Sari la conținut

Postări Recomandate

Te intreb pentru ca am vazut ca esti foarte sigur pe tine in privinta proiectului mentionat pe un topic asemanator (chiar daca nu postez acolo, mai urmaresc).

Stii cum ar fi credibil? Daca ai gasi o relatie da a afla acea rezistenta interna, relatie care sa poata fi verificata pe orice traf si care sa releve puterea tocmai alaturi de randamenul aferent in functie de sarcina. Sau poate ai ajuns la una si n-ai curaj s-o discuti?...

Nu te-am intrebat ca sa aflu ceva, am facut (nu singur) sute de trafuri putere (Sm peste 40cmp), foarte diferite intre ele, proiectate de mine (ceilalti erau cu hei-rupul) de la debitarea tablei ferosiliciu pana la ultima spira. Nu vreau sa-mi fac apologia, dar tot ce-am afirmat e adevarat. Poate de aceea iti atrag atentia sa nu cazi in cealalta extrema. Un traf asemeni proiectului tau, consuma dublul materialului necesar fata de un traf clasic cu aceleasi performante. Se justifica numai pentru o geometrie anume. Sau daca vrei sa demonstrezi ceva... Dar daca vrei sa demonstrezi ceva, ar fi bine sa prezinti si o alta varianta decat banalul patrat al sectiunii. Chiar si daca iti demonstrezi numai tie insuti.

Puterea aparenta extrasa de la retea nu difera semnificativ de cea reala, daca traful este solicitat. Acel curent in primar este un fazor. Cresterea valorica a curentului odata cu sarcina are loc impreuna cu scaderea defazarii fata de mersul in gol. Acel curent de mers in gol nu afecteaza rezistenta interna de care pomeneai. Ceea ce citesti ca tensiune pe o sarcina rezistiva arata si curentul real, nu exista pe acea sarcina defazare.

Editat de smilex
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 3 years later...
  • Răspunsuri 157
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Desi nu este strict legat de functionarea transformatoarelor ci mai mult de dimensionarea ansamblului transformator-redresor, îndraznesc sa va supun atentiei urmatorul aspect, de multe ori neglijat, n

Intamplator, am date recente rezultate partial din pasuratori si partial din calcule, pentru un transformator de 100 VA. Curentul de mers in gol masurat, este de 31,8 mA, la tensiunea de 230 V. Rezist

Cu citeva postari inainte un user nou pe forum afirma: "bobinaj de calitate" Eu nu inteleg ce inseamna bobinaj de calitate. Am bobinat cu mina nenumarate transformatoare de retea,  cu spira linga sp

Posted Images

1. Un transformator cu mai multe infasurari secundare e posibil sa aiba un curent de mers in gol mai mare decat un alt transformator cu mai putine infasurari secundare ??

2. Care este secretul obtinerii unui curent de mers in gol minim (cat mai mic) la transformatoarele electrice, in special cele toroidale ?

:ermm: 

Editat de donpetru
adaptare la topicul existent
Link spre post

La mersul in gol, secundarele fiind deconectate, nu are importanta numarul acestora. Cresterea reactantei bobinei primare, duce la scaderea curentului in gol. Asadar, marirea numarului de spire in primar, conduce la un curent de mers in gol mai mic, la aceeasi suprafata efectiva a miezului magnetic. In mod reciproc, micsorarea numarului de spire in primar, conduce la cresterea curentului de gol.

Editat de ola_nicolas
Link spre post

Din experienta proprie va spun(la cele cu tole,la toroidal cred ca e la fel):

1.Daca aceste infasurari nu sunt facute cu bobinaj de calitate poate influenta,daca e de calitate nu.

2.I mers in gol depinde de nr.de spire /volt,daca nu e bine calculat el creste si implicit se incalzeste transformatorul.

Link spre post

Salutare tuturor.

Este adevarat, insa nu doar numarul de spire/volt influenteaza curentul de mers in gol al trafului, Diametrul conductorului de bobinaj influenteaza serios acest curent, proportional.De asemenea, nu trebuie uitat intrefierul ramas la impachetarea tolelor.O impachetare mai stransa a miezului reduce curentul de mers in gol.

Link spre post

Salutare tuturor.

Este adevarat, insa nu doar numarul de spire/volt influenteaza curentul de mers in gol al trafului, Diametrul conductorului de bobinaj influenteaza serios acest curent, proportional.De asemenea, nu trebuie uitat intrefierul ramas la impachetarea tolelor.O impachetare mai stransa a miezului reduce curentul de mers in gol.

Adica cum influenteaza serios acest curent, proportional. Sirma mai groasa creste curentul de mers in gol, si cam cu cit?

Un alt user spune:

"Apropo de asta flomar, daca bobinezi un traf, foloseste cel mai gros conductor care incape in fereastra.

Vei obtine cele mai bune randamente."

Este adevarat, dar nu se spune nimic despre curentul de mers in gol, ca sa putem trage o concluzie.

@gsabac

Link spre post

Intamplator, am date recente rezultate partial din pasuratori si partial din calcule, pentru un transformator de 100 VA. Curentul de mers in gol masurat, este de 31,8 mA, la tensiunea de 230 V. Rezistenta ohmica a infasurarii primare, este determinata tot prin masurare si este de 38,1 ?. Asadar pierderile in cuprul infasurarii primare la mersul in gol sunt PCu10 = 38,1 x 0,03182 = 0,038528 W. Aceste pierderi sunt practic neglijabile fata de pierderile in miezul magnetic PFe = 3,6149 W, determinate prin calcul, in conformitate cu exemplul 3 de la paragraful 7 al articolului http://www.tehnium-azi.ro/blog/38/entry-108-calculul-pierderilor-la-miezurile-din-tabla-silicioasa-ale-transformatoarelor/ Se poate concluziona deci, ca rezistenta ohmica a infasurarii primare (adica consecinta variatiei diametrului conductorului de bobinaj) influenteaza prea putin curentul de mers in gol al unui transformator.

Editat de ola_nicolas
  • Like 1
Link spre post

Din experienta proprie va spun(la cele cu tole,la toroidal cred ca e la fel):

1.Daca aceste infasurari nu sunt facute cu bobinaj de calitate poate influenta,daca e de calitate nu.

2.I mers in gol depinde de nr.de spire /volt,daca nu e bine calculat el creste si implicit se incalzeste transformatorul.

Cu citeva postari inainte un user nou pe forum afirma: "bobinaj de calitate"

Eu nu inteleg ce inseamna bobinaj de calitate. Am bobinat cu mina nenumarate transformatoare de retea,

cu spira linga spira sau vrac, rezultatul a fost acelasi, functionare la parametri normali.

Ca tehnologie, pe unele le-am impregnat cu parafina, la altele am pus margini suplimentare de prespan sau hirtie.

Odata m-am suparat si am rebobinat cu mina secundarul unui transformator de linii pentru televizorul Stassfurt.

M-am prins ca pot refolosi ceara din el si ca izolatie am folosit hirtie parafinata de condensator.

Spre surprinderea mea a functionat foarte bine.

@gsabac

• Like 1
Link spre post

Salutare!

Dar daca am un miez cu tole economice,asa  cum sunt cele mai multe in comert nu-mi mai permit o crestere a diametrului sarmei, pentru ca asta ma va obliga sa reduc numarul de spire, ca sa incapa in carcasa iar aceasta micsorare a nr, de spire depinde de cresterea diametrului sarmei.

Link spre post

Explicatia este corecta in acest caz. Daca trebuie fortat sa se foloseasca o sirma mai

groasa,de care se dispune, se pun mai putine spire si curentul de mers in gol creste.

Dar nu diametrul sirmei influenteaza curentul de mers in gol ci numarul mai mic de spire.

Acelasi rezultat se obtine si cu o sirma mai subtire din care nu ai o lungime suficienta

si scazi numarul de spire.

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre post

Asa ca fapt divers, impedanta in curent alternativ  a bobinei unui transformator de 100 VA este mai mare de 6,2 ... 6,3 k?, in timp ce rezistenta ohmica, poate cel mult sa se dubleze daca se reduce diametrul conductorului, adica 60 ? in loc de 30 ?. O marire a diametrului, se traduce prin micsorarea rezistentei ohmice si deci cu atat mai mult ea nu va influenta curentul de mers in gol. Exista multe motive insa pentru ca  aceasta micsorare a diametrului conductorilor de bobinaj sa nu se poata utiliza decat in stransa legatura cu micsorarea sectiunii miezului si deci a puterii transformatorului. Asadar la un transformator, raportul dontre ponderea impedantei bobinei primare (asupra curentului de gol) si ponderea rezistentei ei ohmice este aproximativ aceeasi, daca nu variaza numarul spirelor la aceeasi sectiune a miezului.

Editat de ola_nicolas
Link spre post
  • 3 years later...

Desi nu este strict legat de functionarea transformatoarelor ci mai mult de dimensionarea ansamblului transformator-redresor, îndraznesc sa va supun atentiei urmatorul aspect, de multe ori neglijat, numit factor de utilizare al transformatorului. Pentru sarcini rezistive, determinarea este relativ simpla:

https://electricalbaba.com/transformer-utilization-factor/

https://electronicsproject.org/transformer-utilization-factor-tuf-of-single-phase-half-wave-rectifier/

https://electronicsproject.org/transformer-utilization-factor-tuf-of-single-phase-center-tap-full-wave-rectifier/

https://inderjitsingh87.weebly.com/uploads/2/1/1/4/21144104/edc_transformer_utilization_factor_for_rectifier_circuits.pdf 

Daca redresorul este urmat de un grup de filtrare/netezire, atunci calculele se complica si este util simulatorul. La filtrele cu intrare pe condensator, din cauza vârfurilor periodice ale curentului de încarcarcare, acest factor se micsoreaza în continuare. Filtrajul cu intrare pe bobina îmbunateste factorul de utilizare.

• Like 1
  • Thanks 1
Link spre post

Acest factor de utilizare al transformatorului (TUF) este un parametru strict utilizabil la redresoarele alimentate de un transformator. Nu este cazul sa se dezvolte aici teoriile legate de redresoare. Pe cine intereseaza insa aspectele relevate, are la dispozitie multe lucrari care se refera la calculul transformatoarelor utilizate in alimentarea redresoarelor de curent alternativ. O lucrare foarte apreciata (care a fost publicata la noi) este cea identificabila prin atasamentele de mai jos - traducere din limba rusa. Chestiunile  de interes sunt tratate in volumul 1 al lucrarii.

1382673409_Nomogramepentruradioamatori-vol1.thumb.png.9f2b3272b7f143ca14f862f49535adbd.png796197174_Nomogramepentruradioamatori-vol1_.png.e386f0219e7b76c40450f638116dc930.png

Editat de ola_nicolas
  • Thanks 1
Link spre post

Din pacate lucrarea nu circula pe internet in format pdf. Eu am lucrarea in format carte, si am scanat-o in doua fisiere pdf (vol.1 si vol. 2) dar dimensiunile celor doua fisiere sunt prea mari pentru a fi transferate prin email. Volumul 1 depaseste 38 Mb, iar volumul 2 are peste 26 Mb. Am scanat-o, deoarece fiindu-mi foarte utila, ea s-a deteriorat prin folosire repetata. Am legat ambele volume intr-unul singur acum 20 de ani, iar la inceputul acestui an am hotarat sa o scanez, ca pe o masura in plus in vederea prezervarii informatiei foarte pretioase si destul de rare a continutului. Nu stiu, daca intre timp Yahoo a modificat formatul fisierelor atasabile la email, care era de maximum 25 Mb, pentru a o putea transfera in acest mod. O parte din informatia legata de redresoarele alimentate prin transformator (sau chiar in totalitate, dar nu am verificat) au fost preluate (aproape ad literam) in lucrarea Memoratorul Radiotehnicianului, care se poate descarca de aici: https://kupdf.net/download/memoratorul-radiotehnicianului-pdf_58b543d46454a78933b1e8d3_pdf

Editat de ola_nicolas
Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock