Sari la conținut

Baterie pentru cada cu obardaie sau clapeta?


titi

Postări Recomandate

Am avut cateva discutii cu cineva legat de subiectul topicului.

Deci, care baterii, cada, ghiuveta bucatarie sau baie, sunt in opinia voastra mai bune?

 

scratch_one-s_head.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As face cateva precizari, deoarece e greu de spus ceva, fara a intra in amanunte.

Daca s-ar mai gasi, acele baterii facute la Urbis, as sti din prima ce sa raspund, dar daca ne uitam ce se gaseste acum pe piata....e mai dificil de spus.

Mentionez ca utilizez o baterie Urbis de peste 30 de ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce este aia baterie URBIS

Obaterie romaneasca,fabricata de firma Urbis,producea si "Yale".Referitor la titlul subiectului,eu votez pentru cele cu mono comanda,mixajul de apa rece/caldaeste mai usor de facut cu o singura maneta,fata de 2 robinete,la cea clasica si mai ales pentru faptul, ca nu trebuie schimbate garnituri(mai ales la apa calda),eu am inlocuit bateriile din toate casa(3)in `95 si inca merg fara sa scape apa cu aceiasi sfera cu care le-am cumparat(bateriile noname din piata).

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E un arhaism sau regionalism ?

Nici una nici alta,este una din variantele romanesti(alta varianta este obertain) a germanului oberteil = piesa superioara si se refera la robinetii clasici cu filet si garnitura, actionati prin rotire.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt pentru bateriile cu clapeta.

Sunt mai practice si, din ce se constata, par a fi mai fiabile decat cele cu robinet.

Acum, bineinteles ca trebuie sa avem in vedere notiunea moderna de robineti, nu cea veche.

Bateriile moderne cu robineti, din cate am inteles, includ piese in miscare din mat. ceramice. care tot asa au uzura teoretica zero.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici una nici alta,este una din variantele romanesti(alta varianta este obertain) a germanului oberteil = piesa superioara si se refera la robinetii clasici cu filet si garnitura, actionati prin rotire.

 

Buna explicatia. Eu prefer insa varianta cu robinete, desi in casa numai am asa ceva, m-a presat nevasta-mea sa "modernizez" instalatiile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock