Sari la conținut

Ajutor!Cum se foloseste un difuzor cu doua bobine?


radu_razvan2000

Postări Recomandate

Buna ziua! Am un difuzor de la Sal de 10inc modelul este 'beast 250' si nu se aude bine probat pe o statie de 2x100w rms de la Blaupunkt si in cutie bass-reflex facuta dupa marimile care le recomanda firma Sal pt acel difuzor.Am fost la un service de electronice si cel de acolo mi-a spus sa cumpar un amplificator special cu defazare intre canale de 180grade.Datele le-am luat de aici http://www.sal.hu/cikkccs/cikkdokumentumok/04643_03_03.pdf

Ce trebuie sa-i fac sa se auda bine???

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ti se aude bine pentru ca probabil ai legat o bobina la un canal si alta la celalat si amplificatorul tau fiind stereo cand o bobina incearca sa culiseze intr-un sens cealalta se opune.Il poti folosi intradevar cu un defazor de 180 de grade....sau poti lega in paralel bobinele sau sa setezi statia pe mono.Folosindu-l asa in mod stereo risti sa il descentrezi...sau chiar sa il arzi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am folosit un difuzor cu 2 bobine legat la un amplificator stereo si mergea ok. Insa pe fiecare canal pe intrare i-am dat acelasi semnal ( semnal mono si un splitter ). Legi bornele corect ( + la + si - la - la fiecare bobina in parte ) si sa ai volumul pe ambele canale la acelasi nivel.

 

2ls29i.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nhorbey...ideea ta e buna in esentza,dar sa stii ca sunt unele statii care au functii speciale gen dolby I,II, Prologic care desi primesc semnal mono reusesc sa modifice semnalul esantionandu-l diferit pe cele 2,4,6 iesiri,rezultatul final aducand usor a stereo , x2.Eu zic mai intai sa verifici daca nu are functii asemanatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nhorbey...ideea ta e buna in esentza,dar sa stii ca sunt unele statii care au functii speciale gen dolby I,II, Prologic care desi primesc semnal mono reusesc sa modifice semnalul esantionandu-l diferit pe cele 2,4,6 iesiri,rezultatul final aducand usor a stereo , x2.Eu zic mai intai sa verifici daca nu are functii asemanatoare.

 

 

Adevarat,insa eu am folosit pe atunci un amplificator Kenwood,un model destul de vechi,de prin 1978 ,care nu are asemenea functii. Oricum,observatia ta este binevenita,si multumesc pentru atentionare. hi.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi cea mai buna metoda de a utiliza un singur difuzor cu doua bobine este sa legi cele doua bobine intre ele in serie sau paralel,in functie de amplificator ( daca e stabil in 2 ohmi poti lega bobinele in paralel sa scoti toata puterea din amplificator. Daca nu e stabil in 2 ohmi legi bobinele in serie - in acest caz vei avea putere mai mica pe difuzor )

 

 

P.S. offtopic... nu pot edita posturi anterioare. unsure.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock