Sari la conținut

Cati amperi absoarbe TDA 2050 V ?


Barbos Radu

Postări Recomandate

Cati amperi suge TDA2050V alimentat fie simetric fie normal ,normal fiin asimetirc deci cu condensator de iesire ? cat despre cuvantul " suge " se refera strict la cati amperi ABSOARBE si nimic mai mult , toate acestea pentru ca nu am timp sa mai calculez , va multumesc anticipat, Stima ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La o tensiune de alimentare de +/-20VDC (sau 40VDC) un TDA2050 absoarbe din infasurarile secundare a le transformatorului:

- pe impedante de 4 Ohmi - aprox. 5A la THD max data de catalog (in regim muzical din cate imi aduc aminte curentul era undeva pe la 3A in conditiile reproducerii fara distorsiunii perceptibile a semnalului muzical). Sa nu se confunde aici valoarea 3A prin infasurarile secundare cu valoarea curentului prin bobina difuzorului, aceasta valoare era putin mai mica, circa 2,5A;

- pe impedanta de 8 Ohmi, aprox. jumatate din valorile obtinute pe 4 Ohmi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

La un amplificator audio, avem urmatoarele formule : Puterea de iesire maxima=Tensiunea de alimentare la patrat supra 10 inmultit cu rezistenta difuzorului. Iar curentul maxim absorbit =1,5 inmultit cu puterea de iesire maxima supra tensiunea de alimentare. Scuze ptr formulele "povestite".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Puterea de iesire maxima=Tensiunea de alimentare la patrat supra 10 inmultit cu rezistenta difuzorului. Iar curentul maxim absorbit =1,5 inmultit cu puterea de iesire maxima supra tensiunea de alimentare.

O fi chiar asa! Ia uitati-va putin aici:

formule_utile_01.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca raspunsul lui donpetru de la postul #2 era suficient si la obiect.

De unde o fi scos scormonel formulele alea "povestite", numai el stie. Pe de alta parte, relatiile din tabelul postat ulterior de donpetru sunt valabile, probabil, numai pentru amplficatorul (sau clasa de amplificatoare -nu de amplificare) presentat acolo. In general, NU exista o corespondenta directa intre tensiunea de alimentare si puterea maxima debitata de un amplificator (ar insemna ca toate amplifurile alimentate la o anumita tensiune si care au aceeasi sarcina sa aiba aceeasi putere!). Daca va fi cazul, voi reveni cu precizari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Formulele respective sunt luate din lucrarea "ANALYSIS AND DESIGN OF INTEGRAED CIRCUITS" de PAUL R GRAY si ROBERT G MEYER, profesori la universitatea Barkeley din California, o carte de referinta pe plan mondial in domeniul electronicii analogice. Aproape ca nu exista referate stiintifice pe "Electronic engineering" fara ca aceasta carte sa nu fie trecuta la biografie. Formulele sunt extrase din capitolul "etaje de iesire in contratimp", pag 290-312. Intotdeauna la un etaj de putere corect proiectat (la care tranzistorii finali se pot satura), puterea de iesire depinde numai de impedanta sarcinii si de tensiunea de alimentare, indiferent de configuratie. Nu putem contrazice legile fizicii (din pacate). Numai coeficientul de distorsiuni la putere maxima poate sa varieze de la o configuratie la alta, dar si acesta se poate calcula in procesul de proiectare dar formulele sunt mult mai elaborate. Pies max=U2b/10RS si curentul continuu mediu absorbit la Pies max: Iomax=1,5.Pies max/Ub, unde Ub este tensiunea de alimentare(U+ adunata cu U-). Am dat variantele de formule simplificate ce includ tensiunile de saturatie la tranzistorii finali, formule ce le-am considerat suficient de exacte pentru amatori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Formulele respective sunt luate din lucrarea "ANALYSIS AND DESIGN OF INTEGRAED CIRCUITS" de PAUL R GRAY si ROBERT G MEYER, profesori la universitatea Barkeley din California, o carte de referinta pe plan mondial in domeniul electronicii analogice. Aproape ca nu exista referate stiintifice pe "Electronic engineering" fara ca aceasta carte sa nu fie trecuta la biografie. Formulele sunt extrase din capitolul "etaje de iesire in contratimp", pag 290-312. Intotdeauna la un etaj de putere corect proiectat (la care tranzistorii finali se pot satura), puterea de iesire depinde numai de impedanta sarcinii si de tensiunea de alimentare, indiferent de configuratie. Nu putem contrazice legile fizicii (din pacate). Numai coeficientul de distorsiuni la putere maxima poate sa varieze de la o configuratie la alta, dar si acesta se poate calcula in procesul de proiectare dar formulele sunt mult mai elaborate. Pies max=U2b/10RS si curentul continuu mediu absorbit la Pies max: Iomax=1,5.Pies max/Ub, unde Ub este tensiunea de alimentare(U+ adunata cu U-). Am dat variantele de formule simplificate ce includ tensiunile de saturatie la tranzistorii finali, formule ce le-am considerat suficient de exacte pentru amatori.

Daca as remarca faptul ca intre biografie si bibliografie este o oarecare diferenta, ai spune ca sunt off-topic, dar ai gresi, pentru ca ma refer la postul tau, care este, bineinteles, on-topic. Insa eu, avand o cu totul alta formatie profesionala, nu stiu mai nimic despre Universitatea Barkeley (decat ca se numeste Berkeley), dar am, pentru ca sunt colectionar, cateva (kg de) cursuri de acolo, tiparite in limba romana inainte '89.

Ca sa ne apropiem de subiect, si formulele date de tine se refera la un caz particular,etajele de iesire push-pull ("indiferent de configuratie", cum spui mai incolo), si reprezinta maximum din ce se poate scoate dintr-un amplif. din clasa respectiva, la tensiunea respectiva, pe sarcina respectiva. Spun asta in ideea ca formulele citate le ai chiar de acolo, n-am verificat.

 

In sfasit, cel mai ON-TOPIC post: Radule, raspunsul e 5 A !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Betamax: Este o regula in Romania atunci cand nu ai argumente stiintifice sa te legi de greselile de tastare sau exprimare ale unui individ nervos. Sa analizam stiintific deci problema de la care am plecat. Cea mai buna metoda de a verifica este sa pui un TDA2050 la treaba, sa-i dai semnal maxim si sa masori curentul de iesire. Un TDA2050, orice electronist are prin cutiile lui si nu-ti ia mai mult de 5 minute sa-l montezi pe o tabla cu un surub de 3 si sa lipesti direct la pini in aer cateva componente. Vei constata ca in nici un caz consumul nu va trece de 1,5 A cu un difuzor de 4 ohmi. Sa analizam documentatia producatorului ( http://www.st.com/stonline/products/literature/ds/1461.pdf ). Se stie ca randamentul maxim teoretic al unui etaj final in contratimp clasa B este de 78 %. (Daca nu ma crezi i-ti pot demonstra matematic, dar cred ca ne abatem prea mult de la esential). In realitate un etaj final clasa B nu lucreaza curat in clasa B deoarece trebuiesc eliminate distorsiunile de crossover si se injecteaza prin tranzistorii finali un mic curent de repaos care-l aduce in clasa AB si-i micsoreaza putin randamentul. Apoi tramzistoarele finale nu sunt ideale ci au o tensiune reziduala de pierderi (de saturatie) ce de asemenea micsoreaza randamentul. In scopul asigurarii stabilitatii termice si asigurarii protectiei la scurtcircuit se introduc in emitoarele tranzistoarelor finale, rezistente de valoare mica dar pe care se produc pierderi de putere. In practica proiectarii amplificatoarelor de putere se foloseste ca randament maxim practic cifra de 75 %. Deci in pdf-ul producatorului la pagina 3 se da ca putere maxima muzicala, 50w pe 4 ohmi si alimentare de +-22,5V. Se stie din fizica precum ca P=U.I => I=P/U . Deci I=50/45 = 1,12 (A). Dar etajul final are 75% randament, deci va consuma 62,5 W. Asta inseamna 62,5(W)/45(V)=1,39 (A), valoare confirmata in practica prin masuratori. Daca acel amplificator ar consuma 5 A, la 45V alimentare, ar rezulta o putere consumata de 225 W. Iar producatorul ne scrie la pagina 2 ca respectivul amplificator poate disipa maxim 25W. Daca ar consuma 5 A, unde s-ar duce acea putere de 200W ?.

Daca tu i-mi demonstrezi matematic si practic ca nu am dreptate, i-ti dau o naveta de bere Tuborg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numai pentru scormonel: din pacate (pentru mine) nu trebuie sa dai nici o lada de bere, am citit cu atentie disertatia ta si nu am gasit nici o hiba, desi am cautat. Nu cred ca era necesar sa specifici ca postul tau mi se adreseaza (doar) mie, explicatiile de acolo sunt utile majoritatii utilizatorilor acestui forum.

Dar cum ramane cu cei 5A precizati de fabricant in catalog ? Sa lamurim: reprezinta curentul maxim de varf (peak) si este limitat intern. De retinut ca fabricantul nu mentioneaza nici o sarcina acolo, deci este curentul de scurtcircuit sau pe oricare alta sarcina care ii permite sa atinga aceasta valoare. Nu e obligatoriu ca eu sa utilizez integratul respectiv in audio (chiar daca pentru asta a fost proiectat) si nu cred ca spun o noutate.

Concluzii:

1. Valorile maxime ale unor parametri nu sunt atinse in timpul regimului normal (recomandat) de functionare. (asta seamana cu "iarna nu-i ca vara")

 

2. Va trebui sa-mi cumpar singur berea (oricum, ma bucur ca m-am mai dezmortit putin)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CONFUZII, CONFUZII, SI IAR CONFUZII:

 

1. Cateva documentatii teoretice in acest sens pentru studiu:

http://www.rocketroberts.com/techart/amp.htm

WritingAmplifier.doc

class_B_amplifier_project.pdf

 

2. Referitor la afirmatia lui scormonel:

Daca acel amplificator ar consuma 5 A, la 45V alimentare, ar rezulta o putere consumata de 225 W. Iar producatorul ne scrie la pagina 2 ca respectivul amplificator poate disipa maxim 25W. Daca ar consuma 5 A, unde s-ar duce acea putere de 200W ?.

Vezi ca nu ai citit tot contexul raspunsului meu dat mai sus lui RADU. Te rog sa nu te mai grabesti sa faci afirmatii pripite. Uite, iti mai redau o data ce am spus eu lui RADU (a se retine in mod special ce am subliniat cu rosu):

- pe impedante de 4 Ohmi - aprox. 5A la THD max data de catalog (in regim muzical din cate imi aduc aminte curentul era undeva pe la 3A in conditiile reproducerii fara distorsiunii perceptibile a semnalului muzical). Sa nu se confunde aici valoarea 3A prin infasurarile secundare cu valoarea curentului prin bobina difuzorului, aceasta valoare era putin mai mica, circa 2,5A;

- pe impedanta de 8 Ohmi, aprox. jumatate din valorile obtinute pe 4 Ohmi.

Eu ma refeream la 3Aef sinus prin bobina difuzorului. Pe ramura de curent continuu, la un etaj in contratimp clasa AB si B, valoarea curentului continuu este jumatate din aceasta valoare masurata pe impedante de 4 Ohmi, adica avem 1,5A. Poate ca nu stiai dar numai o valoare efectiva de semnal sinusiodal se poate compara cu o marime de curent continuu. De la sursa, la o alim de +/-20VDC, un TDA2050 absoarbe 40 * 1,5 = 60W dupa redresor, "putere continua".

 

LATER EDIT: Din infasurarile trafo. 2x14x3=84W

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cati amperi suge TDA2050V alimentat fie simetric fie normal ,normal fiin asimetirc deci cu condensator de iesire ? cat despre cuvantul " suge " se refera strict la cati amperi ABSOARBE si nimic mai mult
Deci colegul nostru forum-ist a vrut sa stie cat curent "suge" efectiv respectivul amplificator din sursa de alimentare. Afirmatia "5A" este o grava confuzie intre curentul de varf care este Icm=Ub/2Rs si curentul continuu mediu absorbit care este Iomax=1.5.Pies max/Ub, unde Ub este tensiunea de alimentare si Rs, rezistenta de sarcina. Formula corecta este: Pies max=(Ub-2.Uce sat-2ReIcm)/8(Rs+Re). De fapt, formulele sunt mult mai complicate, dar nu cred ca este cazul aici sa facem dizertatii matematice. Si nici nu as vrea sa scriu ecuatii matematice pe un forum.

 

 

 

motto: Fie ca stiinta sa triumfe !.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cati amperi suge TDA2050V alimentat fie simetric fie normal ,normal fiin asimetirc deci cu condensator de iesire ? cat despre cuvantul " suge " se refera strict la cati amperi ABSOARBE si nimic mai mult , toate acestea pentru ca nu am timp sa mai calculez , va multumesc anticipat, Stima ! :)

Vad ca fiecare extrage din posturile precedentilor doar anumite parti si se refera numai la ele. Radu nu a specificat in ce conditii functioneaza TDA-ul respectiv si de aceea i s-a oferit valoarea curentului de varf. Se putea pune si o astfel de intrebare (pentru amatorii de calcule): ce curent absoarbe un TDA 2050 alimentat simplu cu 30 Vcc nestabilizat, pe sarcina de 4,68 Ohmi, comandat de un semnal sinusoidal (ca sa fie mai simplu) de 834Hz si 100mV, semnal aplicat pe un potentiometru logaritmic de 22 k al carui cursor se afla pe pozitia 2 pe o scara de la 1 la 8 ? Sunt convins ca o asemenea intrebare ar fi capatat un raspuns mai scurt si topicul s-ar fi inchis de mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un bun forum este acela unde discutiile sunt aprinse si toata lumea are de castigat. Daca fiecare topic se inchide dupa 2-3 posturi, seamana a sfarsit de interes si de drum. Cele mai faimoase forumuri de electronica din vest sunt acelea unde fiecare i-si spune punctul de vedere fara ca ceva sa dispara si nu exista nici o regula in afara bunului simt. Oricine scrie ce vrea. De asta este forum nu ?. Sa-mi dai voie sa nu fiu de acord cu tine !. Asta inseamna comportament democratic si civilizat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock