Sari la conținut

Postări Recomandate

Am facut o verificare sumara. Memoratorul Radiotehnicianului, reia doar tabelul cu principalele relatii de calcul. Adica nu detaliaza foarte multe dintre notiunile, indicii, factorii si relatiile auxiliare, introduse in Nomograme pentru Radioamatori. Asadar existenta acelui tabel este practic inutila. Am sa incerc in limita timpului disponibil sa fac doua fisiere cu dimensiuni in Mb mai mici, astfel incat sa poata fi atasate la un email.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 159
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Desi nu este strict legat de functionarea transformatoarelor ci mai mult de dimensionarea ansamblului transformator-redresor, îndraznesc sa va supun atentiei urmatorul aspect, de multe ori neglijat, n

Intamplator, am date recente rezultate partial din pasuratori si partial din calcule, pentru un transformator de 100 VA. Curentul de mers in gol masurat, este de 31,8 mA, la tensiunea de 230 V. Rezist

Cu citeva postari inainte un user nou pe forum afirma: "bobinaj de calitate" Eu nu inteleg ce inseamna bobinaj de calitate. Am bobinat cu mina nenumarate transformatoare de retea,  cu spira linga sp

Posted Images

Va multumesc. Nu puteti sa le urcati pe un site de gazduire precum mediafire, etc? Preferabil fara acces prin facebook, twitter sau alte d-astea. Ca n-am.

Link spre post
La 29.03.2021 la 21:09, franzm a spus:

... Nu puteti sa le urcati pe un site de gazduire precum mediafire, etc? ...

Nu. Am sa vad daca pot gasi o metoda de transfer direct de pe email, si in acel moment vom discuta pe mesageria privata.

Link spre post
La 29.03.2021 la 21:09, franzm a spus:

... Preferabil fara acces prin facebook, twitter sau alte d-astea. Ca n-am. ...

Am inceput punerea in ordine a documentului. Sunt multe nomograme care trebuiesc curatate de insemnari personale, deoarece am utilizat intens cartea. In mod special volumul 1. Deoarece lucrez numai in timpul liber, presupun ca aceasta actiune va dura vreo cateva saptamani. Dupa incheiere, voi intocmi mai multe documente pdf partiale, astfel incat fiecare in parte sa fie mai mic decat 25 Mb, astfel incat sa poata fi atasat la un email. Sau ca alternativa, pot expedia o arhiva continand imaginile jpg / png ale paginilor, urmand ca documentul pdf sa fie intocmit dupa receptionare. La receptionare, documentele partiale se pot reuni in tr-un singur document, sau in doua documente (cate unul pentru fiecare dintre cele doua volume) prin utilizarea unui printer virtual pdf, de tipul "do pdf", care se poate descarca spre exemplu de aici: https://www.dopdf.com/download.html

Problema este ca ati debifat la inregistrare posibilitatea de a primi mesaje MP pe acest forum. De aceea, va trebui sa gasim o solutie pentru a schimba (in privat) adresele de email, in vederea expedierii. Cu stima

Editat de ola_nicolas
Link spre post

@franzm: Am deja doua fisiere pdf (vol 1a si vol 1b) pe care pot sa vi le expediez. Am insa probleme cu mesageria privata si nu am reusit sa va expediez un MP. Va rog sa initiati dumneavoastra o linie de mesaje private in legatura cu subiectul, si sa-mi indicati o adresa de email valida, unde pot sa va expediez cele doua fisiere. Voi continua actiunea cu volumul 2 al cartii.

Link spre post
Acum 20 ore, ola_nicolas a spus:

Am insa probleme cu mesageria privata si nu am reusit sa va expediez un MP.

Care sunt problemele cu mesageria privata. Eventual deschideti un topic separat pe aceasta tema in sectiunea urmatoare:

https://www.tehnium-azi.ro/forums/forum/135-probleme-soft-forum/

Link spre post
  • 3 weeks later...
La 27.07.2013 la 18:27, smilex a spus:

OK, cum anume creste curentul?

Curenti turbionari în înfasurari, proximity effect. La puteri mari (în energetica) se tine cont de acest lucru si se utilizeaza conductor de bobinaj cu o structura speciala, cu transpozitii (binecunoscuta lita de RF este o varianta light a acestui conductor cunoscut sub numele de "Roebel bars", dupa numele celui care l-a inventat în 1912 la BBC)

@ola_nicolasFisierele au ajuns cu bine. Înca odata, mare multam.

Link spre post
La 27.04.2021 la 8:37, franzm a spus:

... Fisierele au ajuns cu bine ...

Ati intrerupt linia de mesaje private pe aceasta tema, altminteri v-as fi intrebat acolo daca ati reunit fisierele intr-un singur fisier PDF, sau poate in doua fisiere corespunzatoare celor doua volume. Aici deja poluam acest topic. Scuze pentru asta.

Revenind ontopic:

La 27.04.2021 la 8:37, franzm a spus:

... Curenti turbionari în înfasurari, proximity effect ...

Data de 27.07.2013 (de cand dateaza citatul din mesajul lui @smilex) este o data destul de indepartata. De asemenea acest utilizator nu a mai vizitat forumul din luna septembrie 2018. Nu vreau sa fiu cinic, dar s-ar putea ca raspunsul dumneavoastra sa nu mai poata fi receptionat de cel in cauza. Ramane doar specificatia tehnica pertinenta, care poate servi oricarui alt utilizator.

Intr-o alta ordine de idei, acest topic, care a fost indexat ca important si deci "lipicios" de catre @donpetru si-a pierdut mult din substanta lui initiala prin incidentul de acum cativa ani, cand @flomar60 (unul dintre contribuabilii sai de baza - pe atunci doar @flomar) a plecat si a solicitat stergerea postarilor lui din acest forum. Chiar daca postarile ar fi ramas anonime, ele erau pline de un continut, care in acest fel s-a pierdut. Mare pacat!

Editat de ola_nicolas
Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.