Sari la conținut

lansarea unei reviste in format electronic despre...electronica


donpetru

Revista in format electronic despre electronica  

114 membri au votat

  1. 1. Ati dori sa lansam intr-o pagina web "o revista" despre electronica (teorie si practica) ?

    • DA
      114
    • NU
      0
  2. 2. Ce v-ar placea sa gasiti in aceasta revista ?

    • Notiuni teoretice despre anumite capitole a electronici
      94
    • Proiecte practice in domeniu audio
      91
    • Electronica digitala (proiecte cu microcontrolere etc.)
      78
    • Alimentatoare (aspecte practice)
      82
    • Radioamatorism
      50
    • Comunicatii
      53
    • Automatizarii industriale si in gospodarie
      84
    • Diverse stirii din domeniu
      65
    • Altele (va rog sa le consemnati in post)
      18
  3. 3. Cum v-ar place sa se numeasca aceasta revista (mai jos sunt redate cateva exemple) ?

    • TEHNIUM AZI
      51
    • ELECTRONICA de la A la Z
      28
    • TEHNIK AWARD
      3
    • TEHNIC DESIGN
      3
    • ELEKTOR AZI
      0
    • ELECTRONICA APLICATA
      11
    • ELECTRONICA PRACTICA
      18


Postări Recomandate

L-am facut sa fie cat mai mare, dar si sa fie admisibil pentru revista. E vreo problema daca are dimensiunea maxima? Sper ca nu. in QuickTime am reusit sa il aduc la 3 MB la o calitate extrrem de buna. Practic nici nu crezi ca e atat de mic. Mai lucrez sa il aduc la sub 500kb. Are cam 20 secunde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum are 150X540. Voi incerca sa il reduc. Nu e problema cu redusul in sine, il pot realiza printr-un click (de fapt 3), dar e problema cu faptul ca totul l-am realizat la aceasta dimensiune si va rebui sa modific dimensiunea a toate imaginile textele si nu sunt prea putine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Doriti ca spotul sa fie cu posibilitatea de "loop"? Adica sa poate sa o ia iar de la capat si iar si iar, sau nu conteaza?

DA, cu posibilitatea de "loop".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dl. adry, materialul l-am primit si intre timp am incercat sa conturez si pagina web. Momentan nu este finalizata, urmeaza sa includ articolele. Subdomeniu l-am denumit general www.revista.tehnium-azi.ro iar denumirea site-ului (denumirea nu este batuta in cuie): Revista Electronica Aplicata. Adresa este aceasta:

http://www.revista.tehnium-azi.ro

As dori sa stiu daca este vreun utilizator a forumului dispus sa conceapa articolele de la sectiunea stiri. Un numar de 3 sau 4 articole, fiecare articol de preferat sa aiba cel mult 3 imagini si 3 sau 4 paragrafe. Deci, as dori putin "Help"!. :d2:

Totodata, as dori sa va intreb: ce ar putea contine sectiunea Download (adica ce programe free) ? Cateva idei ?

orice program freeware poate fi binevenit; sunt multe programe open source excelente, putin cunoscute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

V-am trimis spotul. Problema este ca am folosit toate metodele posibile pentru a-l face cat mai mic, am renuntat la coloana sonora, si l-am facut animatie GIF, folosind cele mai eficiente metode de compresie si tot are 7 MB si ceva. Poate mai reusiti dv sa-l reduceti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dl. adry, nu mai imi aduc aminte daca mi-ati spus ce soft ati utilizat la realizarea "spotului" dar va recomand Ulead Animator: simplu si eficient. Spre exemplu, spotul (fara sunet) realizat pe site-ul electropedia.net despre forum nu ocupa mai mult de 300kb.

Spotul realizat de dvs. are peste 500 de frame-uri (cam mult); fiecare setate la 0,01secunde. Am modificat putin spotul in speranta sa-i mai scad din dimensiune dar nu am ajuns decat pana la 4,5Mb. Dar formatul swf rezulta de 60kb!!!!

In ceea ce priveste continutul si efectele, acestea sunt foarte bine gandite cu observatia ca pe alocuri ar fi trebuit sa schimbati culoarea textului. Nici realizarea spotului pe un fundal negru nu este tocmai potrivita dar merita apreciata intentia dvs.

In final, ramane sa vad cum mai micsorez dimensiunea spotului iar daca voi reusi pana la urma sa-l aduc sub 1Mb il voi posta, ori pe site-ul revistei, ori pe electropedia.net.

 

Inca o data, multumesc de intentie.

 

Noapte buna si NUMAI BINE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am lucrat cu acest format, asa ca nu ii stiu toate setarile. Spotul l-am realizat in After Effects. Nu exista, in afara de Premiere, alt soft capabil de acele efecte.

Voi incerca sa fac modificarile pe care le doriti si sa il comprim mai mult. Sa vad ce iese. Daca reusesc ceva, va trimit rezultatul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am lucrat cu acest format, asa ca nu ii stiu toate setarile. Spotul l-am realizat in After Effects. Nu exista, in afara de Premiere, alt soft capabil de acele efecte.

Voi incerca sa fac modificarile pe care le doriti si sa il comprim mai mult. Sa vad ce iese. Daca reusesc ceva, va trimit rezultatul.

 

Dl.adry, sa nu confundam lucrurile! After Effects este program special pentru realizat spoturi video si daca nu ma insel se utilizeaza in creerea spoturilor publicitare. Ulead Animator este program dedicat mediul web in special pentru realizarea bannerelor animate in format GIF sau SWF. Dvs. ati incercat sa realizati cu un program dedicat realizari spoturilor video publicitare ceea ce ar fi trebuit sa realizati cu un program special dedicat realizarii bannerelor animate. Formatul flash este utilizat "in mediu web" dar presupune instalarea unor plugin-uri in browser-ul web de navigare. De fapt, din acesta cauza spotul realizat de dvs. a iesit de dimensiune asa mare deoarece ati vrut sa realizati un banner dar a iesit un spot publicitar care s-ar fi potrivit mai bine sa fie rulat intr-o pauza de publicitate pe un post TV. De aici a aparut confuzia.

 

Am reusit sa il fac sub 200 kb, in format flash. Nu stiu calitatea pentru ca nu il pot deschide. Vi-l trimit si vedeti ce puteti face.

Inca nu am verificat casuta de e-mail dar daca spotul se integreaza in template si poate fi rulat perfect atunci il postez. Oricum, trebuie sa stiti ca orice spot sau banner trebuie sa se potriveasca cu template-ul site-ului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

After Effects este un program profesional pentru efecte video, ce pot fi folosite la filme, spoturi, etc.

Dar, desi nu a fost creat pentru asa ceva, After Effects are posibilitatea procesarii clip-ului in formate pentru Web, printre care si Gif-ul animat. Premiere, un program care este in proportie de 85% la fel cu AE din punct de privire al efectelor, este si mai adaptat pentru Web, avand formatul flash. Stiu faptul ca pentru a rula un film flash un browswe are nevoie de niste plug-inuri, dar sa fim seriosi, cine nu are instalat Adobe Flash Player sau Adobe Shockwave Player???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock