Sari la conținut

plc simatic step 7 lite


electricianul

Postări Recomandate

buna ziua

la toata lumea. am un plc 312 siemens,am incercat sa ma conectez la el cu simatic s7 lite dar nu pot.folosesc un adaptor ts pentru teleservice conectat direct la plc si com1 la pc.softul nu gaseste optiunea teleservice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 152
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

softul nu gaseste optiunea teleservice.

Nu prea am lucrat cu programul Simatic step 7, am avut cateva mici tangente, ce pot sa-ti spun:

Din cate imi aduc aminte stiu ca dupa ce instalai soft-ul Step7 pt programare depanare PLC trebuia sa ai instalat parca un driver de unitate PLC care in mod implicit era instalat de soft (s-ar putea la tine sa nu fi instalat modulul de teleservice a programului si din aceasta cauza sa nu vada PC-ul unitatea PLC). Daca as avea instalat S7 lite, cred ca as depista pana la urma cauza exact (din pacate nu il am instalat). Nu iti mai ramane altceva decat sa te mai joci putin cu el. Totusi, as dori sa te intreb, cand conectezi alte tipuri de PLC-uri tot la fel nu-ti funcitoneaza sau problema nefunctionari telesevice este numai cand conectezi modelul ala de PLC folosindu-te de un adaptor TS ?

 

P.S. Ar trebui sa vi cu niste detalii in privinta adaptorului ts, s-ar putea ca problema sa fie chiar de la acesta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate imi aduc aminte stiu ca dupa ce instalai soft-ul Step7 pt programare depanare PLC trebuia sa ai instalat parca un driver de unitate PLC care in mod implicit era instalat de soft

releu, nu cumva te referi la programul "PG-PC interface" cand spui "driver"??? Daca programul Step 7 de la Siemens este demo sau trial nu poti apela serviciul teleservice si nici nu o sa poti sa te folosesti de adaptorul ts. Acum nu ne-a precizat user-ul daca este sau nu demo programul pentru ca stiu ca licienta la Step 7 nu este chiar foarte ieftina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

releu, nu cumva te referi la programul "PG-PC interface" cand spui "driver"??? Daca programul Step 7 de la Siemens este demo sau trial nu poti apela serviciul teleservice si nici nu o sa poti sa te folosesti de adaptorul ts.

Sincer sa-ti spun nu mai stiu cum se numea programelul sau modulul ala. Eu l-am inditulat driver pentru ca asa mi-a venit pe moment.

Cat despre Step 7 demo, acuma nu stiu daca se comporta la fel ca programelul pt. PLC LOGO de la Siemens, cum ii spune...LogoSoft Comfort (parca asa ii spunea). Stiu ca LogoSoft Demo nu avea optiunea de scriere in memoria PLC-ului, doar daca il cumparai. Acum, ce sa-ti spun , s-ar putea sa fie si Step 7 asa ???

Apropo, ar trebuie sa-l intrebam pe Paul_L, poate stie mai bine care e treaba. Repet, eu nu prea am lucrat cu Step 7, de fapt o singura data m-am lovit de aceste PLC-uri si nici nu prea am avut timpul necesar sa vad care e treaba cu ele. :j8:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer sa-ti spun nu mai stiu cum se numea programelul sau modulul ala. Eu l-am inditulat driver pentru ca asa mi-a venit pe moment.

Cat despre Step 7 demo, acuma nu stiu daca se comporta la fel ca programelul pt. PLC LOGO de la Siemens, cum ii spune...LogoSoft Comfort (parca asa ii spunea). Stiu ca LogoSoft Demo nu avea optiunea de scriere in memoria PLC-ului, doar daca il cumparai. Acum, ce sa-ti spun , s-ar putea sa fie si Step 7 asa ???

Apropo, ar trebuie sa-l intrebam pe Paul_L, poate stie mai bine care e treaba. Repet, eu nu prea am lucrat cu Step 7, de fapt o singura data m-am lovit de aceste PLC-uri si nici nu prea am avut timpul necesar sa vad care e treaba cu ele. :j8:

 

programul este luat de pe net

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inseamna ca programul este "demo" la fel cum este si LOGOSoft Comfort pt PLC LOGO de pe site-ul producatorului. Nu am mai instalat de mult Step 7 dar foarte probabil ca versiunea demo sa nu aiba optiunea Teleservice asa cum este la LOGOSoft Comfort de la Siemens. In plus, licienta LOGOSoft este mult mai ieftina, asa ca nu vad de ce ar posta producatorul pe site varianta full Step 7 a carui licienta este mult mai scumpa. Totusi, cred dar nu sunt sigur, varianta Lite de Step 7 este chiar varianta demo.

Deci, sansele sunt cam asa: 90% sa aveti versiunea demo a programului fara optiunea teleservice activata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum am o problema cu un logo.cineva a facut niste setari de la taste si acum nu mai funct.masina habar nu am ce a facut.sunt sanse de a rezolva problema fara a folosi softul?

Daca a umblat la setari aveti doua posibilitati:

- sa le preselectati pe cele implicite daca le mai cunoasteti;

- sau sa incercati o depanare soft a acestuia ceea ce presupune sa cunoasteti toata logica programului (aceasta ultima varianta presupune sa aveti soft-ul).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aproppo,la logo ce fel de cablu se foloseste usb normal?

Conectarea se face pe portul serial de la PC. S-ar putea totusi sa fie anumite versiuni mai noi de PLC-uri LOGO care sa aiba posibilitatea de conectare la PC si pe USB, dar nu sunt sigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Versiunea free LOGOSOFT Comfort o gasiti pe site-ul producatorului dar este versiunea demo, deci nu puteti sa scrieti in memoria PLC-ului. Ca sa achizitionati versiunea "completa" trebuie sa va interesati la unul din distribuitori de PLC-uri Siemens LOGO din Romania (idem Step 7).

 

P.S. Felicitari, pentru ca ati reusit sa va conectati la PLC.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock