Sari la conținut

Alimentare led din doua baterii R6


SilQ

Postări Recomandate

Am un led intr-o cutie care trebuie sa ramana aprins cat mai mult timp de la 2 bateri r6. Acum e legat pe direct si a mers 14 zile apoi a terminat bateriile. Se poate construi un circuit care sa reduca pierderile de curent si sa creasca mult timpul de functionare al ledului ? multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un led intr-o cutie care trebuie sa ramana aprins cat mai mult timp de la 2 bateri r6.

Nu stiu daca functioneaza mai mult, dar ca idee, puteti incerca varianta aceasta si cele 2 baterii, legate in paralel.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E posibil ca durata de functionare sa fie dubla daca fac un circuit cu ajutorul caruia ledul sa clipeasca ?

Depinde de cat consuma montajul, daca consuma cat economisiti in pauza de aprindere a led-ului, sigur nu.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Am un led intr-o cutie care trebuie sa ramana aprins cat mai mult timp de la 2 bateri r6. Acum e legat pe direct si a mers 14 zile apoi a terminat bateriile. Se poate construi un circuit care sa reduca pierderile de curent si sa creasca mult timpul de functionare al ledului ? multumesc

In primul rand buna ziua si bine v-am gasit, trebuie sa va spun k sunt pe de-antregul habarnist in ceea ce tine de electronica. am totusi o rugaminte.. Am nevoie de un led alimentat la baterii care sa stea aprins 7 zile.. ma puteti ajuta si pe mine cu o schema si sa-mi spuneti ce fel de materiale am nevoie? si daca pot folosi leduri SHD. Va multumesc anticipat: cu stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu leduri SHD, cred ca ati vrut sa spuneti SMD.

 

Cand spuneti 7 zile, va referiti fix la 24 ore x 7 = 168 ore? Daca este vorba un led SMD, atunci autonomia bateriei trebuie sa fie de cel putin 1Ah, o tensiune de 6V sau 12V. Este de preferat o autonomie putin mai mare pentru ca mai sunt pierderi pe circutul adiacent ledului.

Pentru alimentarea ledului puteti folosi un circuit simplu, cu rezistenta - vedeti exemplele din acest articol:

[sharedmedia=ccs:custom_database_1:16]

 

sau un simplu generator de curent constant cu doua tranzistoare:

74-c50e82a87d.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu leduri SHD, cred ca ati vrut sa spuneti SMD.

 

Cand spuneti 7 zile, va referiti fix la 24 ore x 7 = 168 ore? Daca este vorba un led SMD, atunci autonomia bateriei trebuie sa fie de cel putin 1Ah, o tensiune de 6V sau 12V. Este de preferat o autonomie putin mai mare pentru ca mai sunt pierderi pe circutul adiacent ledului.

Pentru alimentarea ledului puteti folosi un circuit simplu, cu rezistenta - vedeti exemplele din acest articol:

 

 

sau un simplu generator de curent constant cu doua tranzistoare:

74-c50e82a87d.gif

asa este imi cer scuze led SMD, si autonomia aproximativa de 168 de ore.. de preferat un circuit cat mai simplu,si in cazul unui led normal rosu, ce acumulator si ce rezistor am nevoie pt automiea de 168 de ore..

cu stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca folositi solutia cu cele doua tranzistoare de mai sus, curentul prin led cat si intensitatea luminoasa a acestuia se va pastra constanta pe tot ciclul de functionare (descarcare) a bateriei. Schema cu cele doua tranzistoare se preteaza pentru baterii de 9 sau 12V, cel putin. Deci, spre exemplu, cautati o baterie de tipul VRLA BSB 12V 1 Ah sau 2Ah la care puteti sa atasati un circuit cu cele doua tranzistoare unde T1 si T2 pot fi BC547, R2 = 82 Ohm (merge si 100 Ohm) - cu cat rezistenta e mai mica cu atat mai mult ledul va ilumina mai tare - iar R1=2k2. Rezistentele pot fi de 0.25W.

Daca nu doriti sa va complicati cu acele montaj electronic, atunci montati ledul in serie cu o rezistenta de 1.5 KOhmi direct la bornele bateriei de 12V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK. Va multumesc pentru rabdare si sfaturi. Cred k voi opta pentru varianta cu baterie si resistenta in serie, Acum intrebarea mea este: pentru un led rosu, cred k e de 20 mA, ce baterie am nevoie incat sa ramana aprins aproximativ 168 de ore? bateria de 12 V poate sa fie LR23A?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LR23A este o baterie de 40...55mAh, iar daca ledul consuma 20mA, atunci bateria se va descarca in 2...3 ore.

 

Calculul pe care l-am facut initial si unde a rezultat o baterie de 12V 1Ah, era pentru alimentarea unui led care absoarbe aprox.10mA. Pentru un led de 20 mA care sa stea aprins cel putin 168 ore, rezulta o baterie de 2Ah, cum ar fi:

http://www.atbatt.co...12v-2ah/battery

Apoi, ganditi-va ca pe durata de viata a bateriei si nenumarate cicluri incarcare-descarcare, capacitatea bateriei scade, nu mai este cea initiala, din acest motiv e bine sa va achizitionati o baterie de capacitate mai mare de 2Ah.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock