Sari la conținut

Postări Recomandate

salutare.....am si eu o mica intrebare.....am un traf de 2*12V 2A cu care vreau sa alimentez un preamplificator cu corector de ton + 2 protectii DC(alimentate la 12V +/-/gnd) + 2 ventilatoare(alimentate la 12V +/gnd) si ca sa nu fac 3 surse de alimentare ma gandeam sa o modific peasta astfel sa-mi indeplineasca toate cele 3 nevoi de mai sus.......sau daca nu trebuie modificata cum trebuie legate toate modulele de mai sus astfel incat sa nu-mi bage "brum" in difuzoare......va multumesc

post-257-1207305897_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa alimentez un preamplificator cu corector de ton + 2 protectii DC(alimentate la 12V +/-/gnd) + 2 ventilatoare(alimentate la 12V +/gnd) si ca sa nu fac 3 surse de alimentare ma gandeam sa o modific

Cum s-o modificati?Eu vad ca are tensiunea care o doriti,atat doar,ca ramura de +12V,va fi mai incarcata,datorita ventilatoarelor.

Link spre comentariu

Cum s-o modificati?Eu vad ca are tensiunea care o doriti,atat doar,ca ramura de +12V,va fi mai incarcata,datorita ventilatoarelor.

Mi-a zis cineva si am vazut mai demult pe un alt forum ca nu e bine sa alimentezi preul din acelasi loc din care e alimentat si ventilatorul pentru ca s-ar putea sa bage "brum"

Link spre comentariu

nu e bine sa alimentezi preul din acelasi loc din care e alimentat si ventilatorul pentru ca s-ar putea sa bage "brum"

Brum nu,dar paraieli da,aceasta este posibil si cu alimentare separata,daca nu este filtrat,chiar la perii.

Link spre comentariu

dar preamplifiactorul merge alimentat fara probleme din aceiasi sursa cu protectia DC?

mai jos este protectia pe care am facut-o.

later edit....am sa fac sursa separata pentru ventilatoare iar preul il alimentez impreuna cu protectiile.....va multumesc pentru raspunsuri

post-257-1207327508_thumb.png

Link spre comentariu

Ca sa eliminati orice posibilitate de aparitie a unui "brum", cea mai singura metoda este sa alimentati ventilatorul dintr-o infasurare secundara separata, utilizand un redresor si capacitor.

Celelalte variante pot da rezultate bune dar necesita achizitionarea: unui ventilator de calitate si realizarea practica a unei inductante in serie cu circuitul motor. Un exemplu:

schema_sursa.jpg

Componenta R este compusa dintr-o rezistenta, numita R1 si o inductanta (ambele inseriate). Inductanta se include optional si se dimensioneaza dupa nenumarate incercari care depind de tipul si caracteristicile miezului de ferita folosit.

Rezistenta R1 se dimensioneaza simplu cu relatia:

R=(U_C1-U_ventilator)/I_nom_ventilator

Puterea disipata de R se va calcula cu relatia:

P_R=(U_C1-U_ventilator)*I_nom_ventilator

unde:

- U_C1 este valoarea maxima a tensiuni redresate de pe condensatorul C1;

- U_ventilator = tensiunea nominala a ventilatorului (in cazul dvs. va recomand 24Vcc datorita valori tensiunilor secundare trafo);

- I_nom_ventilator = este valoarea nominala a curentului ventilatorului, inscriptionat de regula pe ventilator.

Capacitorul redresorului monoalternanta figurat pe schema se dimensioneaza simplu folosind relatia:

C = 0,04*I_nom_ventilator / U_C1.

Obs. Atentie la unitatile de masura. Dioda redresoare poate fi de tipul 1N4007 daca I_nom_ventilator este mai mic de 0,5A.

Link spre comentariu

later edit....am sa fac sursa separata pentru ventilatoare iar preul il alimentez impreuna cu protectiile.....va multumesc pentru raspunsuri

Daca nu deparazitati motorul,chiar la perii,"paraitul"acestora.se poate transmite si fara sa aiba aceasi sursa de alimentare.

Link spre comentariu

Daca pune ventilatoare cu motoare "brushless", deci fara perii ,nu mai trebuie

deparazitare.Sint echipate cu motoare "pas cu pas".

99,9% din ventilatoarele actuale folosesc astfel de motoare.

Incepand de la laptopuri,desktop-uri,imprimante laser,copiatoare,amplificatoare,etc..

Link spre comentariu

Daca pune ventilatoare cu motoare "brushless", deci fara perii ,nu mai trebuie

deparazitare.

Sunt deacord cu tine user40 si de aceea, daca te hotarasti mr.home sa alimentezi cooler-ul dupa varianta de mai sus a lui donpetru, atunci cred ca poti sa renunti la bobina aia de care se vorbeste acolo si sa lasi numai rezistenta, dioda si condensatorul.

Deci: multe succese!!!!! rolleyes.gif

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock