Sari la conținut

Radiobaliza


atilacarmen

Postări Recomandate

Am un receptor pe 495 Khz cu antena goniometrica, adica stie de unde vine semnalul. Eu vreau sa construiesc o radiobaliza pe frecventa asta si sa o folosesc pt. verificarea receptorului. Emitatorul nu trebuie sa "bata" mai mult de 10m, deci o putere mica. Ma invart pe langa antena cu el ca sa vad daca ma urmareste. Modulatia e in amplitudine. De fapt mie nici modulatia nu-mi trebuie ci numai purtatoarea. De preferat emitatorul sa fie stabil in frecventa.

Nici frecventa nu e batuta in cuie. Sa fie in banda de frecvente medii (unde hectometrice).

Eu am mai cautat pe net ceva scheme dar nu prea am gasit. Nu mai e la moda banda asta de frecvente. Poate cineva sa ma ajute cu o schema sau cu o idee ?

 

Stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ups...sa vedem... Radiobaliza este un aparat terestru de radionaviga?ie care indic? trecerea unei aeronave deasupra unui anumit punct geografic, prin emiterea unor unde radioelectrice sau prin reflectarea unor unde radioelectrice recep?ionate.

Nu mai e la moda banda asta de frecvente.

La moda... I don't think sow. :j4:

Deci va trebuie un emitator pe 495kHz ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ups...sa vedem... Radiobaliza este un aparat terestru de radionaviga?ie care indic? trecerea unei aeronave deasupra unui anumit punct geografic, prin emiterea unor unde radioelectrice sau prin reflectarea unor unde radioelectrice recep?ionate.

 

La moda... I don't think sow. :j4:

Deci va trebuie un emitator pe 495kHz ?

 

 

 

 

Pe acolo pe undeva. Frecventa exacta e mai putin importanta. Ce e mai important... o schema de principiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock