Sari la conținut

Intrare balansata si nebalansata


SIG

Postări Recomandate

Am auzit expresia de intrare balansata si nebalansata la amplificatoarele audio,insa nu stiu ce inseamna.

Primesc un pic de ajutor explicativ?

Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dl. miron1947, am vazut ca numerotarea pinilor in cazul intrarii balansate din schema care ati postat-o cu cele doua tranzitoare de mai sus nu corespunde cu configuratia piniilor redata in articolul de aici. As tinde sa cred ca schema prezentata de dvs. "este cam veche" si are o greseala, ori numerotarea pinilor nu se mai face dupa standardul actual ??? Deci, care este punctul dvs. de vedere legat de aceasta neconcordanta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In schema postata de mine este o mufa DIN nu XLR,asa apare diferenta,oricum, ideea era principiul legarii,in mod simetric.Atasez si varianta cu jack.

Ok, buna precizarea. Ar fi trebuit totusi, ca sa nu se nasca confuzii, precizat lucru asta si in schema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si care este diferenta sau asemanarea comparativ cu cablurile numite stereo sau mono?

Nu inteleg ce doriti sa intrebati.Pentru sistemul balansat pentru un canal,va trebuie un cablu cu doua fire sub tresa,iar pentru nebalansat doar cu un fir sub tresa.Sper ca aceasta ati dorit sa intrebati.

post-9-1198010496_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incep sa ma edific. :e4:

Eu nu am prea vazut amplifuri cu intrare balansata.

Intrarile la amplifurile ce le-am vazut sunt stereo,dar fiecare fir este nebalansat.(daca ma raportez la schita de mai sus).

Imi puteti indica o schema de amplificator audio cu intrare balansata?

Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi puteti indica o schema de amplificator audio cu intrare balansata?

Sistemul acesta il gasiti la intrarile de microfon,care presupun lungimi mai mari de fire(peste 5-7m).Tot asa este conectata si doza electromagnetica,in general la semnal foarte mic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc.

Deci nicidecum intre un DVD standalone de exemplu si un amplif.

sau daca DVD-ul e la vecina si ampliful e la mine si intre noi sunt 7metri ar'merge? :a1:

Dar DVD-ul nu are astfel de mufe.Si nici ampliful.Deci nu pot folosi cablu balansat.

Glumesc,dar sunt serios in acelasi timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc mult.

:a9:

 

Later edit :

 

De fapt ,mai pe romaneste,prin intrare balansata la un amplif sa inteleg ca e intrare de microfon,iar intrare nebalansata ptr orice sursa obisnuita(deck,DVD,CD portabil,etc) ?

Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De fapt ,mai pe romaneste,prin intrare balansata la un amplif sa inteleg ca e intrare de microfon,iar intrare nebalansata ptr orice sursa obisnuita(deck,DVD,CD portabil,etc) ?

Da,dar la semnalul video care-l doriti sa-l transmiteti,in functie de calitatea si lungimea cablului(pF/m)veti avea atenuari la frecventele inalte,deci contur mai "moale".Daca semnalul este zgomotos,este chiar o imbunatatire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prin intrare balansata la un amplif sa inteleg ca e intrare de microfon,iar intrare nebalansata ptr orice sursa obisnuita(deck,DVD,CD portabil,etc) ?

Trebuie mentionat ca intrarea balansata este in peste 50% din cazuri utilizata ca intrare de microfon dar se foloseste si in cazul conectarii unui mixer audio la o boxa activa, distanta dintre acestea fiind apreciabila (de regula peste 2metri, dar nu este o regula). Mai nou, actulamente intre un mixer audio si o incinta activa se utilizeaza interfata FireWire.

La DVD aveti semnal mare,nu este cazul,folosirii unei legaturi simetrice(pentru asta ar fi nevoie de transformatoare de semnal).

Nu este nevoie de transformatoare de semnal ci sunt deajuns doua amplificatoare operationale pentru a face un circuit cu intrare nebalansata si iesire balansata. Deci mult mai simplu.

Marele avantaj al conexiunii prin doua fire+GND cuplate la doua mufe XLR in configuratie "balanced in-output", o reprezinta micsorarea considerabila a zgomotului de fond preluat de amplificator pe calea de semnal. Cu cat lungimea cablurilor ecranate este mai mare, dintre sursa de semnal si amplificator, cu atat mai mult este nevoie sa atasam amplificatorului o intrare balansata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Se pare ca se gasesc adaptoare,sau chiar cabluri RCA to XLR.

Deci nu trebuie umblat si modificat in interiorul device-urilor.

post-5-1210354489_thumb.jpg

post-5-1210354568_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock