Sari la conținut

iluminare automata

newguy
 Share

Postări Recomandate

Salutari! Nu sunt electronist dar am nevoie de ajutorul vostru pentru un proiect la care particip. Trebuie sa realizez un sistem de automatizare a iluminarii intr-o locuinta in sensul ca becurile din camere se sting si se aprind in functie de prezenta unei persoane in camera respectiva. Unitatea de comanda este un embedded PC ce are porturile urmatoare:

1 x EIDE (UltraDMA 133)

1 x Type I/II CF Slot

1 x PS/2 K/B & Mouse

2 x RS-232

1 x Mini PCI sockets

USB

3 x USB 2.0 Ports

Acest PC va fi programat de noi. Problema este ca nu stim cum sa realizam circuitul fizic necesar comenzii aprinderii/stingerii becurilor folosind senzori(optici/laser) si cum sa conectam acel circuit cu porturile disponibile pe embedded PC pentru a-l putea programa apoi. Daca puteti, va rog sa-mi spuneti cam ce componente sunt necesare si cum sa le leg (inclusiv senzorii... eu ma gandeam ca cei mai buni ar fi senzori laser pe care sa-i plasez la pragul usilor dintre camere, cate doi la fiecare prag pentru a putea verifica secvential daca persoana intra sau iese din camera, in functie de cum sunt activati cei doi senzori).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa realizez un sistem de automatizare a iluminarii intr-o locuinta in sensul ca becurile din camere se sting si se aprind in functie de prezenta unei persoane in camera respectiva.

Acest mod, este cel mai simplu pentru detectarea miscarii.

Link spre comentariu

Acest mod, este cel mai simplu pentru detectarea miscarii.

Da, e o solutie simpla, dar aprinderea/stingerea luminii TREBUIE sa fie comandata de embeddedPC-ul pe care il folosesc. Aceasta este o necesitate a proiectului de care vorbeam. In plus, prin comanda embedded PC-ului pot programa mult mai inteligent comutarea luminii decat e posibil prin comanda directa a senzorului cum e pe situl pe care mi l-ai trimis, in sensul ca pot impune tot felul de conditii suplimentare pentru aprinderea becului(de exemplu sa se aprinda/stinga prin comanda vocala sau doar daca e trecut de o anumita ora din zi).

Deci, sa ma exprim mai clar, senzorii trebuie sa-i "spuna" embedded PC-ului daca cineva a intrat in camera, apoi embedded PC-ul isi va rula algoritmul programat de mine si in urma testelor logice din algoritm va trimite sau nu semnal de comutare la bec.

Link spre comentariu

ok, nu prea ma pricep sincer la partea electronica... in cazul asta problema ar mai fi cum pot lega acel bec cu embedded PC-ul ?

deci cum as putea lega la unul din porturile mai sus mentionate acel bec+senzor pentru a le comanda ? explica-mi ca unui imbecil total, te rog first.gif la nivel de pini daca se poate

si ar mai fi o problema. Senzorii care sunt pe acele dispozitive sunt de miscare si problema ar fi : ce se intampla daca sa zicem persoana care-i in camera sta in pat si se uita la televizor, sau citeste, sau nush, fece ceva ce nu implica miscare multa... nu s-ar stinge becul in cazul asta? Solutia pe care o vedeam eu mai sigura ar fi fost doar sa verific doar la pragul usii de intrare daca o persoana intra sau iese prin intermediul a 2 senzori laser.

Orice idee e binevenita. multumesc mult pt atentie !!! first.gif

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock