Sari la conținut

Turatie variabila la masina de gaurit.

Postări Recomandate

Mi se pare ca s-a cam spus ce era de spus pentru acest topic. A mai ramas ceva?

Daca mai am butonul"destept" pe care l-am inlocuit candva il desfac si pun niste poze cu "cutia pandorei".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un program interesant pentru "trasat scheme" este SmartDraw. Daca doriti un program profesional cu care sa faceti scheme electronice si sa le simulati puteti incerca MultiSim de la Electronics Workbench. Dupa ce ati desenat schema in programul MultiSim o puteti importa dupa aceea in Paint ca sa o salvati in format JPG. Programul SmartDraw are optiuni de salvare a schemei in format JPG, PDF...

P.S. SmartDraw are si simboluri electronice gata realizate cat si scheme de baza in electronica si electrotehnica (spre exemplu, o sa gasiti in biblioteca acestui program o schema de actionare a unui motor asincron sau schema unei instalatii sanitare etc). Acest program reprezinta o alternativa buna ca sa nu va chinuiti prea mult in Paint, ca sa nu mai vorbesc de facilitatile de export a fisierului salvat.

Am descarcat si instalat programul SmartDraw 2008. Este exact ce s-a spus mai sus dar....este trial si nici n-am apucat sa ma uit mai bine la el ca m-a si anuntat ca mai am 7 zile to use. Trebuie sa gasesc altceva free.

Link spre comentariu

Mi se pare ca s-a cam spus ce era de spus pentru acest topic. A mai ramas ceva?

Au mai ramas destule.

Eu, de exemplu, n-am inteles cum functioneaza schemele de la post 10 si post 11 fara diac (de fapt, aceeasi schema).

Ori nu e vorba de variatoare de turatie?

Link spre comentariu

Au mai ramas destule.

Eu, de exemplu, n-am inteles cum functioneaza schemele de la post 10 si post 11 fara diac (de fapt, aceeasi schema).

Ori nu e vorba de variatoare de turatie?

Visitor em2007! Clarificati-va nelamuririle. De fapt ce nu ati inteles, schema post #10? schema post 11? despre ce "diac" e vorba? Daca pentru dv "au mai ramas destule" nelamuriri, precizati care sunt? Care piese din compunerea schemei post#10 nu stiti ce rol au sau cum functioneaza?

La schema #10 textul precizeaza: Reglarea turatiei in principiu se face printr-o schema cu triac. Explicarea principiului reglarii turatiei NU necesita prezenta diacului. Valoarea Uc ca prag de deschidere a triacului, stabilit in catalog la aprox. U=3v, se transmite pe poarta triacului si-l deschide. Din motive de precizie a deschiderii triacului fabricantii introduc in schema diacul. ( vezi schema Post#22)

Precizez: Reglarea turatiei este posibila fara diac dar nu este posibila fara triac! Altceva?

Link spre comentariu

Tranzistor M0265516 ? caracteristici?(regulator masina de gaurit Bosch 12v,lucreaza cu integratul ne 555)

Alt principiu de reglare a turatiei ? Prezenta NE555 (timmer) ?

Nu am vazut schema dar deduc urmatoarele:

-Masina de gaurit Bosch fiind alimentata in c.c. nu poate folosi obisnuit triacul;

-NE 555 ca generator de impulsuri cu Frepetitie reglabila (componenta cc reglabila);

-Impulsurile de la NE555 comanda deschiderea elementului de comutatie (MO265516 ?);

-Prin elementul de comutatie este alimentat electromotorul cu turatie variabila.

Se poate vedea schema, sau macar elementele componente ale sistemului de reglare ?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock