Jump to content
releu

Topic cu bancuri

Recommended Posts

In primul rand in Paste Fericit tuturor si niste bancuri ca sa destind atmosfera:

?eful intr? la lucr?torii s?i:

- V-am spus s? nu fuma?i ?n timp ce lucra?i!

Unul dintre lucr?tori, uit?ndu-se la ?ef:

- Dar cine lucreaz??

----

Savan?ii au descoperit, ?n sf?r?it ce vrea femeia.

Dar ?ntre timp aceasta s-a r?zg?ndit...

----

?n Epoca de Piatr?, elevii sunt ?n pe?ter? la un examen.

La un moment dat, se aude o bufnitur?, apoi un urlet.

- Neanderthal, de ce ?ipi?

- Mi-a c?zut fi?uica pe picioare.

---

Ghidul ?n autocar, c?tre grupul de turi?ti:

- C?ndva ?n aceste locuri, t?lharii ?i jefuiau pe c?l?tori...

- ?i acum?

- ?i acum dup? cum vede?i, s-au construit 3 hoteluri de lux!

---

- Clasa voastr? este a?a slab? la matematic? ?nc?t 70% din voi nu vor trece clasa, spune profesorul.

- Ha! Ha! Ha! izbucne?te Bul?.

- Ce ai g?sit de r?s?

- P?i, noi nici nu suntem at??ia ?n clas?!

---

Un tip care era cunoscut pentru r?utatea ?i distan?a sa fa?? de biseric?, se prezint? ?ntr-o zi, spre uimirea tuturor, la spovedanie.

P?rintele, care-l ?tia ce fel de om e, ?l ?ntreab? pentru ?nceput, mai mult retoric:

- Fiule, c?nd ai deschis ultima oar? Biblia?

- Ieri p?rinte...

P?rintele, nea?tept?ndu-se la un astfel de r?spuns, ?l ?ntreab? curios:

- Dar cum se face fiule, cite?ti a?a des?

- Nu p?rinte, dar acolo ?mi ?in banii...

---

Un poli?ist ?ncearc? s? opreasc? un automobil. Dar ignor?nd semnalele, ma?ina ??i continu? drumul, a?a c? poli?istul trage un foc ?i ?l r?ne?te pe ?ofer. Dup? ?nc? o ?mpu?c?tur? ?l r?ne?te pe pasagerul din dreapta. Apropiindu-se de automobilul oprit, el strig?:

- Bine c? te-ai oprit! A treia oar? nu mai tr?geam ?n aer.

---

Un batr?nel avea impresia ca babuta lui nu prea mai aude si se g?ndeste sa o testeze.

Merge ?ntr-un colt al camerei si spune: ? Auzi?

Batr?nica nici o reactie.

Mai face batr?nelul doi pasi si spune iar: ? Auzi?

Batr?nica iar fara reactie.

Se duce batr?nelul l?nga ea si spune: ? Auzi?

La care batr?nica:

- Pentru a treia oara ?ti spun: DAA!

Sper ca va placut. :rofl: :rofl: :smile:

Sarbatori cu Bine!

• Like 1

Dracovenie

Doi vanatori stau la panda intr-un tufis cand deasupra lor trece unu? cu un deltaplan.

Vanatorii nu stau pe ganduri, duc armele la ochi si trag.

- Ce-o fi fost dracovenia asta?

- Vreun vultur ceva? Da? bine ca a dat drumu? la om ?

Un pirat cu un picior de lemn naufragiaza pe o insula cu canibali si este capturat. Capetenia de trib:

- Vad ca te-a mai gustat cineva inaintea mea?

Edited by baldovica

Se plimb? poli?istul prin sec?ie ?ntr-o noapte, ?ng?ndurat. Comandantul ?l vede ?i ?l ?ntreab?:

- Ia zi, m?, ce te fr?m?nt??

- M? ?ntreb unde se duce curentul electric dup? ce stingem lu?mi?nile?

- M?.. bun? ?ntrebare... Las?-m? s? g?sesc r?spunsul ?i-?i zic.

Dup? o s?pt?m?n? vine comandantul, gr?bit, la poli?ist ?i zice:

- Stinge toate luminile ?n sec?ie! A?a... Acum deschide frigiderul... Acum vezi, m?, unde se ducea toat? lumina?

Doi so?i la consilier

Dupa ceva ani de casnicie, saturandu-se sa se tot certe, un cuplu se hotaraste sa apeleze la un consilier. Cand ajung la cabinetul consilierului, acesta ii intreaba direct :

- Care-i problema voastra ?

Imediat, sotul face o fata lunga si se aseaza mai comod pe fotoliu fara a spune nimic. Sotia incepe sa vorbeasca non stop, descriind problemele casatoriei. Dupa ce o asculta 15 minute, consilierul se apleaca peste ea, o ia de umeri, o priveste in ochi si o saruta pasional. Dupa aceasta isprava, sotia tacea chitic, muta de surpriza si de placere. Consilierul se uita la sot, care statea si mai surprins decit sotia sa.

Consilierul ii spune :

- Sotia dvs.are nevoie de asta de cel putin doua ori pe saptamana !!!

Sotul se scarpina dupa ceafa si raspunde detasat :

- Pai... as putea s-o aduc aici in fiecare marti si joi...

• Like 1

Pe mare

Pe o corabie ce se scufunda, unul din pasageri ?l ?ntreab? pe c?pitan:

- Suntem departe de p?m?nt?

- Nu-i departe, un kilometru.

- Dar ?n ce direc?ie?

- ?n jos?

Ligheanul pe post de ceas vorbitor

Un tip care statea cu chirie, ?si invita ?ntr-o seara un prieten la o bere. Dupa c?teva pahare, musafirul observa un lighean agatat pe perete.

? Ce-i cu ligheanul ala?

? Nu-i lighean, este un ceas vorbitor! ? si loveste puternic in el.

De dupa perete se aude o voce:

? T?mpitule, e dou? jumate noaptea!

O batranica este acuzata ca a impuscat un tanar.

-Spune mamaie, cum s-a intamplat?

-Pai stateam pe veranda cand vine langa mine un tanar si se asaza.

-Si atunci l-ati impuscat?

-Nu. Dupa ce se asaza incepe sa-mi vorbeasca prietenos.

-Nu. Din vorba in vorba, incepe sa-mi puna mainile pe picioare.

-Nu, ca era placut. Stiti, nu mai avusesem parte de asa ceva de la moartea sotului, acum 20 de ani. Dupa aceea mi-a pus mainile si pe sezut.

-Nu, ca era si mai bine. De pe sezut a urcat mai sus.

-Nu, Doamne-fereste! Incepusem sa freamat toata si sa transpir asa ca i-am zis: ?Ia-ma, a ta sunt!? Iar el a replicat: ?Zambiti, sunteti la camera ascunsa!? ATUNCI L-AM IMPUSCAT!

• Like 1

Cand eram mai mic si mergeam la nunta, toate babele ma luau de obraz si ziceau: 
- "Lasa ca si tu urmezi."...
Acum m-am facut mare si la fiecare inmormantare le iau pe babe de obraz si le zic:
- "Lasa ca si tu urmezi !" 

• Like 1

Pe un drum ?n pant?, la un deal, se chinuia un ??ran cu o c?ru?? ?nc?rcat? ?i tras? de un m?gar. 
Trece un drume? inimos pe acolo, care ?l ajut?, ?mping?nd carul din spate. 
C?ru?a ajunge ?n sf?r?it ?n v?rful dealului, la un drum mai bun. 
Atunci s?teanul mul?ume?te drume?ului: 
- Mul?umesc, domnule, c? m-ai ajutat. Cu un singur m?gar nu mai ajungeam eu ?n deal!

Un Trabant face o pana de motor pe Autostrada Soarelui (Bucuresti-Constanta). Soferul coboara si incearca sa primeasca ajutor de la altii, facand autostopul. Pana la urma, unui tip cu un Mercedes i se face mila de amaratul cu Trabantul si il ia la remorca... 
In timp ce ei ruleaza linistiti, un Audi trece pe langa ei cu 200 km/h, claxonand smechereste. Imediat dupa aceea trece pe langa ei ca fulgerul, claxonand si el, un BMW. Enervat de umilintele la care a fost supus de catre cei din Audi si BMW, soferul Mercedesului accelereaza si se ia dupa cei doi, luand intamplarea drept intrecere. 
A doua zi, in 'Telegraf' (ziar constantean) apare pe prima pagina o poza cu grupul de masini, cu titlu mare, boldat bine: 'Ieri, pe Autostrada Soarelui, un Audi, un BMW si un Mercedes faceau intrecere, iar -in urma lor- un Trabant claxona si dadea flash-uri, pentru a i se face loc de trecere'

---------------------

?n urm? cu mult? vreme, mo? Ion ajunge ?n America ?i se duce la bordel. ?ntreab?:
? C?t cost??
R?spunde curva:
? Doi dolari.
? De ce doi dolari?
? Unul de b?gat, unul de scos.
Bag? mo? Ion scula ?i r?m?ne ?ncremenit.
? Ce s-a ?ntamplat, zice curva, ce-ai r?mas a?a, d? ?i tu din cur, ca tot omu?.
? Nu pot, zice mo? Ion, n-am dec?t un singur dolar

----------------------

era bula la scoala, profesoara ii intreaba daca stie unu o propozitie cu oae. Bula zise
? oaia paste, bine Bula ai 10, profesoara mai intreaba cine mai stie o propozitie cu oaia, bula tot el, zii Bula
-oaia paste , bula dar ai mai zis odata aceasta propozitie, da doamna profesoara doar ca asta e o alta oae? :smile:

si inca un banc - cica cel mai bun din Romania... conform presei :yes: :

Un sofer gonea cu 150 km/ora. Vede girofarul unei masini de politie in oglinda si accelereaza. Dupa o vreme, vede ca nu poate scapa de politist si trage pe dreapta. Politistul ii spune:

- Am avut o zi groaznica si vreau sa ajung acasa. Dar mi-a placut urmarirea. Asa ca zi-mi o scuza buna si te las sa pleci.

- Acum trei saptamani, nevasta-mea a fugit cu un politist, zice soferul. Cand te-am vazut in spate, am crezut ca vrei sa mi-o aduci inapoi.

:cool:

Doi batranei stateau de vorba la o tuica.

Unul il intreaba pe celalalt: "Tu ce boala preferi sa ai a lui Alzheimer sau a lui Parkinson?"

Iar celalalt ii raspunde: "A lui Parkinson caci mai bine scap tuica pe jos decat sa uit unde am pus-o."

• Like 1

Un preot ?ntr-un or??el de provincie ajunge la o degustare de vinuri. Ia din primul pahar o ?nghi?itur?, o plimb? ?n gura ?i zice:

? Busuioac? de Hu?i, 1996.

Gust? un al doilea pahar? ?i la fel:

? Premiat Jidvei, 1999.

Ceilal?i participan?i, enerva?i de cuno?tin?ele preotului ?n domeniu au pus l?ng? celelalte pahare de vinuri un pahar de urin?. Preotul ia o ?nghi?itur?, o plimb? ?n gur? ?i zice: 

? T?n?r?, virgin?, nu-i din parohia mea.

Nu stiu de unde a luat dl. textul, dar pe mine m-a amuzat teribil.

,,GHITA BIZONU'

November 10, 2016 at 6:55 am

Limba germana este simpla. O persoana cunoscatoare a limbii latine si obisnuita cu declinarile o ?nvata fara mari dificultati. Profesorii de germana spun acest lucru la ?nceputul fiecarui ciclu de studii. Se trece, apoi la initierea ?n der, die, das, den, des, dem etc. si din nou se reaminteste ca tot restul este de o logica elementara.

Ca sa ilustram aceste afirmatii, sa luam un exemplu practic. Pentru ?nceput, sa deschidem Manualul de Limba Germana. Este un volum minunat, cu coperte cartonate, publicat la Dortmund si care povesteste despre obiceiurile hotentotilor (?n germana: Hottentotten ? observati c?t e de simplu!).
?n carte se relateaza cum cangurii (Beutelratten) sunt prinsi si ?nchisi ?n custi (Kotter), acoperite cu o tesatura (Lattengitter) care sa-i fereasca de ploi. Aceste custi se numesc ?n germana ?custi acoperite cu p?nza? (Lattengitterkotter) si, atunci c?nd contin un cangur, ele sunt numite Lattengitterkotterbeutelratten.
?ntr-o zi, hotentotii au arestat un asasin (Attentater), acuzat ca ar fi omor?t o mama (Mutter) hotentota (Hottentottenmutter), av?nd un fiu cam prostut si b?lb?it (Stottertrottel). O astfel de femeie se numeste, ?n germana, Hottentottenstottertrottelmutter, iar asasinul ei este un Hottentottenstottertrottelmutterattentater. Politia ?l prinde pe asasin si ?l inchide provizoriu ?ntr-o cusca pentru canguri (Beutelrattenlattengitterkotter), dar captivul evadeaza. Imediat, toti pleaca ?n cautarea fugarului si, deodata, un razboinic hotentot se ?ntoarce strig?nd:
-Am prins asasinul (Attentater)!
-Da? Care?, ?ntreaba seful de trib.
-Pe Lattengitterkotterbeutelratterattentater, raspunde razboinicul.
-Cum adica, asasinul din cusca de canguri acoperita cu p?nza? ?ntreaba seful hotentotilor.
-Pai, raspunde bastinasul, pe Hottentottenstottertrottelmutterattentater. (Asasinul mamei hotentote a copilului prostut si b?lb?it).
-A, asa, da! raspunde seful hotentotilor. Puteai sa zici de la ?nceput ca l-ai prins pe: Hottentottenstottertrottelmutterlattengitterkotter-beutelrattenattentater.

Dupa cum vedeti, limba germana este o limba simpla. Trebuie sa aveti doar un dram de bunavointa."

Edited by miron1947
  • Like 2

Lattengitterkotterbeutelratten.

Hottentottenstottertrottelmutter Hottentottenstottertrottelmutterattentater. 

Lattengitterkotterbeutelratterattentater

- Hottentottenstottertrottelmutterlattengitterkotter-beutelrattenattentater.

Dupa cum vedeti, limba germana este o limba simpla. Trebuie sa aveti doar un dram de bunavointa."

Limba cu cele mai lungi cuvinte din lume.Seamana oleaca cu engleza iar o vorba spune ca daca stii bine germana inveti engleza usor dar invers nu merge nici de-al naibii.

Ca sa fiu si on topic am sa mai spun aici nu un banc ci o intamplare reala care dateaza de mai multi ani.

Eram odata la tara si la priveghi iar persoana decedata s-a sinucis apeland la funie.Stateam de povesti cu un prieten care daduse pe gat mai multe pahare de tuica doar stiti cum este la priveghi.Langa noi 2 babute povesteau despre persoana decedata iar una zice: "Oare cum va decurge inmormantarea caci din cate stiu eu cei care isi pun capat zilelor nu sunt ingropati cu popa." Iar prietenul meu care a auzit-o si avea la bord cateva pahare de tuica ii zice: "Pai nu ca popa ramane afara."

Edited by Ciprian 81