Sari la conținut

corector de ton


 Adrian_BBS

Postări Recomandate

salutare......de ceva timp ...... de regula seara pe la 10-11 cand nu prea mai am ce face incerc sa mai invat cate ceva despre proiectarea de PCB....acum l-am facut pe asta....este un corector de ton.....vreau sa-mi spuneti si mie daca este bine....ce greseli am....ce trebuie corectat...la ce ar trebui sa fiu atent.....va multumesc

post-257-1207265832_thumb.jpg

post-257-1207265867_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat pe cablajul realizat de dvs. si as dori sa subliniez cateva "deficiente":

 

1. Am vazut ca ati utilizat un condensator pentru decuplare pe alimentarea circuitelor integrate intre "+" si "-", ceea ce nu este tocmai corect mai ales daca utilizam condensatoare de capacitati reduse pentru decuplare "la frecvente inalte". Aceasta modalitate pentru decuplari pe alimentare (asa cum ati utilizat-o dvs. in PCB-ul realizat) se aplica numai condesatoarelor utilizate pt. decuplari la frecvente joase, polarizate, de regula electrolitice cu capacitatii intre 10 si 100uF. Parerea mea si chiar va recomand sa faceti lucru asta, e sa montati condensatoare de 100nF intre "+" si "-" si masa, pe fiecare integrat (deci in total o sa va trebuiasca 4 bucati).

 

2. Ar fi fost util sa fi prezentat si numerotarea pe cablajul imprimat a componentelor (conform schemei) pentru a fi mai usor de verificat.

 

O regula elementara, de care trebuie sa tinem cont cand proiectam un cablaj imprimat, este aceea de dispunere corecta si a capacitoarelor pentru decuplarii la frecvente joase. Punctul unde se vor conecta terminalele acestor doua condensatoare la traseul de masa este foarte importanta si trebuie sa respecte asazisa regula "V". Acest lucru trebuie tinut cont si la dispunerea si interconectarea cu traseul de masa a capacitoarelor de 100nF de care vorbeam mai sus.

Schematic, "regula V" se prezinta astfel:

Regula_V_pt_evitarea_buclei_de_masa_la_realizarea_PCB.JPG

As dori sa reverificati dvs., pentru ca stiti exact unde si cum ati plasat piesele pe PCB, daca respectati regula din imagine. As fi facut eu asta dar din pacate nu sunt numerotate componentele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock