Sari la conținut

lansarea unei reviste in format electronic despre...electronica

Revista in format electronic despre electronica  

114 membri au votat

1. 1. Ati dori sa lansam intr-o pagina web "o revista" despre electronica (teorie si practica) ?

• DA
      114
    • NU
      0
  2. 2. Ce v-ar placea sa gasiti in aceasta revista ?

• Notiuni teoretice despre anumite capitole a electronici
      94
    • Proiecte practice in domeniu audio
      91
    • Electronica digitala (proiecte cu microcontrolere etc.)
      78
    • Alimentatoare (aspecte practice)
      82
    • Radioamatorism
      50
    • Comunicatii
      53
    • Automatizarii industriale si in gospodarie
      84
    • Diverse stirii din domeniu
      65
    • Altele (va rog sa le consemnati in post)
      18
  3. 3. Cum v-ar place sa se numeasca aceasta revista (mai jos sunt redate cateva exemple) ?

• TEHNIUM AZI
      51
    • ELECTRONICA de la A la Z
      28
    • TEHNIK AWARD
      3
    • TEHNIC DESIGN
      3
    • ELEKTOR AZI
      0
    • ELECTRONICA APLICATA
      11
    • ELECTRONICA PRACTICA
      18

Postări Recomandate

In primul rand, nu pot face animatii flash, iar in al doilea rand, nu am experienta necesara si materialele (in orasul meu nu gasesc placi pentru PCB-uri si nici clorura ferica) pentru realizarea unui PCB.

Daca gasim un urser care ar dori sa ne ajute, imi poate trimite niste materiale video cu realizare PCB-ului si apoi sa ii aplic niste filtre speciale, poate si niste efecte. Il rog sa incerce sa nu fie foarte tremurata imaginea, sau sa fie un obiect tot timpul in cadru, pentru ca Adobe After Efects poate stabiliza miscarea.

O porblema ar fi metoda prin care vi le trimitem, pentru ca cred ca va depasi cei 10 MB pentru un e-mail.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 199
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

O porblema ar fi metoda prin care vi le trimitem, pentru ca cred ca va depasi cei 10 MB pentru un e-mail.

Bine, nu este neaparat nevoie de animatii flash. Filmele pot fi si in format mpeg2 sau avi. Referitor la modalitate de trimitere, se poate folosi site-ul zshare.net daca filmele nu sunt mai mari de 100Mb.

Link spre post
Da, puteti sa-mi trimiteti si filme sau animatii. Am sa le sortez eu dupa aceea. Spre ex., cred ca un film in format flash despre realizarea PCB-urilor ar fi bine venit...

Am postat pe acest forum poze cu procesul de realializare a cablajelor.

Link spre post

edy, eu tocmai le-am cautat dar nu mai stiu unde le-ai postat. In plus, cred ca donpetru se referea la niste filmulete de astea mai sugestive unde sa-i arate omului clar cum se face PCB-ul sau... in fine, cred ca ma intelegi.

Link spre post

Daca doreste cineva sa ne ajute, ii spun cam ce ar trebui, dumnealui filmeaza, iar eu ma ocup de editari.

Doreste cineva sa ne ajute???

Link spre post
m-ar interesa daca se poate ca la audio sa se posteze ceva materiale despre teorie in amplif audio.toate cele bune

Toate la timpul lor vio_gl, nu pot sa scriu 100 de articole intr-o luna.

Link spre post

Toate la timpul lor vio_gl, nu pot sa scriu 100 de articole intr-o luna.

Nu sunt rautacios...de ce nu mai exista publicatia TEHNIUM?????

Sunt interesat si de ceva RETRO AUDIO , ...

Link spre post
Sunt interesat si de ceva RETRO AUDIO , ...

Daca sunt sau vor fi articole si pe tema Retro Audio, atunci voi creea si o rubrica in acest sens in paginile revistei. De fapt, revista va reprezenta o suita de articole teoretice si practice, de orice nivel si din domeniile electronicii, electroenergetici, electricitate etc. Spunea cineva, daca nu ma insel in acest forum, ca multi membri si vizitatori ai acestui forum asteapta de la mine sa populez cu articole site-ul revistei. Din pacate, tin sa va anunt ca nu am cum sa fac lucru asta, deoarece pe deoparte nu prea am timp iar daca as avea timp sigur ne-ar lua vreo 3 ani pana o voi aduce intr-o asazisa forma finala. Aceasta revista am creat-o in spiritul in care membri mai cu experienta de pe acest forum si nu numai, sa colaboreze si sa creeze articole utile celorlalti nu sa lase toata revista pe umerii unei singure persoane. Multe din lucrurile care urmeaza sa se prezinte in paginile revistei vor inseamna unul dintre cele mai bune cursuri de electronica, un punct de plecare pentru toti cei care vor sa invete sau sa aprofundeze aceasta meserie. Sa nu uitam totusi ca multe din notiunile care vor fi prezentate se preda pe la facultati unde unii mai platesc si o taxa anuala. In plus, o parte din notiunile cu tenta practica nici la facultate nu se preda, multe din ele fiind insusite in cativa anii buni de practica, la niste firme mai mult sau mai putin "consacrate".

Intentionez, dar din pacate nu am avut suportul unor membri ai acestui forum, ma refer in special la Dl.dekor, sa creem un articol in care in cativa pasi sa aratam cum se programeaza sau se lucreaza cu un PLC. Din pacate, Dl.dekor nu a vrut sa ia parte la aceasta actiune. O sa va intrebati: "de ce" ? Deoarece, asazisele notiuni se preda de anumite companii sau institutii de invatamant la cursuri de "training" care costa putin peste 500Euro iar din acest motiv, nimeni care a dat banii acestia, nu are "chef" sa prezinte "gratis", pe un site web, un rezumat al acestora. Parca Dl. SIG spunea ca mai bine faceam revista sub forma scrisa, urmand sa fie tiparita dupa ce se adunau suficiente articole pentru a forma un nr. Pretul acesteia cred, acum depinde si de tiraj si nr. de pagini, nu ar fi depasit pretul unei reviste despre PC-uri, gen CHIP si altele. Am mai fost apoi si varianta cu Almanahul. Acum cred ca ideea dumnealui era mai buna, tinand cont ca acum nimeni nu prea se inghesuie sa publice un articol pe site-ul revistei. Dupa aceea s-a pus oarecum problema sa nu avem ghinionul fostei reviste Tehnium care nu prea s-a mai vandut deoarece lumea cam incepuse sa gaseasca cam toate pe internet, cei drept, in marea majoritate a cazurilor in lb. engleza. Apoi, intreb si va intreb: ce mai ramane de facut ?

Link spre post

In primul rand, nu se poate aduce o revista la o forma finala in timp util cu 4-5 membrii care macar se intereseaza de revista. In al doilea rand, cine mai presteaza in ziua de astazi munca pe gratis? Revistele gen CHIP si altele au succes, nu datorita revistei in sine, ci CD-ului care are niste programe utile. De asemenea in ele sa gasesc stiri pe care unii oameni numai de acolo le afla. Daca doriti as putea crea un spot publicitar de cateva zeci de secunde, dar asta numai daca aveti unde sa il puneti. Am vazut ca pe acest forum, si pe altele sunt niste bannere, ba chiar pe cel de pe "pedia" este un spot pubilicitar. Dar deoarece se plateste chirie pentru ele (sau cel putin, asa cred) nu ne avantajeaza.

Nu mai ramane decat sa mai punem articole, si poate ne ajuta Google cu publicitatea. Oricum, nu cred ca vor mai veni persoane dispuse sa ne ajute.

Link spre post
Am vazut ca pe acest forum, si pe altele sunt niste bannere, ba chiar pe cel de pe "pedia" este un spot pubilicitar. Dar deoarece se plateste chirie pentru ele (sau cel putin, asa cred) nu ne avantajeaza.

Dl.adry, din cate stiu si pedia este afiliata un program Google adsense. De fapt, acel site nu traieste din bani veniti din reclame care se platesc la click, ci site-ul, din cate stiu, este a unei firme de software care foloseste site-ul ca paravan de reclama proprie. Daca pe langa scopul initial al acelei firme mai vin si maruntisuri de la Adsense si eventual bani din anumite contracte de publicitate, asta e altceva. De fapt, un site de marimea aceea trebuie neaparat sa aiba un server dedicat pentru a face fata fluxului de vizitatori, aprox. 2 mil. pe luna. Site-urile mari, care le gasiti in trafic.ro in primii 10, in clasamentul general, sunt niste "afaceri" care NU s-au nascut in dom. web, ci ele au demult un corespondent in lumea reala. Site-ul tehnium-azi.ro se situeaza, la categoria stinta si tehnologie de abia pe locul acesta:

http://www.trafic.ro/top/stiinta-tehnologie/pagina5.html

Nu mai ramane decat sa mai punem articole, si poate ne ajuta Google cu publicitatea.

Varianta cu publicitate prin programul adsense Google se aplica doar daca nr. de vizitatori unici este cel putin egal cu 100 iar ca sa rezulte si ceva castiguri din asa ceva, numarul de vizitatori unici trebuie sa fie mai mare de 10 000/zi. Din pacate, tehnium-azi.ro a fost respins prin programul adsense din motivul "ca se dadeaua prea multe click-uri pe reclame". De fapt, acest mod de publicitate are un mare dezavantaj: daca cineva care intra pe forum sau pe orice alt site care are Adsense vrea sa-ti faca un "bine" si sa nu mai ai parte de castiguri acumulate pana la momentul "t", pune doi prieteni si iti da click-uri "in veselie" pe site, e de ajuns pe aceeasi reclama vreo 20 clickuri si By By adsense. Pentru a face un contract de publicitate trebuie sa te situezi in trafic.ro in primii 100, altfel, doar o pila buna mai poate ajuta un site.

Link spre post

In primul rand, ma refeream la fatrul ca, prin cautarea pe Google a unui subiect ce se regaseste in paginile forumui sau ale revistei, i se da cautatorului si acel subiect din forum/revista.

Si inca mai astept raspunsul la intrebarea din postul #166 despre spot.

Link spre post

Spotul publicitar de pe S...pedia este afisat prin reclama programul Google Adsense, la fel cum sunt si banerele publicitare (spoturi publicitare) de pe acest forum, dar asigurate de Neogen.

Dar deoarece se plateste chirie pentru ele (sau cel putin, asa cred) nu ne avantajeaza.

Nu plateste nimeni chirie la bannerele sau spoturile afisate, ci plata se face la click, o suma modesta de 5 centi Euro (Neogen) sau in USD dar un pret putin mai mare (pt. cei care sunt in programul Adsense Google). Spre exemplu, cum este cazul acestui forum, la circa 200 vizitatori unici pe zi (sau 1200 pe saptamana), intr-o zi media nr. de vizitatori care dau click pe un spot sau reclama scrisa este egal cu 2, in unele zile, mai bune, 3 iar unele zile mai negre 1 sau chiar nici unul. Vreau sa va spun ca prin spotul sau bannerul afisat castigul acestui site pe luna se apropie de doua beri Tuborg. Dar din cei 5 centi de care va spuneam mai sus am uitat sa mai mentionez ca se retine si un impozit de 16%, asa ca...

Referitor la partea cu chiria unui spot, firmele nu prea sa ingramadesc deaorece, asa cum poate ati observat cu toti, unii utilizatori mai posteaza si doua legaturi web catre nu stiu ce magazine online, legaturi care sa spunem ca sunt necesare nu stiu carui membru din forum. Pe de alta parte, aceste legaturi web sau link-uri fac reprezentati acelor firme sa nu mai aiba nici o intentie de a inchiria un banner, ei incercand intai site-ul ca sa vada daca nu cumva reclama se poate face si gratis, lucru de altfel incercat de multi... patroni. In al doilea rand, o firma doreste sa inchirieze un spot sau un banner numai daca nr. de vizitatori ai site-ului este foarte mare, peste 1000 viz. unici pe zi sau chiar mai mult.

Link spre post

Il putem folosi ca si "carte de vizita" pe forum. Sa ii faca mai curiosi pe vizitatori.

Si nu mi-ati dat un raspuns clar: da sau nu.

Link spre post
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock