Sari la conținut

ANUNTURI TEHNIUM AZI


donpetru

Postări Recomandate

Am deschis acest topic deoarece aici as dori sa adun anunturi cu privire la noile articole sau stiri publicate in paginile revistei.

Va rog, daca sunt neclaritati sau disfunctionalitati in accesarea continutului revistei, sa deschideti alt topic si sa NU postati aici.

 

Pentru inceput, va anunt ca ieri, 27-04-2008, am postat doua articole: unul semnat de dl.adry ("Avionul") si unul de mine (Calculul simplificat al preamplificatoarelor audio").

 

As dori sa mai rog membri acestui forum, daca gasesc pe internet o stire in domeniu Stiintei si tehnologie si doresc sa o regaseasca in limba romana in paginile revistei la rubrica Stiri, sa-mi trimita versiunea in limba romana a articolului respectiv la adresa binecunoscuta de e-mail: donpetru2003@yahoo.com. Cred ca orice noutate in domeniu este binevenita iar implicarea mai multor utilizatori in acest scop face ca schimbul de informatie intre membri sa conduca la o informare a tuturor mult mai bogata iar accesul la informatie mult mai usor (fiind in limba romana). Asadar, adresez un indemn spre o colaborare in acest sens.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

vio_gl, pai sunt proiecte si proiecte in clasa AB de amplifuri. dance2.gif

Chiar tu ai cerut mai demult proiectul ala prezentat in revista tehnium din 2004 parca! Pana la urma, ce schema te intereseaza. Si ce a prezentat donpetru in articolul cu proiectarea amplificatoarelor audio poate fi considerat amplif in clasa AB. Deci sunt sau pot fi scheme si scheme.... ma intelegi. Articolul redat de donpetru in revista iti ofera un punct de intelegere sau de plecare, restul depinde de dorinta ta de studiu.. sunt carti si carti in domeniu (in lb. engleza in special). Problema e ca studiul lor costa si nu cred ca nimeni pe acest forum ti-ar da mocha sau s-ar chinui sa faca un proiect de ala dupa ce a studiat diverse carti care costul insumat poate reprezenta cateva sute de euro si anii pierduti.

 

Asadar, daca te pasioneaza domeniul, nu ar strica sa faci niste studii superioare (daca nu ai!).... scratch_one-s_head.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In paginile revistei nu putem publica numai proiecte de amplificatoare audio ci va trebui sa ocupam paginile si cu tutoriale, respectiv stiri din toate domeniile tehnice. Spre exemplu, ma gandesc sa prezint un calcul de dimensionare a tubulaturi instalatiilor sanitare, dar asta ramane de vazut si cred ca cel mai probabil se va intampla in cursul anului viitor.

Pana la sfarsitul acestui an voi mai prezenta un articol despre "transformatorului electric", unde intr-un subpunct am sa prezint si calculul aferent adoptarii transformatorului electric pentru alimentarea amplificatoarelor audio.

 

Din pacate, persoane dornice sa ajute la imbogatirea cu continut a revistei nu sunt iar in ritmul asta nu prea vad unde o sa ajungem!!! Adica, eu de unul singur, din pacate mai mult decat este acum revista nu prea pot face si nici nu pot sa scriu un articol pe zi sau saptamana. In plus, multi cer dar nimeni nu doneaza! Pacat.

Daca vom continua in modul acesta cel mai probabil intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat o sa fiu nevoit sa fac accesarea site-ului revistei contra unui abonament lunar sau citirea articolelor sa se faca dupa platirea lor (va fi oricum o suma modesta). Va trebui sa fac lucru asta pentru a acoperi celelalte cheltuieli, modalitatea de publicitate aleasa in prezent fiind egala cu ~ 0.

 

Daca voi implementa aceste masuri, asta ramane de vazut si sa fim sanatosi si la anul ...

 

P.S. Bineinteles, forumul se va accesa free.

 

Numai bine si ... tineti aproape.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ANUNT: Am postat un nou articol in paginile revistei si anume: Transformatorul electric de mica putere - aspecte practice şi teoretice

 

In cursul saptamanii viitoare am sa postez si un calcul aferent, mult asteptat iar pana la finele acestui an inca un articol "supriza".

 

Asadar, tineti aproape si spor la citit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa-i raspund lui releu,m-ar interesa proietarea unui amplif in clasa ab respecti*subtopologiile*,adica vas,driver,etc

Inteleg la ce te referi. Pai proiectul ala din Tehnium de care iti vorbeam mai sus nu te-a lamurit ?

Citeste si cartea lui Douglas Self - Audio Power Amplifier Design Handbook (3rd ed. - 2002).

 

BAFTA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@releu, am postat articolul. Acum se poate citi. Nu cred ca te injura nimeni. Credeam ca ai uitat de articol sau... promisiune!

Mai astept si din partea altor membri ai forumului articole. A mai ramas "restanta" articolul cu realizarea practica a unui computer, trimis de @adry mai demult. Acest articol trebuie sa-l mai cizelez un pic.

Totodata, am postat o serie de intrebari si raspunsuri la sectiunea Intrebari Frecvente de pe site-ul revistei. Daca mai sunt pareri vis-a-vis de acest lucru chiar va rog sa-mi spuneti.

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Deja nu mai am mult si conturez si primul articol din acest an, articol ce se va indituala: "Surse de alimentare liniare pentru amplificatoare audio - calcul, teorie, concluzii -". Intentionez daca nu luna asta, dar cu siguranta luna viitoare, sa postez vechiul articol despre constructia unui PC, trimis de utilizatorul @ adry si daca ne va ajuta bunul D-Zeu, sper ca in cursul acestui an sa avem cel putin un articol pe luna. S-ar putea si mai multe articole dar bineinteles daca ar exista si sprijinul sau constributia voastra.

 

Asadar, TINETI APROAPE. hi.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Anunt prin acest post, ca cel mai probabil in cursul saptamanii viitoare am sa postez un articol despre Automate Programabile. Articolul inca nu este in forma finala, dar sper ca in cursul saptamanii viitoare sa-l finalizez. Articolul despre Compatibilitatea electrica si electromagnetica feroviara, am sa-l aman si o sa-l public, imediat dupa ce o sa se posteze un articole despre: trenuri, cale ferata etc.

 

Numai bine si TINETI APROAPE! hi.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Tin sa anunt ca ma apropii de sfarsitul primului articol numit PROIECTAREA EMPIRICA A INCINTELOR ACUSTICE . Dupa "finisari" am sa il trimit Domnului Donpetru spre revizuire si spre o posibila lansare in "paginile" revistei !

Editat de B?RBOS RADU IOAN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Incepand cu data de 1 noiembrie 2009, am deschis acest topic special pentru anunturi din partea mea (admin) catre membrii comunitatii Tehnium Azi.

 

Incep acest prim post, prin a va anunta ca am activat pe site-ul revistei o parte din ultimii utilizatori inscrisi acolo (probabil, in ultima luna). Asadar, daca credeti ca faceti parte din acei utilizatori si doriti sa postati un comentariu in site-ul revistei, la un articol sau stire, cu acest prilej va anunt ca puteti face lucru asta. Totodata, as dori sa ma scuz pentru intarzierea activarii acelor conturi creeate acolo si sa mai anunt, ca in cursul lunii viitoare, voi face tot ce imi sta in putinta sa public unul din cele doua articole promise pe anul asta, si anume: Amplificatorul Operational. Articolul despre Proiectarea surselor in comutatie de mica putere, va urma undeva in cursul lunii decembrie, pana la Craciun.

 

Ramane valabila in continoare posibilitatea trimiterii de articole sau stiri la adresa de e-mail: tehnium.azi@gmail.com, de catre orice persoana, membra sau nu a acestei comunitatii; persoana care doreste sa aduca un plus de valoare informationala continutului Tehnium Azi, pentru posteritate si nu numai, numele acesteia, la cerere, putand fi trecut la finele articolului, impreuna cu calificarea profesionala, daca este cazul sau daca se doreste sa fie dezvaluita. Aviz tuturor celor interesati sa-si dezvolte bibliografia profesionala, in special celor care doresc sa termine un doctorat si sunt pusi in situatia sa aiba cat mai multe articole publicate in reviste scrise sau web de profil. Revista Tehnium Azi va da posibilitatea sa faceti acest lucru si cred ca va starni, cel putin din acest punct de vedere, un interes mai pregnant. Ramane sa ne confirme timpul lucru asta.

 

Momentan atat si va rog nu postati replici in acest topic. Daca aveti ceva de recomandat sau comentat, va rog sa utilizati mesageria privata sau sa trimiteti opiniile dvs. direct la adresa de e-mail mai sus mentionata.

 

Va multumesc pentru intelegere si NUMA BINE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Anunt prin acest post ca am postat in paginile web a revistei Tehnium Azi un nou articol inditulat: Amplificatorul operational.

 

In curand, pana la sfarsitul anului, voi mai posta un articol despre Proiectare surselor in comutatie de mica putere. Mai exact, cum putem sa ne construim o mica in sursa in comutatie atunci cand nu avem la dispozitie un transformator electric.

 

Asadar...

 

Numai Bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Cu ajutorul utilizatorului @prog am reusit sa pun la punct o colectie de articole interesate catre niste link-uri de pagini web. Aceasta colectie, repartizata pe categorii, o puteti rasfoi aici:

http://www.tehnium-azi.ro/weblinks.php

Traducerea in limba romana am sa o fac intr-un timp util... daca credeti ca este nevoie.

 

Numai Bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock