Sari la conținut

Ajutor pentru sistem hi-fi


mugurelgi

Postări Recomandate

Am si eu nevoie de sfat pentru a realiza un sistem hi-fi, din cele 3 scheme, selectate luand in considerare mai ales ca thd sa fie cat mai mic

 

1. Un amplificator audio Hi-Fi in clasa AB de 120W/8Ohmi, THD = aprox. 0.0013% la 1KHz si 0.0048% la 10KHz; SNR=115dB : expus pe forum de dompetru pe 260oct 2008

2. Amplificator audio LYNX, 275W in 4 Ohmi, THD aprox.0,001%, raportul semnal zgomot mai bun de 110dB, banda de frecventa ...300kHz : releu aprilie 2008.

3. Un amplificator audio de calitate pe care il recomand tuturor celor daca doresc sa-si contruiasca acasa un sistem audio Hi-Fi de exceptie (137W in 4Ohmi, THD 0,1%): expus de dompetru pe 17 dec. 2007

 

vreau sa iau in calcul daca pot sa-mi procur toate piesele, daca am schemele de cablaj(valabil pentru prima varianta de ampli).

 

 

personal as vrea sa fac primul sistem dar este o investitie destul de mare pentru mine si am nevoie de ceva ajutor, ceva incurajare si sfaturi prrecum si orice recomandare sau sugestie este binevenita.

 

Pentru primul sistem deja vad ca sst 404 nu este de gasit precum si lipsa desenului de cablare.

 

pana la urma care din astea 3 ramane de facut, bineinteles si alte optiuni de scheme pot fi luate in calcul .

 

respect pentru toti forumisti, La Multi Ani , si reusite cat mai multe incepand din acest an.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Era util sa fi precizat si topicul, respectiv numarul postului din topic, pentru a fi mult mai usor de gasit schema si de facut comparatie.

2. Nu e bine sa va luati numai dupa THD si sa comparati cele trei scheme deoarece nu putem stii cu exactitate in ce conditii a fost masurat acel THD.

 

Ca sa va recomand o schema ar trebui stiut nivelul de experienta practica in electronica si nivelul calitativ (atat din punctul de vedere a achizitiei componentelor) pe care vreti il aveti, respectiv vreti sa-l atingeti. Asadar...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, vin cu completari , schemele sunt la paginile

 

 

1. http://www.forum.tehnium-azi.ro/amplificat...-t128-p-60.html , prima schema de la prima postare dompetre si incepe cu :

1. Un amplificator audio de calitate pe care il recomand tuturor celor daca doresc sa-si contruiasca acasa un sistem audio Hi-Fi de exceptie (137W in 4Ohmi, THD 0,1%):

Amplificator_audio_HI_FI_137W_4Ohmi_cu_MOSFET.rar ( 1.19MB ) Numarul de Transferari: 185

 

 

 

2. http://www.forum.tehnium-azi.ro/amplificat...-t128-p-40.html , schema este postata de releu , si incepe cu :

 

 

Rasfoind putin web-ul am mai gasit trei scheme de amplificatoare audio care ar merita postate

 

Sa incep:

 

1. Amplificator audio LYNX, 275W in 4 Ohmi, THD aprox.0,001%, raportul semnal zgomot mai bun de 110dB, banda de frecventa ...300kHz.

LYNX_Audio_Amplifier_275W_4_Ohmi.pdf ( 1.16MB ) Numarul de Transferari: 113

 

 

3. http://www.forum.tehnium-azi.ro/amplificat...-t128-p-20.html , aici este a treia schema postata de dompetre si incepe cu

 

1. Un amplificator audio de calitate pe care il recomand tuturor celor daca doresc sa-si contruiasca acasa un sistem audio Hi-Fi de exceptie (137W in 4Ohmi, THD 0,1%):

Amplificator_audio_HI_FI_137W_4Ohmi_cu_MOSFET.rar ( 1.19MB ) Numarul de Transferari: 185

Cam ce vreau?

am fost intr-un mag sa-mi iau un sistem audio homecinema cam la 400 de euro, si din intamplare am ascultat si la un stand de boxe de calculator diferite marci , cand am ajuns si la un sistem 2 sateliti plus bass de la harman am ramas tablou cat de bine se auzea, sunet foarte curat, claritate nici nu se compara cu sony etc, etc. asa ca l-am cumparat imediat, era la oferta 170 euro. sistemul homecinema lg avea stalpi cat casa dar in comparatie cu harman-ul zici ca se auzea din butoi...... recomand oricui sistemul harman-kardan cu satelitii ca niste eprubete , oricum mai tarziu am luat si de la jbl un sistem creature 2, se aude si asta destul de bine. sa continui cu ce vreau? un sistem stereo intre 80-120 watti, claritate exceptionala, fara distorsionari , daca se merita si un canal de bass , ceva de genul 2+1, dupa chestia asta niste boxe adevarate, din ce am auzit cu bobine pe fiecare difuzor , ma rog , sper sa nu zambiti prea tare de micile sisteme prezentate mai sus pt ca in comparatie cu ce vreau este cam de ras.

Intradevar cand ai bani poti sa cumperi orice sistem vrei, nu este cazul meu,

 

mi-a placut si prezentarea de la prima schema si motivatiile de acolo.

in domeniul electronicii nu am mai facut vre-un montaj din copilarie. asa ca acum stiti cam ce pot si ce vreau.

cam asta este, mi-am dat si eu cu parerea ca cineva care a intrat pe acest site de 2 zile, fara prea multe cunostinte din domeniu.

salutari la toti ,

ps. schemele sunt scrise in culori, de fapt ca sa fie mai usor am facut atasament, aveti cele trei scheme cat si sursele lor:)

0.001.pdf

lynx.pdf

post-3346-1231185105_thumb.jpg

Editat de mugurelgi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din spusele dvs. de mai sus sa inteleg ca vreti sa folositi sistemul 2+1 acasa, nu! Daca da, atunci nu inteleg de ce vreti sa realizati niste sateliti la acest sistem de 80...120W. E cam mult! Nu mai adaog aici faptul ca majoritatea celor care cumpara un sistem audio privesc calitatea acestuia prin prisma wattilor. Nimeni nu mentioneaza nimic legat de decibeli, tipul incintei s.a.m.d.

Totodata, daca ar fi sa analizam cerinta trasata, va pot recomand oricare din cele trei scheme postate. Diferentele sunt minore. Totusi, daca as face o clasificare, pe primul loc ar fi schema amplificatorului audio LYNX, bineinteles, alimentata la o tensiune mai mica si cu mai putine perechi de finali, pentru a ajunge la puterea dorita.

 

P.S. Va rog sa nu abuzati de sistemul de atasamente din forum atat timp cat schemele s-au mai postat. De aceea voi sterge atasamentele postate. Multumesc de intelegere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din spusele dvs. de mai sus sa inteleg ca vreti sa folositi sistemul 2+1 acasa, nu! Daca da, atunci nu inteleg de ce vreti sa realizati niste sateliti la acest sistem de 80...120W. E cam mult! Nu mai adaog aici faptul ca majoritatea celor care cumpara un sistem audio privesc calitatea acestuia prin prisma wattilor. Nimeni nu mentioneaza nimic legat de decibeli, tipul incintei s.a.m.d.

Totodata, daca ar fi sa analizam cerinta trasata, va pot recomand oricare din cele trei scheme postate. Diferentele sunt minore. Totusi, daca as face o clasificare, pe primul loc ar fi schema amplificatorului audio LYNX, bineinteles, alimentata la o tensiune mai mica si cu mai putine perechi de finali, pentru a ajunge la puterea dorita.

 

P.S. Va rog sa nu abuzati de sistemul de atasamente din forum atat timp cat schemele s-au mai postat. De aceea voi sterge atasamentele postate. Multumesc de intelegere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dintre cele 3 ramane ca varianta cea mai buna LYNX.

AM VAZUT SI ROTEL, dar am cunostinte minime , nu am scheme de cablaj, nu stiu cum se adauga inca 3 canale plus bass-ul, a fost mai complicat sa ma opresc asupra lui.

 

intr-adevar 80 watti vreau sa-i folosesc si pentru prezentare de ceva muzica, daca o sa fie vre-o data cazul. ma intereseaza in primul rand sunete cat mai clare, distorsiuni minime, indiferent de volum mic sau mare.

 

multam mult donpetru si home. si rotel este bun dar aici nu am schemele de cablaj si nu stiu daca este mai bun ca lynx.

 

piesele cumparate de aici http://www.tme.eu/ro/katalog/transformatoa...ory%3D100028%26 sunt destul de bune fata de cele din Europa ?

 

o schema de subwoofer ar fi binevenita,

multa sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

un sfat ce ampli sa fac pentru sistem 2+1 cu boxe wharfedale diamond 9,3 -central mai trebuie sa iau wharfedale pacific sau ceva de la magnat tot pe la 120w. am radiatoare pe care le pot folosi, cel mai mare are aproape 8kg. va rog daca ma puteti ajuta .

Editat de mugurelgi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut, dar nu se intelege nimic din imaginea aia si mai este si de 1,2Mb. Va cam bateti joc de spatiu pe server al acestui site, nu e frumos!

 

Parerea mea e sa nu te complici cu sisteme 2.1, astea sunt de fatada. Am vrut si eu odata sa fac, dar m-am lasat la mana mea. Adica, ori faci ceva 5.1 ca sa le foloseste si la filme, ori stereo. Ai doua variante: sa faci amplificatoarele pe TDA sau tranzistoare. Asta alegi in functie de cat de bine stapanesti electronica sau poti sa apelezi la cineva care stie sau poti sa cumperi kituri gata facute.

 

stima

dan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock