Sari la conținut

Schema corector de ton


EL-Gabry

Postări Recomandate

Pentru a folosi la capacitate maxima ampliful meu cu STK4241V,am nevoie de un preamplificator cu corector de ton.Deja am realizat unul cu TDA1524,dar m-a descurajat donpetru ca nu e atat de bun la ceea ce imi trebuie mie (se preteaza la amplifuri cu alimentare simpla si alte neajunsuri).Sincer,eu l-am construit doar ca foloseste potentiometri mono pentru corectia pe ambele canale in acelasi timp.

Ce vreau eu de la schema asta (eventual PCB,tare bine mi-ar prinde):

-alimentare cu tensiune diferentiala (+- 12...etc V);

-neaparat comutator pentru LOUDNESS (se exclude potentiometru cu priza,nu gasesc asa ceva);

-doar daca e posibil sa se utilizeze potentiometri mono pentru corectia pe ambele canale odata,dar daca nu...asta e,e buna si varianta cu cei stereo;

-distorsiuni minime,zgomot de fond cat mai aproape de 0 (sigur ca intervine si calitatea pieselor),amplificare si impedanta pe iesire optima pentru excitarea amplifului meu.

Acum ca aceasta schema va fi tot cu integrat sau pe tranzistori...dvs. imi recomandati.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

si eu aveam aceeasi nedumerire si donpetru mi-a recomandat ceva de genul....aici

schema finala e in postul nr 18,

nu are functie loudness

 

nu l-am realizat inca dar am incredere in parerea dumnealui

 

spor la treaba

Editat de marius_med
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a folosi la capacitate maxima ampliful meu cu STK4241V,am nevoie de un preamplificator cu corector de ton.Deja am realizat unul cu TDA1524,dar m-a descurajat donpetru ca nu e atat de bun la ceea ce imi trebuie mie (se preteaza la amplifuri cu alimentare simpla si alte neajunsuri).Sincer,eu l-am construit doar ca foloseste potentiometri mono pentru corectia pe ambele canale in acelasi timp.

Ce vreau eu de la schema asta (eventual PCB,tare bine mi-ar prinde):

-alimentare cu tensiune diferentiala (+- 12...etc V);

-neaparat comutator pentru LOUDNESS (se exclude potentiometru cu priza,nu gasesc asa ceva);

-doar daca e posibil sa se utilizeze potentiometri mono pentru corectia pe ambele canale odata,dar daca nu...asta e,e buna si varianta cu cei stereo;

-distorsiuni minime,zgomot de fond cat mai aproape de 0 (sigur ca intervine si calitatea pieselor),amplificare si impedanta pe iesire optima pentru excitarea amplifului meu.

Acum ca aceasta schema va fi tot cu integrat sau pe tranzistori...dvs. imi recomandati.

Multumesc.

 

Cel mai bine cumpara un kit corector de ton + preamplificare si ai rezolvat problema;) poate ai vazut ca sunt foarte ieftine 11 ron, iar daca il faci este posibil sa te duca lejer pana la 50 ron. bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e ca eu am deja construite doua corectoare,unul cu TDA1524 si unul pe tranzistori (BC173C),ambele functionale,dar cu alimentare simpla.Filtru Loudness e neaparat la ceea ce caut.

Deci preamplicator cu corector de ton+alimentare simetrica+loudness on-off (fara putometru cu priza).

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e ca eu am deja construite doua corectoare,unul cu TDA1524 si unul pe tranzistori (BC173C),ambele functionale,dar cu alimentare simpla.Filtru Loudness e neaparat la ceea ce caut.

Deci preamplicator cu corector de ton+alimentare simetrica+loudness on-off (fara putometru cu priza).

Multumesc.

atunci cauta un REDUCATOR DINAMIC DE ZGOMOT gasesti la vro 30 ron ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda...Alta idee,poate serioasa de data asta?Ma refer la o schema de corector de ton cu cerintele mele.

Puteti folosi schema din postul nr.2 de mai jos (recomandata si de @marius_med mai sus):

http://www.forum.tehnium-azi.ro/accesorii_..._1524-t828.html

in combinatie cu cele spuse in topicul urmator:

http://www.forum.tehnium-azi.ro/accesorii_...ensat-t297.html

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Puteti folosi schema din postul nr.2 de mai jos (recomandata si de @marius_med mai sus):

http://www.forum.tehnium-azi.ro/accesorii_..._1524-t828.html

in combinatie cu cele spuse in topicul urmator:

http://www.forum.tehnium-azi.ro/accesorii_...ensat-t297.html

 

Numai bine

In primul desen nu inteleg nimic,iar al doilea e cu alimentare simpla.Si cu reglaj pe medii,nu urmaresc in mod deosbit asa ceva.Dati-mi dvs.o schema cu loudness inclus si alimentare diferentiala.Daca se poate si PCB-ul ar fi ideal,daca nu...nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca cititi topicul despre corectorul de ton recomandat o sa aflati cum sa-l transformati in numai doua puncte de reglaj in loc de trei. Apoi, aplicati potentiometrului de volum a corectorului o schema de loudness (vedeti legatura web nr.2 din postul meu anterior). Incercati sa puneti pe hartie ceea ce v-am spus si cu ajutorul forumului veti reusi pana la urma sa va conturati schema de care aveti nevoie. Incercati totusi sa nu asteptati totul de-a gata.

 

Forumul nu este o modalitate de a obtine proiecte la cerere, forumul va poate ajuta, punand mana de la mana, sa obtineti proiectul de care aveti nevoie prin propriile forte. Cred ca ma intelegeti ce vreau sa spun.

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca cititi topicul despre corectorul de ton recomandat o sa aflati cum sa-l transformati in numai doua puncte de reglaj in loc de trei. Apoi, aplicati potentiometrului de volum a corectorului o schema de loudness (vedeti legatura web nr.2 din postul meu anterior). Incercati sa puneti pe hartie ceea ce v-am spus si cu ajutorul forumului veti reusi pana la urma sa va conturati schema de care aveti nevoie. Incercati totusi sa nu asteptati totul de-a gata.

 

Forumul nu este o modalitate de a obtine proiecte la cerere, forumul va poate ajuta, punand mana de la mana, sa obtineti proiectul de care aveti nevoie prin propriile forte. Cred ca ma intelegeti ce vreau sa spun.

Tot respectul Donpetru si va respect decizia si sunt intru totul de acord cu dvs.

La mine problema se pune in felul urmator:

Electronica pt.mine e un hobby,imi place sa fac diverse montaje electronice,dar timpul ma preseaza la maxim.Nu traiesc din electronica,cand vad cat costa montajele astea la care se munceste atat de mult,ma descurajez total.Ieftine tare.

Daca as avea timp,as face eu toate schemele,as fi la curent cu toate aparitiile in acest domeniu,poate chiar as da si sfaturi.

In conditiile in care eu fac electronica o ora pe seara,imi place sa vad mai repede produsul finit,schema propriu zisa.

Deci aici (chiar pe un topic dedicat),vreau sa imi dati pestele gata prins,nu sa ma invatati sa pescuiesc (ca sa va citez).Stiu ca suna egoist si ca ma invatati de bine.Ma uit la schemele alea,sunt relativ simple,dar nu am timp sa ma mai gandesc la ele.Nu va suparati pe mine.Am invatat de la dvs multe lucruri utile care o sa le aplic pe viitor.Dar UNEORI...da...vreau schema de-a gata.Daca e posibil.

P.S. :am un amplificator SHARP SYSTEM-7700,probabil e dintr-o linie.Nu are corectie de ton,buton de power si mufe RCA de intrare.I-am adaptat eu un cablu cu jack stereo,deocamdata.Tot ce nu are,o sa ii pun eu,vreau sa imi iasa ceva frumos.Traful e de 2x49Vca la 650VA.Filtraj de 2x10000 la 75V.Are ceva putere.Si coincidenta...amplificare tot cu STK4241V.Are si soft start.O sa pun poze cu el.Acolo vreau sa pun acel corector si cred ca pana la urma o sa il cumpar,sa arate cat mai profi in interior.Dar sa vad un kit bun si eficient,ca e plina piata de chinezarii.Pentru kitul meu,tot cu STK4241V,o sa construiesc corectorul,sa stiu ca e tot facut de mana mea.

Multumesc de intelegere si sper sa nu va suparati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock