

Poate inelele de cauciuc sa le schimb,sau sa le revigorez cumva.

Conul cred ca e din hartie,daca ajuta la ceva.

Ceva idei practice sa revigorez difurile batranelor Meloman-e?

Afecteaza imbatranirea cauciucului redarea?

Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 40
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Poate inelele de cauciuc sa le schimb,sau sa le revigorez cumva.

Ati putea sa le inlocuiti. Problema este alta din pacate, pentru a ajunge la aceleasi rezultate (caracteritici acustice a difuzoarelor) va trebui sa utilizati adezivi folositi de producator la ansamblarea membranei de sasiu - cam greu de ghicit. In concluzie, ceea ce spuneti dvs. este "munca in zadar".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa fie un deziderat?

Ma gandeam la probleme de recentrare dar nu si la adezivi.

Problema recentrarii se pune doar daca bobina se freaca de magnet. Daca inelul (de cauciuc sau burete) de insertie a membranei este deteriorat, acesta poate fi inlocuit. Dar e nevoie de un mester adevarat. Adezivul este prenadez (tot adevarat).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu nu cred sa fie o problema mare nici adezivul,prenadez am auzit la multi ca-l folosesc,precum nici faptul sa afecteze perceptibil tensiunile interne din adeziv dupa uscare.

Daca si doamna din imagine poate(e cumva chiar blonda? :a6: ) nu cred sa fie foarte complexa treaba atunci.

Putina pricepere si atentie trebuie bineinteles.

post-5-1192786965_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pare interesant ce zic unii despre difuzoarele vechi:

Dear Friend,

If you own speakers purchased before 1986 they are in all likelihood worth far more than you realize. Please approach the decision to scrap them with caution. Speaker technology has not advanced much since 1950, and mass produced cabinet quality seems to have gone down hill ever since that time.

And that my friend is really the problem... cabinet quality. QUALITY in general. Go and pick up your old speakers to get a feel for the weight. Knock on the cabinet sides and top and listen to the pitch. Then go out and apply the same test to a similar sized pair at your favorite stereo store.

In my experience it almost always means spending over a thousand dollars on a pair of speakers to find quality similar to your old (real-wood-veneer) jewels at home. And that is a conservative figure.

I realize that most of these companies either no longer exist, or parts are not available, so you feel pressure to buy new ones. Far and away your most cost effective option would be to have your speakers restored, or even re-built. The end result will be better sound for the money spent.

For every dollar you invest in restoration the net yield seems to be around $7.00 on the retail market.

Facultativ,traducerea:

 

Daca posedati difuzoare cumparate inainte de 1986 ele sunt in orice caz mai valoroase decat realizezezi.Te rog sa analizezi bine decizia de a scapa de ele.Tehnologia difuzoarelor nu a avansat mult din 1950 iar calitatea in productia de masa a cabinetelor se pare ca a decazut de atunci.

Iar aceasta este problema....calitatea cabinetului.Calitatea in general.Ridica un difuzor vechi sa simti greutatea.Bate cu degetul pe partile cabinetului si pe partea de sus si asculta natura sunetului(inaltimea lui).Apoi du-te la amgazinul pregferat si fa acelasi test la niste cabinete de marime similara.

Din experienta mea(a autorului) aproape intotdeauna inseamna sa cheltuiesti peste 1000 $ ptr. o pereche de boxe care sa aiba calitate similara cu cea a bijuteriei vechi (lemn furniruit de-a devaratelea) de acasa. Nu e o figura de stil exagerata.

Am realizat ca majoritatea acestor companii nu mai exista (producatorii) ,sau piese nu sunt de gasit,astfel fiind presat sa cumperi altele noi.

De departe optiunea financiara cea mai eficace v-a fi sa iti renovezi/reconstruiesti difuzoarele.Rezultatul v-a fi un sunet mai bun.

Pentru fiecare dolar investit in restaurare castigul net se pare ca v-a fi in jur de 7 dolari fata de magazinele care vand .

 

Ce-i drept e de pe un site ce vand accesorii ptr. reconditionat difuzoare,dar totusi ceva adevar cred ca are autorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cabinetele

Asa apar ca termen in prospecte incintele.

In privinta celorlalte afirmatii,sunt aproape in total dezacord cu cu ele.

Daca o luam pe puncte putem deduce singuri.

Difuzoarele din perioda respectiva nu beneficiau de ferite magnetice,iar pentru puteri mai mari erau folosite difuzoare electrodinamice,la care,ca piesa polara,era un electromagnet cu redresor propriu.Mult timp au fost folosite piese polare din otel magnetizat,care isi pierd proprietatiile in timp(se demagnetizeaza).Cartonul din care era facuta membrana,nu beneficia de tehnolgia materialelor compozite.Suspensia membranei era realizata prin gofrarea marginii si in timp se rupea,ba mai mult era si sensibila la umezeala,sistemul cu suspensie pe latex este superior,mai ales ca opune o rezistenta mai mica la deplasarea membranei.In ce priveste incintele,materialul care putea fi folosit in anii`50,era panelul,care este format din baghete de lemn intre doua foi de placaj,material rezonant si deci neindicat pentru incinte,spre deosebire de PAL,care este mult mai inert acustic,nefavorizand anumite frecvente.Singurul element real este,superioritatea unei incinte de lemn,comparativ cu una din material plastic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Analiza pe care o face autorul nu cred ca se refera la boxele anilor '50.

Anul 1950 a fost mentionat ca referinta istorica pentru productia de difuzoare ,nu cred sa mai incerce cineva azi sa reconditioneze difuzoare de prin anii '50.

Insa boxe/difuzoare incepand cu anii '70 nu 'or fi cumva mai "valabile" decat cele din comertul de azi?

Sa pastram planul de comparatie,sa comparam boxele comerciale de atunci cu cele,tot comerciale,nu profi,de acum.

Dar apropo de anii' 50,am gasit un articol in care se prezinta o constructie din 1956 :

http://roger-russell.com/sonopg/sonos.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar apropo de anii' 50,am gasit un articol in care se prezinta o constructie din 1956

Da,la aproape 40cm diametru 25W(si magnet pe masura).Dar ce spune Dl.acolo erau de avantgarda.

P.S.

Deci in 1956(la doar 6 ani de 1950),aparuse Alnico magnet,deci teoria ca nu este mai nimic nou in constructia difuzoarelor nu prea sta in picioare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar ce spune Dl.acolo erau de avantgarda.

Sa fie cele din site chiar asa de best of year /avangarda ptr. anul respectiv?

Poate,nu am citit chiar tot site-ul.

Da,la aproape 40cm diametru 25W(si magnet pe masura).

25 W RMS de atunci = sute de Wati PMPO de acum.

Deci in 1956(la doar 6 ani de 1950),aparuse Alnico magnet,deci teoria ca nu este mai nimic nou in constructia difuzoarelor nu prea sta in picioare.

Am gresit eu cand am spus ca 1950 ar' fi o referinta istorica.Autorul a vrut cred sa scoata in evidenta ca de zeci de ani buni nu prea a avansat tehnologia asta.Mai bine zicea: din anii '50....

Sau poate atunci imi dadeati un exemplu de revolutie tehnologica din 1961? :b1: (glumesc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa fie cele din site chiar asa de best of year /avangarda ptr. anul respectiv?

Alnico,era ceva nou.

25 W RMS de atunci = sute de Wati PMPO de acum.

25W,chiar sute de Watii?Poate doar daca va referiti la anumiti producatori,care pentru succesul comercial sunt foarte generosi cu Watii atribuiti produselor lor.Eu raman la parerea mea,ca s-au facut progrese.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu raman la parerea mea,ca s-au facut progrese.

Nimeni nu contesta.

Doar ca,sub aspect comercial,raportul tehnologie/pret de azi,in cazul unei perechi de boxe,e mai prost decat cel de ieri.

Oricum pe mine ma intereseaza acum daca de exemplu un cauciuc imbatranit la suspensia difuzorului ii micsoreaza cursa difuzorului? E posibil astfel sa aiba difuzorul o cursa mai slaba si implicit sa aud un bas slab?

Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum pe mine ma intereseaza acum daca de exemplu un cauciuc imbatranit la suspensia difuzorului ii micsoreaza cursa difuzorului? E posibil astfel sa aiba difuzorul o cursa mai slaba si implicit sa aud un bas slab?

Daca a devenit rigid,da,plus distorsiuni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock