Sari la conținut

cablaj amplif 30W


 Adrian_BBS

Postări Recomandate

salutare.....imi trebuie un amplificator de 30W pe 4 ohmi pentru un sistem 2.1 si am gasit schema de mai jos....pentru ca nu avea cablaj m-am gandit sa-l fac eu numai ca nu stiu daca a iesit bine.....voi ce parere aveti?

am pus si fisierel in eagle pentru cine are eagle instalat.

post-257-1218998250_thumb.jpg

post-257-1218998256_thumb.jpg

post-257-1218998262_thumb.jpg

1.rar

post-257-1218998511_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Punctul de masa a difuzorului este bine sa-l luati din partea stanga a GND-ului de alimentare si nu din partea dreapta asa cum ati figurat pe PCB

2. Intr-adevar, repet obervatia facuta de dl.miron1947. Ar trebui sa gasiti o solutie ceva mai buna decat sa supraetajati doua rezistente.

3. Asezarea componentelor in plan cam lasa de dorit. E un exercitiu bun care cred ca pe viitor va fi de folos. Asta ramane de vazut.

4. Tranzistoarele T1 si T2 ar fi bine sa le luati montati pe PCB cat mai apropiat (ar fi bine sa se lipeasca unul de celalalt, daca se poate, nu este chiar o conditie obligatorie);

5. Tranzistoarele T6 si T7 din schema obligatoriu in capsula TO-126 si in nici un caz 2N3904 (06). Inca am niste dubii cu privire la aceasta schema cand am vazut 2N3904 si 2N3906 in etajul prefinal. Aceste sunt tranzistoare in capsula TO-92 cu un curent de colector max. de 0,2A. Va recomand sa inlocuiti aceste tranzistoare cu BD139 si BD140.

6. L1 si R21 sau R20 in PCB-ul dvs. pot sa lipseasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc pentru observatii....maine sau cand o sa am timp o sa repar greselile....pana atunci numai bine

 

LATER EDIT: am modificat la schema si cablaj tranzistori din etajul prefinal....iar la PCB am facut modificarile de mai sus.....mai este altceva de modificat, optimizat, poate voi aveti ochi mai buni.....va multumesc

post-257-1219016659_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiti cumva cati amperi mananca pe 4 ohmi si ce putere trebuie sa aiba traful pentru 2 module/1 modul....va multumesc

Alimentat la +/-35Vcc, pe impedante de 4Ohmi, amplificatorul consuma aprox. 5A/canal.

Totusi, amplificatoarele audio de casa care functioneaza min. pe 4Ohmi, au transformatorul dimensionat pentru cazul in care amplificatorul ar functiona pe ambele canale cu impedante de 8Ohmi. Surplusul care ramane este compensat, mai mult sau mai putin, de catre condensatoarele de filtraj. De fapt, si echipamentele audio PRO ieftine sunt dimensionate dupa acest principiu.

In concluzie, puteti adopta un transformator cu doua infasurari de 25V la 5A pentru varianta stereofonica a acestui amplificator (250VA).

 

Condensatoarele de filtraj se dimensioneaza pentru a compensa surplusul cat mai bine sau mai putin bine.

O relatie simpla - fara a tine cont de rezistenta interna a redresorului si rezistenta interna a transformatorului pe care il avem - ar fi:

C=0,04*I/U=0,04*10/35=11428uF

pe ramura de alimentare fata de masa (montaj stereofonic).

Un alt tabel pentru dimensionarea capacitatilor de filtraj este acesta:

Valorile_aproximative_a_capacitatilor_de_filtrare.JPG

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Salut,sunt nou pe aici,si ma`r interesa o schema simpla,ca sa o intelega un incepator, a unui amplificator de 20-30 w Stereo si..sa scoata si ceva RMS...si daca se paote o schema si a unui filtru de BASS!Va rog mult,ceva mai simplu dar bun/! Va rog

 

 

Multumesc aniticpat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,sunt nou pe aici,si ma`r interesa o schema simpla,ca sa o intelega un incepator, a unui amplificator de 20-30 w Stereo si..sa scoata si ceva RMS...si daca se paote o schema si a unui filtru de BASS!Va rog mult,ceva mai simplu dar bun/! Va rog

Multumesc aniticpat!

Ai cautat la sectiunea scheme amplificatoare audio ?

 

O schema de filtru activ ptr. subwoofer:

http://www.electronics-lab.com/projects/audio/008/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock