Sari la conținut

Caut schema vu-metru 6 LED-uri


dan_e

Postări Recomandate

Salut din nou pe toata lumea,

 

As dori o schema de vumetru cu 6 leduri (toate active). Adica, nu 5+1, ca de exemplu: AN6884, UA170 etc. Deci, vreau o schema numai cu 6 leduri, daca se poate si cu tranzistoare, numai sa fie testata, daca se poate. Sau, cum as putea sa modific un AN6884 sa fie si al 6 led activ ?

 

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 37
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut din nou pe toata lumea,

 

As dori o schema de vumetru cu 6 leduri (toate active). Adica, nu 5+1, ca de exemplu: AN6884, UA170 etc. Deci, vreau o schema numai cu 6 leduri, daca se poate si cu tranzistoare, numai sa fie testata, daca se poate. Sau, cum as putea sa modific un AN6884 sa fie si al 6 led activ ?

 

Multumesc anticipat.

uaa_180.rar

datasheet.pdf

Indicator_de_nivel_UAA180.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care 6,poate comanda doar 5.

Buna seara,

 

Se pare ca nu m-ati inteles. Eu am spus clar mai sus ca AN6864 are 5 leduri active la care se mai poate adaoga unul pe post de POWER = 5+1. Corect ? Problema e ca eu nu vreau led de POWER, as vrea unul de PEAK. Sau un alt circuit integrat vu-metru cu 6 leduri active ? Va rog.

Nu UAA170 sau 180 pt. ca nu ajuta la nimic.

 

Toate cele bune

Editat de dan_e
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc.

 

Schema de pe site-ul redcircuits am facut-o mai demult si nu prea functioneaza cum trebuie. Atunci am folosit LED-uri de 3mm.

Vumetrul cu LM324 se poate alimenta si nesimetric ? Nu prea discern bine daca in schema este alim. simetric sau nu! scratch_one-s_head.gif

Daca se alimenteaza simetric prefer pana la urma o schema cu alim simpla la 12VCC.

Editat de dan_e
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda! Acum m-am uitat mai bine si cred ca e alimentare simpla. Totusi, daca e alim simpla, pe iesirea fiecarui amplificator operational s-ar putea sa am jumate din tensiunea de alim si ledurile sa se aprinda ?

Daca chiar, exista vreun circuit integrat cu 6 amplificatoare operationale in capsula ?

Editat de dan_e
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi, daca e alim simpla, pe iesirea fiecarui amplificator operational s-ar putea sa am jumate din tensiunea de alim si ledurile sa se aprinda ?

Nu aveti 1/2 din tensiune,configuratia este de comparator,semnalul de intrare este legat la intrarea -,deci cand nivelul de intrare depaseste referinta din intrarea +,basculeaza la 0V,in rest sta basculat la potentialul + al sursei.

Daca chiar, exista vreun circuit integrat cu 6 amplificatoare operationale in capsula ?

Nu cunosc,oricum pentru inca 2 operationale,mai are nevoie de 6 pini,deci capsula cu 20 de pini(14 + 6).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock