Sari la conținut

un nenorocit de trojan


marius_med

Postări Recomandate

salutari,

 

Am reusit sa capat un trojan pe calculator, in conditiile in care am NOD32 ca si antivirus. Problema e ca il identifica dar nu il sterge si mai nou mi s-a copiat si pe stick-ul de memorie cand la-m conectat la calculator. Daca formatez stick-ul mi se copiaza din nou pe el in mod automat. Am mai cautat pe net cate ceva de acest tip de trojan si gasisem ca se autocopiaza si de aceea nu il pot sterge.

Cum as putea scapa de el???

 

 

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum as putea scapa de el???

Incercati o scanare online la F-Secure sau Bitdefender cu IE si dupa ce ati dezactivat System Restore.

Cum il cheama exact?

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apare pe stick ca si Autorun iar antivirusul il identifica: INF/Autorun.gen trojan si apoi mai scrie "Event occurred on a file modified by the application: C:\WINDOWS\kgglwuh6fbpl4cy.exe. The file was moved to quarantine. You may close this window. " dar totusi nu dispare.

 

cum dezactivez system restore?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu le-a si reparat, pe site-ul lor scriu ca rezolva(cititi PDF-ul).

asa scrie .......dar doar scrie..

acum downloaded un bitdefender de pe net si sper sa imi rezolve problema

multumesc pentru ajutor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la functionarea programelor antivirus: vedeti ca pentru stergerea unor anumiti virusi, programele antivirus cer restartarea sistemului PC pentru a reusi complet procesul de stergere a acestora. As spune chiar ca, un program antivirus bun, ar trebui sa ceara acest lucru. In caz contrar, evitati sa-l instalati pe sistemul de operare.

Programe care reusesc sa stearga antivirusi mai puternici prin restartarea sistemului ar fi: AVG Free si Avast vers. Free; respectiv cu licenta: Nod32, Kaspersky etc. Programul antivirus Bitdefender nu l-am testat din acest punct de vedere.

 

Numai Bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock