Sari la conținut

Masurare DC offset la amplificatoare.


SIG

Postări Recomandate

Am masurat de curiozitate offset-ul la o combina audio.

Fara semnal de intrare,fara sa conectez iesirea pe boxe (sarcina),am pus doar sondele multimetrului la iesirea de semnal (in locul boxelor).

Am pus multimetrul pe scala de 200 mV DC si pe un canal am masurat 180 mV iar pe celalalt 220 mV.

E cam mare nu?

(sau nu am masurat eu bine,desi in link explica clar si relativ simplu ce trebuie facut.

In link se masoara semnal mic ptr. casti dar ma gandesc ca procedura se pastreaza si ptr. semnal mare ptr. boxe.)

Se pot folosi in situatii de offset mare condensatoare nepolarizate (approx. 470 uF) ptr. a-l bloca?

(parca asa recomanda in link).

Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pot folosi in situatii de offset mare condensatoare nepolarizate

Daca au alimentare simetrica.

470 uF

Aceasta valoare,poate fi folosita la semnal mic(casti,amp 1-3W),pentru puteri mari si frecvente joase,este necesara o valoare de ordinul miilor de uF.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inaine sa masuram DC OFFSET-ul la amplificatoare audio din diferite produse electronice trebuie sa ne asiguram ca respectivul amplificator este alimentat simetric. Daca este alimentat "simplu" si cu condensator pe iesire, masurarea DC OFFSET-ului se face aplicand urmatoarea formula:

V_offset=VT1-VT2, unde VT1 reprezinta tensiunea de pe tranzistorul final alimentat pe ramura poz. si rezistenta din emitor aferenta, respectiv VT2 - tensiunea de pe tranzistorul final raportat la GND si rezistenta din emitor sau colector aferenta.

 

Asa cum precizeaza si site-ul respectiv, un amplificator bun trebuie sa aiba DC OFFSET-ul sub 20mV iar un amplificator audio foarte bun sub 10mV.

Amplificatoarele audio din aparatura domestica au de regula DC OFFSET-ul situat intre 20...50mV. Idem pentru amplificatoarele audio PRO ieftine.

 

P.S. Am masurat DC OFFSET-ul la o combina muzicala LG FFH-886 si acesta era 25mV (masurarea am realizat-o neconectand nici o incinta pe iesire iar selectorul de intrari era setat pe pozitia TAPE).

Info: Combina muzicala LG FFH-886 are o putere nominala pe 6 Ohmi de 2x60Wrms, la un THD aprox. 1%, 1kHz. Aceasta putere am masurat-o respectand sensibilitatea pe intrarea STK-ului data de circuitul radio a combinei, sensibilitate mult mai mare decat in cazul celorlalte intrari, ceea ce denota faptul ca se obtine o putere putin mai mica fata de cei 2x60Wrms in cazul in care se utilizeaza CD-ul sau casetofonul combinei.

http://www.ciao.fr/LG_FFH_886_A__649320

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock