Sari la conținut

problema amplificator


HAN

Postări Recomandate

Salut!

Sunt nou pe aici, si am o problema. Acum cativa ani am cumparat un amplificator facut de cineva, de 50 w. A functionat el vro 3-4 ani fara nici-o problema, numai ca avea o cutie cam urata. Am gasit alta cutie si m-am decis sa o schimb. Cand am scos amplificatorul din cutie, i-am facut proba si a mers. L-am bagat in noua cutie, si o cantat vro 30 secunde si nu a mai mers. L-am scos din cutie, crezand ca am facut un scurt pe undeva si so ars ceva. Intradevar facusem scurt intre colecotrii la finali, s-au ars finali si prefinali. Am schimbat prefinali ( bd 140,bd139), si finali 2n3055( am pus 2n6654). Nu l-am mai bagat in cutie, si cand sa ii fac proba, tot la fel 30 sc si tacere. Am luat la verificat fiecare tranzistor si am gasit ars un ac 108. L-am schimbat, si finali si prefinali ca iara s-au ars. Ii fac proba si canta dar se aude foooooooarte prost si incet, si se incalzeste un prefinal bd139 pana se arde.

 

Is incepator in tainele electronicii, si nu stiu ce sa ii mai fac, am schimbat si condensatorii toti, am verificat rezistentele, diodele, etc. si tot nu merge.

 

acesta este amplificatorul:

 

http://img94.imageshack.us/i/fotografii0049u.jpg/

http://img708.imageshack.us/f/img708/7510/fotografii0051.jpg

 

preamplificatorul l-am scos eu mai demult ca era prost realizat si destorsiona mult din sunet.

Editat de HAN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu era suficient sa schimbati doar finali si prefinali, trebuia sa verificati si celelalte componente. S-ar putea sa aveti o rezistenta devalorizata sau intrerupta (sau mai multe).

Incercati totusi sa schitati schema pe hartie ca sa putem discuta in jurul ei, atfel, nu va ramane altceva de facut decat sa verificati si celelalte componente (scoateti din circuit tranzistoarele si masurati-le hFe-ul - si nu uitati sa le imperecheati).

 

Numai Bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu era suficient sa schimbati doar finali si prefinali, trebuia sa verificati si celelalte componente. S-ar putea sa aveti o rezistenta devalorizata sau intrerupta (sau mai multe).

Incercati totusi sa schitati schema pe hartie ca sa putem discuta in jurul ei, atfel, nu va ramane altceva de facut decat sa verificati si celelalte componente (scoateti din circuit tranzistoarele si masurati-le hFe-ul - si nu uitati sa le imprecheati).

 

Numai Bine

 

o sa incerc sa fac o schema si o sa o postez.

 

am verificat toti tranzistori si sunt buni. O sa verific inca odata toate piesele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Sunt nou pe aici, si am o problema. Acum cativa ani am cumparat un amplificator facut de cineva, de 50 w. A functionat el vro 3-4 ani fara nici-o problema, numai ca avea o cutie cam urata. Am gasit alta cutie si m-am decis sa o schimb. Cand am scos amplificatorul din cutie, i-am facut proba si a mers. L-am bagat in noua cutie, si o cantat vro 30 secunde si nu a mai mers. L-am scos din cutie, crezand ca am facut un scurt pe undeva si so ars ceva. Intradevar facusem scurt intre colecotrii la finali, s-au ars finali si prefinali. Am schimbat prefinali ( bd 140,bd139), si finali 2n3055( am pus 2n6654). Nu l-am mai bagat in cutie, si cand sa ii fac proba, tot la fel 30 sc si tacere. Am luat la verificat fiecare tranzistor si am gasit ars un ac 108. L-am schimbat, si finali si prefinali ca iara s-au ars. Ii fac proba si canta dar se aude foooooooarte prost si incet, si se incalzeste un prefinal bd139 pana se arde.

 

Is incepator in tainele electronicii, si nu stiu ce sa ii mai fac, am schimbat si condensatorii toti, am verificat rezistentele, diodele, etc. si tot nu merge.

 

acesta este amplificatorul:

 

http://img94.imageshack.us/i/fotografii0049u.jpg/

http://img708.imageshack.us/f/img708/7510/fotografii0051.jpg

 

preamplificatorul l-am scos eu mai demult ca era prost realizat si destorsiona mult din sunet.

Prietene, deoarece am cunoscut si eu la randul meu entuziasmul unui incepator in lumea fantastic de frumoasa a electronicii, am ati face o recomandare: uita de acest montaj din fotografiile de mai sus. A fost cu multi ani in voga...acum insa este depasit ca performante. Ti-as recomanda in schimb sa arunci o privire pe schema prezentata in articolul alaturat. Sunt convins ca nu vei fi deziluzionat. Citeste cu atentie aticolul si daca te atrage montajul...succes!

The_A40_Power_Amplifier.pdf

The_A40_Power_Amplifier___Part_Substitutions.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene, deoarece am cunoscut si eu la randul meu entuziasmul unui incepator in lumea fantastic de frumoasa a electronicii, am ati face o recomandare: uita de acest montaj din fotografiile de mai sus. A fost cu multi ani in voga...acum insa este depasit ca performante. Ti-as recomanda in schimb sa arunci o privire pe schema prezentata in articolul alaturat. Sunt convins ca nu vei fi deziluzionat. Citeste cu atentie aticolul si daca te atrage montajul...succes!

 

ai dreptate, chiar m-am saturat de acest montaj! nu cred ca mai imi bat capul cu el, as vrea sa fac altul dar cu integrat ca se face mai repede si nu trebuie multe piese.

cam cata putere pot scoate din 30v +/- cu un circuit integrat, pe 4 ohmi???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai dreptate, chiar m-am saturat de acest montaj! nu cred ca mai imi bat capul cu el, as vrea sa fac altul dar cu integrat ca se face mai repede si nu trebuie multe piese.

cam cata putere pot scoate din 30v +/- cu un circuit integrat, pe 4 ohmi???

Dificila problema mi-ai pus...Din multitudinea schemelor care sunt echipate cu circuite integrate amplificatoare de JF...chiar imi este imposibil sa-ti dau un raspuns corect. Totusi, pentru a oferi o solutie, cauta in aceasta carte cu scheme cu circuite integrate analogice (sunt prezentate un numar mare de CI-uri cu schemele de montare inclusiv cablajele necesare). Mentionez ca aceasta arhiva RAR a fost impartita in doua din motive pur tehnice - marimea limitata a fisierului ce poate fi anexat - si contine un fisier cu extensia djvu, o extensie putin intalnita pe plaiurile mioritice dar destul de mult folosita in alte parti. Sunt convins ca nu vei intampina nicio dificultate la intelegerea schemelor - simbolurile folosite in electronica fiind de uz international - chiar daca lucrarea de fata fiind editata in limba rusa. Daca nu ai programul pentru a deschide aceste fisiere, acceseaza acest site http://www.djvuzone.org/download/index.html

Succes!

 

Dificila problema mi-ai pus...Din multitudinea schemelor care sunt echipate cu circuite integrate amplificatoare de JF...chiar imi este imposibil sa-ti dau un raspuns corect. Totusi, pentru a oferi o solutie, cauta in aceasta carte cu scheme cu circuite integrate analogice (sunt prezentate un numar mare de CI-uri cu schemele de montare inclusiv cablajele necesare). Mentionez ca aceasta arhiva RAR a fost impartita in doua din motive pur tehnice - marimea limitata a fisierului ce poate fi anexat - si contine un fisier cu extensia djvu, o extensie putin intalnita pe plaiurile mioritice dar destul de mult folosita in alte parti. Sunt convins ca nu vei intampina nicio dificultate la intelegerea schemelor - simbolurile folosite in electronica fiind de uz international - chiar daca lucrarea de fata fiind editata in limba rusa. Daca nu ai programul pentru a deschide aceste fisiere, acceseaza acest site http://www.djvuzone.org/download/index.html

Succes!

Scheme_amplificatoare_JF_cu_CI.part1.rar

Scheme_amplificatoare_JF_cu_CI.part2.rar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca doriti ceva cu integrate, atunci TDA7294 este o alegere buna. Mult Succes si mare atentie cum realizati cablajul.

 

Numai Bine

 

asta ar fi mult mai bun cu 2X TDA7294 legati in punte. 200w si se alimenteaza tot la 30v, dar e mai complicat, si integratul asta e fooarte sensibil, si daca gresesc ceva la cablaj paa integrate + ca imi trebuie ditamai radiatorul.

 

http://img97.imageshack.us/f/200wb.jpg/

Editat de HAN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu treceti cu vederea si puterea transformatorului disponibil cu care vreti sa alimentati aceste TDA-uri. Apoi, mai conteaza aici si spatiul disponibil in carcasa amplificatorului actual. O putere mare implica si radiatoare mai mari, pe langa transformator. Deci ambele componente va trebui sa incapa in carcasa actuala.

Asadar, analizati spatiu disponibil in carcasa, transformatorul existent si apoi alegeti o solutie in punte cu TDA7294 sau simpla.

 

Numai Bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock