Sari la conținut

Postări Recomandate

Prin adresarea printr-un mod cuviincios, creste "frumusetea" exprimarii si se evita injuriile si jignirile.

Acesta este singurul forum pe care l-am vazut, unde urserii vorbesc frumos si nu se injura sau alte lucruri de acest gen.

Pe celelalte forumuri, moderatorii stau cu ochii-n patru dupa injuraturi si jigniri iar lista de ban...e uriasa. Pe cand aici, dl. Donpetru si dl. SIG cred ca pot dormi linistiti stiind ca nu sunt probleme pe forum, in cel mai rau caz, cateva posturi sticky sau offtopic.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 50
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Un forum poate deveni spelunca doar daca administratorul permite acest lucru.

Nu inseamna nici ca adminul trebuie sa coboare militaria din pod daca nu e cazul.

Daca instiga la dueluri verbale nu e bine.Toti userii vor copia dorinta de harta.

Daca admonesteaza nejustificat nici atunci nu e bine.Se pot supara unii useri si riscul e sa nu mai posteze.

El ,includ aici si moderatorii,trebuie sa armonizeze relatiile dintre useri.

In alta ordine de idei,sunt curios sa vad continuarea temei d-lui,alias resort,vizavi de respectul indirect dintre useri.(am folosit cuvantul alias,ptr.a fi in consonanta perfecta cu normele gramaticale smile.gif)

Link spre post
Nu stiu de ce dar am vagul sentiment ca aceasta discutie tinde a se transforma intr-o mica ... furtuna ca sa-i spun asa , lucru care chiar nu cred ca ar trebui sa aibe loc in saptamana Floriilor !

Pentru crestineasca parere din citatul de mai sus trimit alaturat dlui. Barbos Radu acest tablou celebru cu rugamintea catre userii forumului sa aprecieze cu argumente, daca tabloul are o legatura cu destinatarul si postul sau ?

In caz afirmativ, cel mai apeciat raspuns va fi premiat, iar in caz negativ - forumul va decide - acest post sa fie considerat OffTopic si userul resort sa primeasca in bara de warn un patratel, asta asa, ca sa se invete minte. hi.gif

post-156-1211774934_thumb.jpg

Link spre post

Respectul isi are suportul sau izvorarea nu dintr-un forum,ci din educatia si constiinta user-ului.

Aici pe forum venim ca entitati gata formate sau deformate.

Poate un forum sa ciopleasca pe cineva ?

Se poate face mult,se poate face putin in acest sens?

Iata o intrebare la care doar un (fost)dependent de versuri ca acestea ne poate lamuri intru totul:

Caddy:

Sant din Pantelimon, cum am spus de-atatea ori,

Cartier de baieti, baieti deasupra tuturor.

Ii iubesc pe fratii mei, Cezar si Razvan

Si prietenii cei mai buni, Adi si Marian.

Milioanele sa curga pentru Uzzi si Mr. Juice,

Va am la inima mea, stiti ca asta-i mai presus.

Respect Marijuana, sora mea din Salajan,

La Familia, Balta Alba, sant cei care fac bani.

Inapoi in Pantelimon, Sud-Est, Bucuresti,

Invata sa-ti iubesti cartierul si el te-nvata sa traiesti.

Despre Chiti si TuGui, numa de bine din cartier,

La fel si despre Sile, niciodata n-a fost un fraier.

Admiratie pentru smecheri, respect pentru Centaur,

Bani din ce, in ce mai multi si la gat s-atarne aur,

Respect romanilor si tiganilor din Pantelimon,

Dumnezeu fie cu voi, bafto-delo-delo.

Refren: Uzzi x 2

Smenari, pesti ci curve-nseamna... Pantelimon,

Jointuri, bautura-nseamna... Pantelimon,

Barbut si baieti cu clasa-nseamna... Pantelimon,

Am toti tovarasii cu mine-nseamna... Pantelimon.

Uzzi:

Iubesc Pantelimon, la fel ca pe femei,

Are tot respectu meu, ii am la suflet pe ai mei.

Socului, Pantelimon, Capat, Pantelimon,

Pentru Juice si Daddy Caddy, deasupra tuturor.

Pentru Robert Boxeru, cu pumnu mai tare ca fieru,

As vrea sa stii ca la sufletul meu vei fi mereu.

Pentru Mutta si La Familia, Salajan, yeah,

Puya si Sisu, baieti de cartier.

Si sant cu Baxter, yeah, doi smecheri,

Bani, arme si femei, smenari fara pereche,

Iar pentru fratele meu Muschi, ar trebui sa stii,

Nimeni, niciodata nu ne va desparti.

Port atat de mult respect pentru Pantelimon,

Aici e cartierul meu, e patria smenarilor.

Respect pentru femeile de cartier,

Respect pentru, pentru, pentru cartier.

Refren: x 2

Tataee:

Socului, yeah, Amfora...yeah,

Din Capat 14 pana-n Baicului scrie Pantelimon, yeah.

Aici ma simt acasa,

Cu baietii zi de zi pe-afara, viata-i frumoasa.

Respect pentru smenarii de la colt de strada,

Tovarasii mei, pentru ei femei si bani sa curga.

As vrea sa spun acum ceva despre cei care

S-au dus, odihneasca-se in pace.

Si din nou, respect, acum pentru gagici,

Dac-ar fi sa mor as vrea sa mor cu voi aici,

La mine-acasa, langa ai mei,

Uzzi si cu Daddy Caddy, baietii Mafiei.

Inc-o data pentru 97 din Pantelimon, yeah.

Eu sant Tataee, suflet de smecher,

Respect pentru cartïer.

Link spre post

Finisajul dureaza toata viata.

Normal,cioplitul e pana-n 20 de ani sau chiar mai putin.

Insa ,mai bine mai tarziu decat niciodata.sleep.gif

Link spre post

Acum domnilor cum sa ne adresam userului unPorc ?

Avem un astfel de user la modul cat se poate de real.

Cum ne vom adresa?

- Domnule unPorc,va anunt pe aceast cale ca...

eek.gif

Link spre post

SIG, chiar sunt curios sa vad daca posteaza user-ul unporc ??? :rofl: Acum intreb: este un user adevarat, bot de spam sau este vreo clona a cuiva din forum ? Buna intrebare, dar sa vedem un raspuns!!!!!!! crazy.gif

Link spre post
Acum domnilor cum sa ne adresam userului unPorc ?

Avem un astfel de user la modul cat se poate de real.

Cum ne vom adresa?

De observat ca in acest topic s-a inventat o falsa problema : Cum sa ne adresam?

De la inceput, pentru oricine de buna credinta, cred ca raspunsul e clar si nu era cazul sa inventam acum roata : Ne adresam potrivit uzantelor acceptate si insusite ca normale in limba si pe teritoriul tarii.

" Tabara reformatorilor " galagiosi si cu o agresivitate direct proportionala cu subrezenia argumentelor folosite a cautat sa ne convinga ca pe acest forum ar fi mai potrivit, ba chiar nu avem incotro, trebuie sa ne tragem de bracinar in corpore.

" Tabara conservatorilor" mai retinuti s-au marginit in a reaminti ceace cunostea toata lumea : In mod normal trebuie sa ne adresam politicos, civilizat.

Pentru a convinge de contrariu s-au adus argumente putin credibile si chiar compromitatoare pentru autorii lor. Un argument, socant pentru mine, a fost acela cand s-a invocat un ilustru nume, recent decedat, in sprijinul unei dubioase judecati.

Un fals argument, dar cu atat mai mult sustinut cu indaratnicie, a fost si este legat de NICKNAME, ca in quote.

Cateva precizari:

• Pe acest forum - si nu numai - ID ales de user reprezinta persoana sa;
  • Nimeni nu este indreptatit sa pretinda ceva sau un anumit drept ori privilegiu neprevazut in regulamentul forumului in legatura cu ID;
  • Toti sunt obligati pe forum sa-i respecte alegerea ID-ului.

Nu-mi propun aici sa demonstrez netemeinicia sau falsitatea tuturor agumentelor din tabara reformatorilor ( la cerere expresa o fac!), ci ma limitez numai la dilema din quote.

Un user emite pe 14 mai in Post #21 parerea ca este necesar sa ne adresam cu domnule;

Un alt user s-a inregistrat imediat, tot pe 14 mai pe forum cu ID "unPorc", fara a avea o activitate pe forum pana azi;

Daca vedem o legatura intre cele doua evenimente, putem presupune din ce tabara provine userul "unPorc" si ce scop a avut inregistrarea, sa anihileze post#21!

Indiferent numele ales, el reprezinta omul respectiv, cu calitatile si defectele sale, demn sau nu de respect,

" What's in a name? That wich we call a rose, by any other name would smell as sweet."

( Ce-i un nume ? Ceace numim un trandafir , tot suav ar mirosi, oricum l-am numi. Shakespeare, Romeo si Julieta, act. II, sc. 2 )

Dealtfel porcul este mai apropiat genetic de om decat ursul - avem si un astfel de user - si daca amandoua sunt nume beneficiaza acelas tratament. :hi:

Link spre post

Pentru mine ID-urile de forum sunt ca si numele persoanelor din viata reala, doar ca intr-o lume virtuala, in care comunicarea este baza. Daca am intalni o persoana in viata reala cu numele de Ion Porc (un nume fictiv, nu vreau sa jignesc pe nimeni), ne vom adresa lui cu dl. Asa e si pe forum. Mai mult, ID-urile noastre de forum su o legatura cu numele nostru real, sau ne caracterizeaza intr-un oarecare fel, acesa fiind un motiv in plus pentru a ne adresa respectuos.

Link spre post
Cum ne vom adresa?

- Domnule unPorc,va anunt pe aceast cale ca...

Sunt nume reale asemanatoare,Porca,Porcariu,Porcaras,Porcea...,atasez exemple de nume,in aceasta categorie,din cartea de telefon.Dar Dl.Bush=Dl. tufis,?Daca pe forum apare Dl.Sula sau Sulica(nume real conform exemplului),nu mai trebuie tratat cu respect?In spatele tuturor numelor sunt oameni si trebuie respectati pentru ce sunt,nu pentru cum ii cheama sau cum sunt porecliti(nickname).

post-9-1212311584_thumb.jpg

Link spre post

Stimabililor,nu cred ca nu puteti face diferenta dintre Porc si unPorc.

Daca primul (Porc) poate fi si un nume de persoana(desi chiar daca un user s-ar'numi asa,nu prea cred sa-si puna pe forum chiar numele,eventual prenumele mai degraba sau un derivat al lui,e o chestie psihologic normala in acest caz),al doilea insa (unPorc) nu este altceva decat un invectiv.

Sesizati diferente mai subtile intre diferite componente electronice din aceasi familie dar nu faceti diferenta dintre un nume si un invectiv?

In plus,d-l,alias resort,pune semnul egal intre dialogul la persoana a II-a si trasul de bracinari.De ce?

Sa inteleg ca intre colegi nu este permis sa vorbesti la persoana a II-a , ptr. ca automat te-ai trage de bracinari cu ei?

La servici cu colegii vorbiti tot cu domnule si dumneavoastra?

Oricum,raman la parerea ca este impropriu sa te adresezi cu d-voastra unui user care s-a prezentat cu un nickname nu cu un nume sau prenume concret,sau derivat in ultima instanta,dar totusi pastrand radacina numelui sau prenumelui,intuind destul de usor astfel care e numele sau prenumele (exemplu: miron1947,adry,etc)

Ca sa nu mai zic ca imi pare total nepotrivit sa te adresezi cu domnule unui invectiv.

Link spre post
  • 2 years later...

Ba da. Si chiar este folosit.

Domnilor, mi-a luat o ora (cred) sa citesc topicul asta de la cap la ... exemplul dat de Miron mai sus. Concluzia este ca nu s-a ajuns la (nici) o concluzie, dar dezbaterea mi-a placut. As adauga o intrebare: respectul se castiga sau se impune ? Raspunsul este da (ca la Radio Erevan).

Link spre post

Desi subiectul este vechi (2008) este si va fi mereu actual, astfel incat imi permit sa-mi spun si eu parerea. Chestiunea utilizarii apelativului dumneavoastra - care deriva de la "domnia voastra" - in relatiile cu ceilalti, este o dilema veche. Fiecare incearca sa o rezolve pe parcursul vietii prin remodelare (cioplire dupa opinia domnului miron1947, sau finisaj dupa domnul SIG) Tinand cont ca adeseori se utilizeaza formula "Dumneavoastra Domnule", care ar fi dupa cunostintele mele de limba romana o speta de pleonasm, ne putem uita si la rezolvarile altor natiuni (in sensul de cultura) in rezolvarea acestei dileme. Francezii, care numai de incultura nu pot fi banuiti, au renuntat pe parcursul formarii limbii franceze la pleonasmul romanesc (pe care foarte putini il sesizeaza) si au hotarat sa considere adresarea la persoana a doua plural ca pe o forma de respect. Deci spun "Vous Monseur". Adica intr-o logica adecvata, a te adresa unei persoane ca si cand te-ai adresa unei multimi presupune respect in aceasta acceptiune. Pe de alta parte, a pierde din vedere personalitatea celui cu care stai de vorba, dizolvand-o in multimea careia teoretic te adresezi cu respect, nu este oare o lipsa de respect?! Iata de ce latinii - cei mai practici oameni ai tuturor erelor foloseau adresarea in logica firii - adica foloseau "tu" atunci cand se adresau unui individ si "voi" pentru o multime. Astfel imparatului roman ii spunea "tu Cezar" atat scavul din casa, cat si parintii, fratii si/sau sotia sa. Englezii, care in afara de natiune de oameni pragmatici, eu personal ii consider si de o inteligenta peste o eventuala medie apreciata statistic intr-un top al natiunilor, au rezolvat deosebit de ingenios problema, folosind "You" atat pentru "Tu" cat si pentru "Dumneavoastra". In acest mod eu consider ca englezul respecta (lingvistic vorbind) pe oricine - adica spre deosebire de cei care sustin spre exemplu ca "You, Johh..." s-ar traduce prin "Tu, Ioane...", eu consider ca formula de mai sus se traduce mult mai corect prin "Dumneavoastra, Ion...". In acest mod, limba engleza obliga pe oricine la aceeasi abordare respectoasa, indiferent cui se adreseaza. Pana la urma acest mod de abordare a problemei, ne spune - idee pe care tin sa o subliniez - ca nu "formula lingvistica" este determinanta, atunci cand respecti pe cineva. Am scris "formula lingvistica" si nu "limbajul", intrucat intre termeni este o mare deosebire din punctul de vedere al respectului. Poti sa insulti pe cineva, folosind formule lingvistice "respectoase", tot atat de bine cum poti respecta pe cineva adresandui-te cu "Tu". Personal folosesc acest tip de logica pentru a ma adresa cu acelasi respect atat celor carora - din convenienta si/sau alte motive - ma adresez cu "Tu", cat si celor carora - doar din convenienta - ma adresez cu "Dumneavoastra". Bunaoara, cu domnul miron1947 ma cunosc si ne respectam de multa vreme, participand amandoi la dezbateri si pe un alt forum. Faptul ca primul care a deschis discutia bilaterala a fost domnul miron1947 folosind formula de politete "Dumneavoastra", precum si faptul ca personal ma consider un om deschis la minte, am acceptat ca in relatiile cu dumnealui sa folosim acest tip de respect. Am subliniat cuvantul "Dumnealui" ca sa pot comenta o mare contradictie logica a limbii romane. Desi asa cum spuneam la inceput formula de respect romaneasca care in anumite contexte sufera de pleonasm, foloseste respectul conferit de plural, iata ca in acest caz sufera de lipsa de "respect" deoarece cuvantul dumnealui, care intr-o prima evaluare, este o prescurtare a formulei domnia lui, nu mai respecta logica pluralului in atribuirea respectului - asa cum nu o respecta formula considerata de multi - semidocta "Dumneata", ca prescurtare de la domnia ta. Totusi limba romana a consacrat aceste doua formule, logic contradictorii. Un alt motiv pentru care nu respect intotdeauna aceasta convenienta lingvistica pentru exprimarea respectului este unul psihologic. Ca om as vrea sa fiu intotdeauna prieten cu oricine si mai ales as vrea ca in ciuda varstei fizice, sa fiu tratat permanent ca un om tanar in gandire, chiar daca experienta este cea a varstei mele fizice. Iata de ce nu consider ca daca cineva mi s-a adresat la "pertu" a comis o lipsa de respect. O mult mai mare lipsa de respect manifesta cineva atunci cand intra in polemici nesustinute argumental si le alimenteaza apoi perioade lungi de timp, doar manat de dorinta unor aparente plusuri in cunostinte si/sau cultura.

Intr-o alta ordine de idei, subscriu la opiniile celor care considera ca alegerea nickname-ului este o forma de respect fata de sine. Si atunci nu este nicidecum vina mea ca adresandu-ma cu "Domnule Ass" - spre exemplu - am realizat o contradictie logica vis a vis de acordarea respectului cuvenit acelei persoane. Sunt si situatii cand anumite persoane, au - fara vina lor - nume echivalente cu niste porecle. Il aleg ca exemplu pe cel mai notoriu. Ma adresez respectos cu "Domnule Basescu", desi numele presedintelui are mai mult caracteristicile unei porecle. Si pentru ca a venit vorba, sunt absolut sigur ca domnul Basescu, accepta - chiar si ca presadinte - respectul unor romani care i se adreseaza cu "Tu Traiane...", sau cu "Tu Basescule". Asta, pentru ca stiu din surse sigure ca in general echipajul unei nave comerciale are caracteristicile unei mari familii, unde cei mai multi se respecta spunandu-si pe nume. Doar comandantii de nave foarte distanti au (in special din directia ofiterilor) pretentii de respect lingvistic formal.

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock