Sari la conținut

lansarea unei reviste in format electronic despre...electronica


donpetru

Revista in format electronic despre electronica  

114 membri au votat

  1. 1. Ati dori sa lansam intr-o pagina web "o revista" despre electronica (teorie si practica) ?

    • DA
      114
    • NU
      0
  2. 2. Ce v-ar placea sa gasiti in aceasta revista ?

    • Notiuni teoretice despre anumite capitole a electronici
      94
    • Proiecte practice in domeniu audio
      91
    • Electronica digitala (proiecte cu microcontrolere etc.)
      78
    • Alimentatoare (aspecte practice)
      82
    • Radioamatorism
      50
    • Comunicatii
      53
    • Automatizarii industriale si in gospodarie
      84
    • Diverse stirii din domeniu
      65
    • Altele (va rog sa le consemnati in post)
      18
  3. 3. Cum v-ar place sa se numeasca aceasta revista (mai jos sunt redate cateva exemple) ?

    • TEHNIUM AZI
      51
    • ELECTRONICA de la A la Z
      28
    • TEHNIK AWARD
      3
    • TEHNIC DESIGN
      3
    • ELEKTOR AZI
      0
    • ELECTRONICA APLICATA
      11
    • ELECTRONICA PRACTICA
      18


Postări Recomandate

Cat despre pagina de forum, e doar o sugestie. stiu ca e complicat, dar ar arata mai bine.

 

In eventualitatea in care nu am timp (si nu prea am), v-as putea trimite articolele in format PDF???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

In eventualitatea in care nu am timp (si nu prea am), v-as putea trimite articolele in format PDF???

Dl.adry, puteti sa-mi trimiteti articolele.

Dl. edy_wheazel, astept atunci tot articolul. Cred ca este mai bine asa. Cel tarziu, pana la Paste, am sa postez si articolul despre factorul de putere in instalatiile electrice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care doresc un program relativ simplu pentru proiectarea PCB-uri, va recomand pcbartist. Un program simplu care il puteti descarca din paginile revistei, mai exact din sectiunea Download / Software.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

donpetru, stiu ca ti-am promis ca iti trimit articolul dar crede-ma ca nu am avut timp. O sa incerc zilele astea.

Totusi, mi se pare mie sau nu s-a mai postat nimic in revista ??????????

Acum, sper sa nu ma insel, dar sa nu creada lumea ca revista aia o sa o faca pana la urma 2..3 oameni sau numai admin-ul ? Nu e bine, ca alti sa stea pe tusa si doar sa citeasca. Stiu, ca pe undeva, SIG a batut un astfel de apropo si ca era mai bine sa fi facut revista...revista (nu in format electronic) si apoi sa o vindem. Cred ca se strangeau si ceva bani sa intretinem forumul, cu cheltuielile care le are si astfel era mai bine... pentru toti. Sau, acum nu stiu ce spune adminul, dar era bine daca bagam in forum un abonament modest de 1USD sau numai pe site-ul revistei ??? pe luna bineinteles... ce spuneti ?

 

Si cum ramane treaba cu revista, o vom termina pana la urma sau nu ? :a8:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu s-a mai postat nimic pentru ca vine Pastele si toata lumea are treaba...nu are timp si asa mai departe.

Eu o sa incerc sa va timit un articol luat de pe net, problema este ca e in romana, si eu nu sunt de acord cu ideea de a lua un articol si a-l posta undeva, fara sa schimbi macar un cuvintel. Asa ca pana pe 1 mai, nu stiu daca vi-l pot trimite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

donpetru, stiu ca ti-am promis ca iti trimit articolul dar crede-ma ca nu am avut timp. O sa incerc zilele astea.

Totusi, mi se pare mie sau nu s-a mai postat nimic in revista ??????????

Acum, sper sa nu ma insel, dar sa nu creada lumea ca revista aia o sa o faca pana la urma 2..3 oameni sau numai admin-ul ? Nu e bine, ca alti sa stea pe tusa si doar sa citeasca. Stiu, ca pe undeva, SIG a batut un astfel de apropo si ca era mai bine sa fi facut revista...revista (nu in format electronic) si apoi sa o vindem. Cred ca se strangeau si ceva bani sa intretinem forumul, cu cheltuielile care le are si astfel era mai bine... pentru toti. Sau, acum nu stiu ce spune adminul, dar era bine daca bagam in forum un abonament modest de 1USD sau numai pe site-ul revistei ??? pe luna bineinteles... ce spuneti ?

 

Si cum ramane treaba cu revista, o vom termina pana la urma sau nu ? :a8:

 

1. Conex elecronic a dat chix cu formatul pe hartie, desi revista era interesanta. Nu stiu daca membrii tehnium-azi pot/au timp sa scoata lunar articole de interes.

2. Problema la taxa de 1$ nu este suma, este modalitatea de plata. Internetul geme de scheme si sfaturi utile, eu sincer nu as plati pt. ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi, mi se pare mie sau nu s-a mai postat nimic in revista ??????????

releu, in revista nu s-a postat deoarece pe de o parte nu au mai fost articole pentru publicat iar pe de alta parte, personal, nu prea am avut timp sa ma ocup de revista. Momentan lucrez la portal (stiri si multe altele) si la un articol despre factorul de putere pe care o sa-l public cat de curand in revista (sper, saptamana asta). Portalul este un domeniu cu o denumire...mai speciala care nu are nici o legatura cu denumirea site-ului forumului si va avea stiri 75% in limba engleza (o sa gasiti si subtitrari, CD DVD covers, programe freeware etc) si 25% in limba romana. Denumirea site-ului portalului va fi... surpriza. Ce succes vor avea: portalul si revista, ramane de vazut.

 

Nu s-a mai postat nimic pentru ca vine Pastele si toata lumea are treaba...nu are timp si asa mai departe.

Eu o sa incerc sa va timit un articol luat de pe net, problema este ca e in romana, si eu nu sunt de acord cu ideea de a lua un articol si a-l posta undeva, fara sa schimbi macar un cuvintel. Asa ca pana pe 1 mai, nu stiu daca vi-l pot trimite.

Dl.adry, astept sa-mi trimiteti articolul despre care vorbiti.

 

1. Conex elecronic a dat chix cu formatul pe hartie, desi revista era interesanta. Nu stiu daca membrii tehnium-azi pot/au timp sa scoata lunar articole de interes.

2. Problema la taxa de 1$ nu este suma, este modalitatea de plata. Internetul geme de scheme si sfaturi utile, eu sincer nu as plati pt. ele.

 

1. In nici un caz membri tehnium-azi nu pot scoate in fiecare luna articole de interes deoarece in primul rand nu exista motivatia financiara si in al doilea rand celalalte aspecte. Apoi, formatul pe hartie, nu are succes deoarece exista pe internet o sumedenie de informatii "free", teoretice si practice utile, inclusiv o parte regasindu-se pe acest forum. Asadar, in nici un caz "formatul pe hartie" nu mai este de succes, resursele de informatie fiind mult mai variate, ieftine si destul de accesibile.

2. Chiar daca mai demult, ma gandeam si eu la aceasta varianta (cu abonament) - "o urma" se poate observa si in panou de control, vedeti: "Achizitioneaza Abonament Platit"- actualmente "solutia abonament" iese din discutie deoarece exista forumuri de profil care nu cer nici un abonament iar in al doilea implementarea acestei solutii ar reduce drastic numarul de vizitatori si membri pe site, cu impact negativ asupra longitivitati site-ului. Deci, in nici un caz nu ma gandesc la asa ceva, pt. ca, vorba dvs.: "Internetul geme de scheme si sfaturi utile, eu sincer nu as plati pt. ele".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O problema ar fi ca o revista in format de hartie trebuie ediata luner, ceea ce presupune articole, si nu stiu daca putem face atatea dinand cont ca doar eu, dl. donpetru, dl. edy_wheazel, dl. RADU si dl. SIG (imi cer scuze daca am omis pe cineva), contribuim cu articole, putine, multe, asta e in functie de timpul si posibilitatiel fiecaruia, dar macar suntem interesati de ea. Cu 5 persoane care fac articole, nu se poate face o revista lunar nici de 15 pagini. Asa ca solutia electronica e cea mai practica. Iar ca sa pui taxa pe accesarea unui site, nu e prea "cumsecade".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ,sa ramanem cu forumul,raspundem si ajutam cat putem si... that's it.

Daca tot e plin net-ul ,geme -vorba lui Edy,de scheme si sfaturi utile,sa-i lasam sa caute.Why not?

De ce ne batem capul pana la urma?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, eu, ca incepator in arta electronicii, am invatat mai mult din forum decat de pe net. Ce este, sunt palavrageli, nu poti invata electronica din ceea ce e pe net, mai ales daca e in romana. In engleza mai e cate ceva util. Si aici intervenim noi.

De ce ne mai batem capul? Nu stiu, dar cred ca asta e singura metoda sa ne reunim cunostintele, sa devenim mai buni in ceea ce facem si sa ii convingem si pe tinerii din ziua de azi care satu numai pe mess si pe alte cateva porcarii sa invete si ei ceva util.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca pana la urma ideea unui site online care sa puna in odine cunostintele din domeniul electro si in limba romana e bine venit. Si mai cred ca acest site va fi revista, singurul site despre electronica, electricitate, electromecanica etc, educational, care ar fi trebui sponsorizat de Ministerul Educatiei sau cum ii spune acum, minister care freaca menta de dimineata pana seara si baga bani intr-un invatamant care produc someri pe banda. Vorba lui, adry, ce este pe net este prea sumar si imprastiat si...in limba engleza asa ca revista aceasta va fi unicat, pt ca va aduna cunostintele cele mai utile si le va prezenta de la un nivel de incepator pana la nivel de profesionist si in limba romana Pacat ca sunt putin care vor sa ajute la aceasta "idee", numita revista. Alte forumuri de discutii pe teme asemanatoare au ca prima tema vanzarea a doua trei amplifuri sau difuzoare. Dar asta e.

Din aceasta cauza propuneam intr-un post anterior idee unui abonament, macar la revista online. Sunt atatia preparatori, asistenti universitari si cadre didactice cu doctorate date (sau nu) care inca mai au multe de invatat si care de abia asteapta sa gaseasca pe net un site moaca care sa le dea macar un capitol din lucrarea de disertatie, referat sau licienta. Asa ca...in fine, ramane sa supunem la vot (abonamentul pe site-ul revistei), daca doriti!! biggrin.gif blink.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca va fi sponsorizata revista de Ministerul Educatiei,sau altcineva, subscriu la a ajuta/informa concetatenii.

Daca ar' fi sa ne legam de Ministerul Educatiei care a produs pe banda rulanta de ani buni tineri cu pregatire

teoretica varza si cu aplicabilitate zero in viata reala,atunci acest minister ar' trebui sa ne ingroape in aur ptr. gest si munca pe care am fi dispusi sa o prestam.

Ma rezum insa la a conchide ca revista nu trebie sa aduca neaparat profit ,dar macar cheltuielile de intretinere a revistei si efortul cu materia cenusie sa fie acoperit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar macar cheltuielile de intretinere a revistei si efortul cu materia cenusie sa fie acoperit.

Dl.SIG, releu, site-ul revistei este o actiune nonprofit. Trebuie totusi sa tinem cont ca "cheltuielile de intretinere a revistei si efortul cu materia cenusie va trebui sa fie acoperit". Cum ? O varianta ar fi colaborarea cu Ministerul Educatiei sau gasirea anumitor sponsori sau sa continuam in modul acesta, ca pana acum, mai greu, dar cu speranta ca intr-un an sau doi pe site-ul revistei sa se gaseasca toate tipurile de articole din domeniile mentionate pe site. Sponsori nu se inghesuie din considerente care le stim cu toti iar treaba cu Ministerul Educatiei presupune afilierea la un program (cred sponsorizat de UE), afiliere care nu este tocmai usoara deoarece, pe deoparte revista trebuie sa capete un statut juridic iar pe de alta parte, programul trebuie sa existe si trebuie sa mai existe oamenii de legatura pentru acceptarea si incadrarea in program a "revistei". Lucru care nu este tocmai usor!!!

In privinta abonamentului pe revista, acest lucru presupune sa imputam o obligatie echipei redactionale ca cel putin in fiecare luna sa apara un numar de "x" articole, lucru care - inca o data repet - nu este tocmai usor si nici "cumsecade". Gasirea unor posibili autorii de articole, dupa un anumit timp si "level", implica existenta unor fonduri pentru plata unor drepturi de autor. Foarte putini azi mai sunt dispusi sa prezinte niste informatii gratis. Spre exemplu: membru dekor nu a vrut sa se afilieze la programul "revista" cu un articol despre PLC-uri. De ce credeti ca nu a vrut domnia sa ? Un posibil raspuns ar fi: drepturi de autor...care mai mult ca sigur nu aveau sa fie foarte ieftine s.a.m.d.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu consider ca efortul imi este rasplatit prin faptul ca si alte persoane postaza articole, si mai invatam unii de la altii, si in plus, daca am nevoie de o informatie, stiu unde sa o caut. Acum problema este cu celelalte persoane care citesc revista, sunt membrii ai forumului, dar nu fac nimic. Nici macar nu se obosesc sa spuna 2 cuvinte pe forum, dar sa mai fac un articol, si asta grati. Daca am plati drepturile de autor, cred ca s-ar ingesui lumes cu articolele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock