Sari la conținut

Sensibilitatea multimetrului.


resort

Postări Recomandate

Tentat de dizainul atragator, dimensiunea mica , dar mai ales de pretul echivalent a doua beri (3,9 lei) am cumparat un multimetru (AVO) a carui neajuns din nastere este sensibilitatea prea mica .

Aparatul acesta chinezesc are indicativul YX-1000A, si are sensibilitatea 2000ohmi/volt. Din ce cauza are o sensibilitate asa scazuta? Credeti ca s-ar putea marii sensibilitatea lui? Cum? S-a justifica interventiile in schema lui?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce cauza are o sensibilitate asa scazuta?

Nu este vorba de sensibilitate,rezistenta unui instrument(ohmi/Volt),reprezinta rezistenta echivalenta(curentul absorbit din semnal), ca sarcina,cuplata la semnalul masurat.

Credeti ca s-ar putea marii sensibilitatea lui? Cum? S-a justifica interventiile in schema lui?

Pentru a putea marii impedanta de intrare,trebuie atasat un amplificator cu impedanta mare(colector comun),realizarea lui(componente sortate,sursa, carcasa), poate costa mai mult decat diferenta,de la 4 ron la 19 ron.Un exemplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Nu este vorba de sensibilitate,rezistenta unui instrument(ohmi/Volt),reprezinta rezistenta echivalenta(curentul absorbit din semnal), ca sarcina,cuplata la semnalul masurat.

 

Expresiile formulate de mine in topic sunt corecte si nu lasa loc la confuzii. Sensibilitatea = curentul care produce deviatia maxima pe scala instrumentului . Expresia folosita de mine "ohmi/volt" NU reprezinta "rezistenta echivalenta ...." Ohmi/Volt chiar exprima sensibilitatea si este un parametru care de regula se imprima pe scala instrumentului. La instrumentul amintit de mine si la care intentionam sa-i maresc sensibilitatea are .imprimata pe scala: 2 kohmi/volt, din care se deduce sensibilitatea care este de 0,5 mA ( Legea lui Ohm).

De ex., pe scala de 10 v, rezistenta interioara este 10 x 2 kohmi = 20 kohmi. Curentul necesar pt. indicatia scalei de 10v este: Iscala=10v/20 kohmi=0,0005a sau 0,5 mA. Curentul 0,5 mA este sensibilitatea instrumentului si este constanta pe orice scala de tensiune! (vezi: Practica electronistului amator, pag 427)

Cer scuze dl.miron1947. Eram obligat de Regulamentul Forumului sa va corectez confuzia :

Citat regulament: "Incercati sa AJUTATI colegii de forum daca puteti, daca nu abtineti-va. Lumea vine aici SI sa invete ceva."
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cer scuze dl.miron1947. Eram obligat de Regulamentul Forumului sa va corectez confuzia :

Nu aveti de ce sa va cereti scuze,dar cu ce am scris "Pentru a putea marii impedanta de intrare,trebuie atasat un amplificator cu impedanta mare(colector comun),realizarea lui(componente sortate,sursa, carcasa), poate costa mai mult decat diferenta,de la 4 ron la 19 ron.Un exemplu.." cred ca m-am incadrat in regulamentul amintit de Dvs.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu aveti de ce sa va cereti scuze,dar cu ce am scris "Pentru a putea marii impedanta de intrare,trebuie atasat un amplificator cu impedanta mare(colector comun),realizarea lui(componente sortate,sursa, carcasa), poate costa mai mult decat diferenta,de la 4 ron la 19 ron.Un exemplu.." cred ca m-am incadrat in regulamentul amintit de Dvs.

 

 

Exact ! Avem de-a face cu asa numitul AMPLIFICATOR DE MASURA !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu aveti de ce sa va cereti scuze,dar cu ce am scris "Pentru a putea marii impedanta de intrare,trebuie atasat un amplificator cu impedanta mare(colector comun),realizarea lui(componente sortate,sursa, carcasa), poate costa mai mult decat diferenta,de la 4 ron la 19 ron.Un exemplu.." cred ca m-am incadrat in regulamentul amintit de Dvs.

 

In #3 eu m-am referit strict in legatura cu parametrul "ohmi/volt" si tot ce-am spus, inclusiv scuzele, raman valabile.

Acum ma refer si la pct.b al interventiei dv.:

In principiu, observatia dv in legatura cu necesitatea si costurile amplificatorului (completata si cu interventia binevenita a junior radu #5) este corecta, dar eu cunoscand neajunsurile, nu am mers in topic pe solutia amplificatorului .

 

citat: Din ce cauza are o sensibilitate asa scazuta? Credeti ca s-ar putea marii sensibilitatea lui? Cum? S-ar justifica interventiile in schema lui?

 

S-a vazut in #3 ca sensibilitatea aparatului este 0,5 mA si solicitam in topic o marire a sensibilitatii( adica micsorarea curentului de scala) prin interventia in schema electrica. In forum nu s-au gasit solutii in acest sens.

Intre timp am studiat schema aparatului si printr-o simpla interventie - precizez ca nu am scos si nu am adaugat nimic in schema aparatului in cauza - am marit sensibilitatea lui la 7 kohmi/volt adica curentul de scala s-a micsorat la 0,14mA.

Prin aceasta cred eu ca s-a marit valoarea de intrebuintare a aparatului. Ce parere aveti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar cum ati vazut Dvs.rezolvarea?Poate gasim o schema cu solutia Dvs.

 

Alaturat schema instrumentului, partea care afecteaza sensibilitatea, adica partea voltmetru- miliampermetru.

Din motive de simplificare a schemei, fabricantul a conectat permanent rezistentele shunt paralel pe galvanometru marind curentul in regim voltmetru, i1=i2+i3

Eu am intrerupt in B circuitul si obtin i1=i2. In locul intreruperii (B) se poate monta un comutator pentru restabilirea contactului in regim mA si ohmi.

Modificarea are dezavantajul ca strica etalonarea scalei ca voltmetru. Intrebare: Se merita? Ce solutii ar fi pentru alinierea scalei?

post-156-1196791413_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Modificarea are dezavantajul ca strica etalonarea scalei ca voltmetru. Intrebare: Se merita? Ce solutii ar fi pentru alinierea scalei?

In solutia asta,pe langa etalonarea necesara in cazul inserarii,unui amplificator,mai pierdeti si din impedanta.Nu cred ca merita.Mai bine incercati amplificatorul cu TL061,functioneaza cu o baterie de 9V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un sfat sincer pentru resort nu va complicati cu asemenea lucruri zic eu inutile deoarece va mananca bani si timp si oricum nu veti putea face mare lucru , parerea mea este sa va construiti sau sa va cumparati un instrument capabil sa va multumeasca , binenteles cand timpul sau bugetul va permite ! Si va rog sa nu mi-o luati in nume de rau deoarece si eu am patit la fel !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un sfat sincer pentru resort nu va complicati ........

PE 28 DECEMBRIE MA LOGODESC CU INGERASUL MEU LA BISERICA DIN SATUL EI ...MULTUMESC LUI DUMNEZEU !

 

a.) Sfatul se accepta fiind garantat de experienta si a fost intarit si de celelalte pareri sceptice (dl. miron1947)! Va multumesc.

b.) Am vazut o legatura logica intre iconul asociat cu numele radu si evenimentul din 28 decembrie si ca sa nu fiu singur sanctionat pentru :d9: il rog pe dl. miron 1947 sa mi se asocieze cu autoritatea de member *** si sa uram din inima juniorului radu: NOROC si FERICIRE, NOROCOSULE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

b.) Am vazut o legatura logica intre iconul asociat cu numele radu si evenimentul din 28 decembrie si ca sa nu fiu singur sanctionat pentru :d9: il rog pe dl. miron 1947 sa mi se asocieze cu autoritatea de member *** si sa uram din inima juniorului radu: NOROC si FERICIRE, NOROCOSULE!

Sigur ca da.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a.) Sfatul se accepta fiind garantat de experienta si a fost intarit si de celelalte pareri sceptice (dl. miron1947)! Va multumesc.

b.) Am vazut o legatura logica intre iconul asociat cu numele radu si evenimentul din 28 decembrie si ca sa nu fiu singur sanctionat pentru :d9: il rog pe dl. miron 1947 sa mi se asocieze cu autoritatea de member *** si sa uram din inima juniorului radu: NOROC si FERICIRE, NOROCOSULE!

 

 

Sigur ca da.

 

 

 

Ma bucur ca sa clarificat cat de cat ( sper eu) situatia si VA MULTUMESC PENTRU URARI ! TOATE CELE BUNE SI VOUA !

:g6:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock