Sari la conținut

probleme in realizarea PCB-urilor

Adrian_BBS
 Share

Postări Recomandate

Salutare....am si eu o mica problema ca sa zicem asa.....eu fac cablajele in felul urmator: fac schema in Eagle sau expressPCB, printez pe hartie lucioasa si dupaia transfer cu fierul de calcat pe placaj.....problema este ca pentru fiecare cablaj trebuie sa printez aceiasi schema de vreo 3 ori pentru ca niciodata nu-mi iese "perfect"...de fapt imi iese 3 sferturi(la cablajele mai mari de 10mm/15mm ca sa zicem asa)....am incercat sa presez cu fierul mai tare si nimic, am degresat mai bine placajul si nimic si azi am ajuns la capatul rabdarilor......stau cateva ore ca sa fac un cablaj cat palma.....acuma....imi poate spune si mie cineva unde gresesc sau macar explicati-mi alta metoda....de exemplu daca stiti metoda foto pentru ca imi pare mai in regula...dar nu as vrea cu pozitiv20 pentru ca este cam scump iar pentru un incepator sau pentru 2 cablaje nu prea se merita......deci HELP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu merge perfect cu hartie lucioasa.

Eventual ce nu se imprima corecteaza cu un marker,costa cam 2 sau 3 RON.

sau :

Foloseste hartie foto (ptr. imprimat poze din calculator ) nu hartie lucioasa.Aceasta nu se lipeste de toner cand calci cu fierul,insa si aici am inteles ca sunt hartii si hartii.Incearca sa cumperi cate o coala din mai multe marci,pana nimeresti care-ti place.Oricum trebuie sa iasa mai bine cu orice hartie foto decat cu hartie lucioasa.

Am mai citit pe net ca si hartia de calc e buna ptr. asa ceva,nu se lipeste.Cica s-ar'gasi pe la librarii sau mag.de birotica.

Succes.

Link spre comentariu

dar daca printez de 2 ori pe aceiasi coala merge mai bine?....a incercat cineva?

Nu v-ati uitat unde v-am aratat,acolo cineva recomanda hartia de protectie de la autocolante.

Link spre comentariu

da m-am uitat dar eu n-am imprimanta laser acasa, eu le scot la un copyshop in cartier si nu stiu daca nenea de acolo o sa vrea sa sa-mi sa-mi scoata pe hartia de protectie de la autocolante.......o sa incerc cum a zis SIG cu hartie foto......o sa revin daca intampin probleme

Link spre comentariu

gata am rezolvat problema.......eu degresam placajul cu detergent si cu un burete de vase(cu partea acea mai aspra).....si acuma l-am degresat cu un burete tot de vase dar deala de sarma si dupaia dau cu acetona.....am mai marit si timpul de presare cu fierul de calcat si acuma imi iese perfect......va multumesc pentru sfaturi

apropo am uitat sa intreb daca printeaza si pe protectia de la autocolande

Link spre comentariu

• 1 month later...

Al naibii sa fiu daca nu ma chinui groaznic. N-am reusit sa gasesc hartie buna. Pana de curand am avut hartie cretata - asemanatoare cu hartia foto, dar subtire, la fel ca cea normala de xerox. Era foarte buna, iesea impecabil. Din pacate am terminat-o de cateva luni si nu am reusit sa mai gasesc nicaieri.

Actualmente folosesc hartie asa-si-asa (adica mai putin lucioasa) si nu prea se desprinde tonerul de ea. Am incercat s-o inmoi chiar si cu solutie de NaOH.

Am citit undeva ca ar fi buna revista stil&elan, de la statiile mol. Nu e buna. Mai bine zis, e mai putin buna decat ce am in momentul de fata. Nu e lucioasa, e aproape semilucioasa(grad 3 de luciu as putea spune)

Metoda termotransfer:

Cablajul trebuie bine curatat cu TIX apoi pre-corodat bine in clorura (ar fi mai bun acidul azotic dar l/am terminat de mult...) pentru ca suprafata sa devina foarte poroasa.

Termotransferul il fac la temperatura foarte mare (cca 200C), cu un fier de calcat tip vechi, greu, fara termostat, se preseaza zdravan si se insista cu viteza melcului, mai ales pe marginile placii - are tendinta sa nu se lipeasca bine pe margini.

Pentru curatarea hartiei recomand inmuierea cu NaOH diluat - cca 1 lingurita la litru, apoi frecarea cu degetele sub jet caldut de apa la robinet

Retusare zone unde tonerul nu a aderat cu marker permanent

Corodare cu clorura

Frecare zdravana cu TIX

Protejare cu colofoniu diluat in benzina, concentratia optima este de cca 10%

gaurire, lipire, reprotejare cu colofoniu mai concentrat - cca 25%

Intrebare: De unde as putea gasi hartie cretata, si sa nu fie nevoie sa iau un top intreg de 500 coli - e destul de scumpa oricum banuiesc. In orice caz, in Ploiesti nu am gasit. Sau ce alta hartie sa folosesc, dar sa mearga sigur. Sau cu ce altceva s/ar putea inmuia hartia cu conditia sa ramana tonerul pe cablaj. Mentionez ca cu NaOH fierbinte nu merge, se ia cu toner cu tot.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock