Sari la conținut

Postări Recomandate

• Răspunsuri 157
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Desi nu este strict legat de functionarea transformatoarelor ci mai mult de dimensionarea ansamblului transformator-redresor, îndraznesc sa va supun atentiei urmatorul aspect, de multe ori neglijat, n

Intamplator, am date recente rezultate partial din pasuratori si partial din calcule, pentru un transformator de 100 VA. Curentul de mers in gol masurat, este de 31,8 mA, la tensiunea de 230 V. Rezist

Cu citeva postari inainte un user nou pe forum afirma: "bobinaj de calitate" Eu nu inteleg ce inseamna bobinaj de calitate. Am bobinat cu mina nenumarate transformatoare de retea,  cu spira linga sp

Posted Images

Eu am dimensiunile la coloana 32*21mm si sirma in primar 0,55 mm dupa calcule pentru 17v la 7A vine 30spire de 2mm.In practica am observat ca numai cu 45spire 2*1mm am obtinut 17v De aceea am intrebat cu cit creste nr de spire pe volt in infasurarea secundara

:143: Ca sa ne lamurim , ne aratati si noua calculele facute pentru rezultatele date mai sus?

Deoarece in transformator are loc un transfer de energie electrica din circuitul primar in circuitul secundar prin intermediul unor transformari, energie electrica - camp magnetic - energie electrica, randamentul transferului nu poate fi 100%, sunt si pierderi, deci nr. de sp/v in secundar ar trebui corectate.

Pentru edificare, consultati tabelul III din sursa: indicata in Post#1

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu acest program numai ca am facut suma dimensiunilor celor doua coloane dupa care le am pus in calculatorul programului

De exemplu 32+32=64 ,21+21=42

Arata ok programul!

Intrebare: cred ca programul are setata valoarea de 4 spire/volt. Se poate schimba de undeva din program, pt ca sunt cazuri in care se lucreaza cu alte constante?

Link spre post
Cu acest program numai ca am facut suma dimensiunilor celor doua coloane dupa care le am pus in calculatorul programului

Nu am consultat programul folosit dar sunt convins ca trebuie sa fie corect. Eroarea proviune din faptul ca ati insumat coloanele!

Dupa efectul magneto-electric nu sunt 2 coloane ci una. Inchipuiti-va ca teoretic mut (translatez) o bobina dealungul coloanei pana ce se suprapune pe cealalta bobina. Cele 2 bobine suprapuse si legate in seria (si in faza!) reprezinta electric o singura bobina pe o coloana care are dimensiunile 32x21, amanunt precizat si de dl. miron1947.

Link spre post

In programul pe care l-ati atasat,este specificat si cazul Dvs.,in dreapta arata care este sectiunea pentru miez U,dar cred ca o poza a miezului Dvs.ar fi mai edificatoare,deoarece Dvs.scrieti ca ati obtinut 17V cu 40 de spire.

post-9-1202203753_thumb.jpg

Link spre post

La miezul ,,U'' trebuie procedat asa cum am spus ,bobinele vin inseriate si sint dispuse pe cele doua coloane in parti egale

Numarul de spire este dat pentru o singura coloana la acest soft Probabil ca tolele folosite la acest transformator nu au calitatea superioara de aceea a trebuit sa dau mai multe spireDonpetru stie cel mai bine ,dar nu stiu de ce nu imi da un raspuns la acest topic

Link spre post

Daca doriti inserierea, se leaga inceputul uneia cu sfarsitul celeilalte,daca au acelasi sens de bobinare.Daca faceti schita care v-am rugat,putem discuta mai concret.

Link spre post
Am facut o schita atasata la un post precedent

Nu este clar ce este acolo,daca puteti,desenati-o in paint.Daca aveti un transformator care are in secundar cca.3-6V,puteti folosii pentru fazare aplicatia din schita.

post-9-1202207721_thumb.jpg

Link spre post
Daca doriti inserierea, se leaga inceputul uneia cu sfarsitul celeilalte,daca au acelasi sens de bobinare.

Afirmatia este adevarata numai daca cele 2 bobine inseriate (care au acelasi sens de bobinare) sunt plasate pe aceeasi coloana a miezului.

Daca ele se afla fiecare pe alta coloana, cum e in cazul de fata, atunci fazarea corecta pentru inseriere se face fie legand impreuna inceputurile si culegand suma tensiunilor pe cele 2 sfarsituri, fie legand impreuna sfarsiturile si culegand suma tensiunilor pe cele 2 inceputuri.

E lesne de observat ca sensurile fluxurilor in cele 2 coloane sunt opuse.

Link spre post

Din schita de aici fiecare poate intelege orice,sunt doar doua infasurari(pot fi jumelate),care este primarul,care este secundarul si la care bobine se refera Dl.

Link spre post

Raspunsul dat de em2007 ma interesa eu am spus acolo ca este simbolizata infasurarea primara care este impartita in doua

Daca ele se afla fiecare pe alta coloana, cum e in cazul de fata, atunci fazarea corecta pentru inseriere se face fie legand impreuna inceputurile si culegand suma tensiunilor pe cele 2 sfarsituri, fie legand impreuna sfarsiturile si culegand suma tensiunilor pe cele 2 inceputuri.

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock