Sari la conținut

polaritatea condensatoarelor din schema?


alx

Postări Recomandate

hello all,

 

la smd-uri, linia marcata pe corpul condensatorului semnalizeaza plusul?

 

alx

 

Daca nu ma-nsel acea linie marcheaza minusul codensatorului , aceasi regula banala ca la cele normale zic eu ! Incearca cu un capacimetru , vezi in ce sens indica caorect si in care nu !

Bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

These are often not even labeled. If they are labeled, it is the same system as SMT resistors, but representing pF. Polarized capacitors are marked with a stripe on the positive end of the package. They are rectangular, and often black or tan colored. The black capacitors are easily mistaken for diodes due to the white stripe on one end...

Dupa cum zice acest citat,dunga identifica + ul condensatorului SMD polarizat. http://en.wikibooks.org/wiki/Electronics/C..._Identification

Editat de SIG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

These are often not even labeled. If they are labeled, it is the same system as SMT resistors, but representing pF. Polarized capacitors are marked with a stripe on the positive end of the package. They are rectangular, and often black or tan colored. The black capacitors are easily mistaken for diodes due to the white stripe on one end...

Dupa cum zice acest citat,dunga identifica + ul condensatorului SMD polarizat. http://en.wikibooks.org/wiki/Electronics/C..._Identification

 

Pai SIG sa inteleg ca ce am spus mai spus mai sus nu e in conformitate cu realitatea ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu: Polarized capacitors are marked with a stripe on the positive end of the package. Deci linia respectiva, asa cum a spus si SIG mai sus, semnifica plusul condensatoarelor SMD polarizate.

 

Radule, presupunerea este mama esecului. Asa ca fii atent! Apropo, stii in ce film s-a spus propozitia subliniata ?????????? pardon.gif rolleyes.gif

 

BAFTA. smoking.gif Ar trebui sa ma las de fumat!!! De cand zic! eek.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu: Polarized capacitors are marked with a stripe on the positive end of the package. Deci linia respectiva, asa cum a spus si SIG mai sus, semnifica plusul condensatoarelor SMD polarizate.

 

Radule, presupunerea este mama esecului. Asa ca fii atent! Apropo, stii in ce film s-a spus propozitia subliniata ?????????? pardon.gif rolleyes.gif

 

BAFTA. smoking.gif Ar trebui sa ma las de fumat!!! De cand zic! eek.gif

 

Nu nu stiu in ce film ! Dar se pare ca ori orbesc ori sunt bou , in loc de una am inteles alta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu in astfel de situatii [sau daca marcajele nu sunt clare] incarc condensatorul cu o baterie de cativa volti si masor cu volmetru, daca da cu "-" inseamna ca bornele sint invers. cred ca ati ineles ce am vrut sa zic.

 

nu prea e in regula... daca nu nimeresti bine polaritatea, poti strapunge dielectricul... mai ales in cazul componentelor foarte sensibile... eu de aceea am intrebat (nu e deloc placut sa cauti un capacitor strapuns sau sa-l inlocuiesti pe cel defect, cind ai un circuit a carui suprafata nu depaseste 0.5cm patrati si pe linga se mai afla si alte componente)...

 

alx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock