Sari la conținut

Caut un anume software!


dan_e

Postări Recomandate

Ma gandesc sa fac un soft sau sa iau unul de-a gata si nu stiu cum e mai bine! :wacko::scratchchin: De facut nu ma pricep asa bine! Si nu stiu cu ce sa incep!

Despre ce soft e vorba: as vrea un software cu ajutorul caruia sa desenez un buton, spre exemplu, sau o schema electrica monofilara unde sa interconectez mai multe butoane sau switch-uri (comutatoare ON-OFF). Cand apas un buton in schema in soft-ul asta, sa se trimita o instructiune (sau un semnal) la un device extern (conectat cu PC-ul pe USB) si sa actioneze un releu alocat, sa zicem releul nr.1 s.a.m.d. Exista un asemenea soft ?

Device-ul extern il gasesc pe undeva sau cum as putea sa-l concept ? Cu un MCU Atmel pe 8 biti e suficient ? Sau un PIC pe 8bit sau 32bit? Nu stiu. Orice sfat util in problema mea e bine venit.

Editat de dan_e
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cerinta ta software e 100% a unui program dintr-o automatizare tip SCADA unde desenezi un circuit si aloci switch-urile cu o anume iesire comutata fizic de un releu. Comunicarea intre aparatul care comanda releul si sistemul PC poate fi prin USB sau prin IP-uri. Din pacate, greu poti sa gasesti asa ceva la un pret modic sau gratis!  

Editat de prog
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O priza cu telecomanda, nu ar fi buna?! De fapt 4 prize cu telecomenzile respective, deoarece aceeasi telecomanda are 4 canale si poate comuta exact 4 relee pentru cele 4 prize. Pe mine m-a interesat doar una singura, pentru o aplicatie si atunci m-a costat undeva intre 40 si 50 lei. Ieftin si eficient. Nu trebuie sa stai in fata laptopului pentru a face comutarile care te intereseaza. Am verificat (la testare) si a functionat de la o distanta de 100 m. Dar daca vrei sa pleci la munte, sau la mare, de unde sa-ti comanzi aplicatiile, atunci dai inainte cu softul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfatul meu e să respiri adânc și să te apuci de Python. 

RaspberryPi sau orangepi/bananapi au o căruță de GPIO și nu dai faliment cumpărând un pi și un șir de relee cu care să începi. 

Apoi astea suportă nativ Python. 

Au fost publicate foarte multe exemple și proiecte de unde poți să te inspiri până la nivel de copy/paste. 

 

Python nu e un limbaj de programare cu care ai să faci aparate performante dar e accesibil începătorilor și ce vrei tu rezolvi sub 1k linii de cod. Cu tot cu (G)UI

 

  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Sandel

Bine ai venit pe Forum,

(tot Brasovean si eu)

 

Ideea cu Python-ul nu e de ignorat, tocmai am facut un produs comercial cu Rpi Pico (6 $ si are si Wifi) si e facut in Python. (cu toate ca am jurat ca nu voi face un produs comercial in Python niciodata - acum cativa ani)

Autorul nu a specificat unde e butonul asta "desenat" daca e local sau pe undeva pe net asa ca ma gandesc ca e in LAN (WAN)

Cu aproximatix 100 de linii de Py rulezi un server de web pe orice platforma (Rpi 3, Pico sau ce-o fi) cu tot cu procesarea request-urilor. 

Sa faci un (G)UI in Tkinter, PySimpleGUI deja te forteaza catre RPI3/4 + Monitor, mouse, tastatura., cu un serviciu web toata interfata devine Telefon, PC, Televizor etc. cam orice care are browser. (sa sa nu mai zic ca e un exemplu de gata in documentatia de la RPi Pico care face cam ce vrea autorul postului)

 

Problema asta cu invatatul de Python e simpla cand stii programare deja. (nu am vazut nici un newbie sa zica ca a invatat Python in 5 zile) 

Bafta,

RR

 

Editat de roadrunner
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apăi eu nu știu de vreun limbaj de programare pe care să-l învețe cineva în 5 zile. Nici 5 luni. 

Excluzând aici indivizii cu talente deosebite. 

Oricât ar lua... trebuie început de undeva. 

Apoi pentru aplicații legate de web și browsere există php.

 

Oricum, posibilitățile sunt multe, căile de a rezolva o treabă pot fi infinite, pentru orice limbaj de programare și hardware-ul *pi este plin netul de documentație și exemple. 

 

  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, roadrunner a spus:

Cu aproximatix 100 de linii de Py rulezi un server de web pe orice platforma (Rpi 3, Pico sau ce-o fi) cu tot cu procesarea request-urilor. 

Sa faci un (G)UI in Tkinter, PySimpleGUI deja te forteaza catre RPI3/4 + Monitor, mouse, tastatura., cu un serviciu web toata interfata devine Telefon, PC, Televizor etc. cam orice care are browser. (sa sa nu mai zic ca e un exemplu de gata in documentatia de la RPi Pico care face cam ce vrea autorul postului)

Nu ma gandeam sa accesez comutatoarele printr-o interfata accesata din browser. Ma gandesc ca este putin mai greu de facut asta!

Ma gandeam sa fac o aplicatie tip .exe pe care sa o deschid in OS Windows de pe desktop - fara rutina de instalare - desenez schema si aloc comutatoarelor anumite adrese sau nu stiu cum sa le zic. Pot sa fac asta cu Phyton ? Dupa aceea construiesc o placa cu relee comandate de un microcontroler care sa comunice cu PC-ul prin USB. Aici cred ca imi trebuie un driver, nu! 

Editat de dan_e
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, dan_e a spus:

Nu ma gandeam sa accesez comutatoarele printr-o interfata accesata din browser. Ma gandesc ca este putin mai greu de facut asta!

Ma gandeam sa fac o aplicatie tip .exe pe care sa o deschid in OS Windows de pe desktop - fara rutina de instalare - desenez schema si aloc comutatoarelor anumite adrese sau nu stiu cum sa le zic. Pot sa fac asta cu Phyton ? Dupa aceea construiesc o placa cu relee comandate de un microcontroler care sa comunice cu PC-ul prin USB. Aici cred ca imi trebuie un driver, nu! 

Am urmarit de la inceput topicul. Tema este destul de interesanta. Asa ca idee, si pe mine ma batea gandul sa dezvolt asa ceva dar cu comunicatie ethernet intre una sau mai multe placi externe si un PC. Nu am abandonat ideea in sine dar ceea ce ar trebui subliniat - lucruri de care m-am lovit si de care cred ca ar trebui sa tii cont - e faptul ca dezvoltarea acelor aplicatii pe care le doresti (aplicatie windows, drivere pentru comunicarea cu placile externe etc.) sunt facute de regula de mai multe persoane care au experienta software pe un anume fagas. Se poate dezvolta asa ceva si de o singura persoana dar e o munca enorma care se poate intinde pe cativa ani, timp in care trebuie sa inveti mai multe arii de programare. Dar chiar si atunci, e destul de dificil, depinde de complexitatea aplicatiei pe care doresti sa o construiesti, sa perfectionezi bine programul.

 

Un alt sfat ar fi sa iei, spre exemplu, un program deja creeat pentru desenat scheme electrice - cum este spre exemplu sPlan - si sa-i adaugi un add-on suplimentar ca sa faca ceea ce doresti, adica sa comande placa externa. Dar si in acest caz e foarte probabil sa fii nevoit sa ai acces "la structura interna a programului" sau altfel spus, asa cum este spre exemplu Invision Power Board, sa ai acces la lista cu functiile, clasele si obiectele programului (ex. sPlan). Am o licenta software la sPlan (luata mai demult, cand au trecut la vers.8) care functioneaza foarte bine. Problema e ca sa faci un add-on sau ceva integrat in acest soft, va trebui sa ai acces la resursele programului, lucrul pe care il are doar producatorul programului. Daca ai reprezenta o firma sau echipa de programatori "cu greutate", ai putea sa faci un parteneriat cu producatorul soft-ului sPlan pentru a-ti pune la informatii niste date care sa te ajute la dezvoltarea acestei extensii sau add-on cum i-am spus initial. E destul de dificil de facut lucrul asta dar nu imposibil.

 

O alta solutie software este sa apelezi la LabVIew dar si in acest caz este necesara o licenta - nu foarte ieftina! 

Deci, ceea ce doresti sa construiesti nu este asa simplu. Mai simplu poate fi daca te limitezi la unul sau doua comutatoare dar aceasta solutie are deja cateva versiuni deja construite de chinezi si disponibile pe platforme de vanzari gen aliexpress.com

 

P.S. Am descarcat un tutorial Pyton pe mobil destul de interesant. L-am rasfoit putin, asa cum am facut si cu Java acum cativa ani in urma, dar ca sa te formezi bine pe aceasta parte de coding sau programare, mai trebuie sa ai si timp liber dedicat pentru asa ceva. La o anumita varsta, timpul devine foarte pretios si, cel putin in cazul meu, cu greu mai pot gasi timp si pentru asa ceva!

 

Daca doresti sa faci un startup pe tema topicului de față, important e sa te hotarasti pe ce directie pentru dezvoltarea aplicatiei software te indrepti si in functie de asta, te documentezi - poate o sa incerc si eu sa fac lucrul asta in paralel - si poate la final, reusim sa construim cu toti utilizatori implicati, macar un mic program demo. E greu, repet, dar nu imposibil.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, date fiind scopurile și mijloacele, tind să cred că vrei să te îndrepți către C++, MS VisualStudio și, partea cea mai simplă a proiectului, dezvoltarea software-ului în jurul unui chip ca https://www.microchip.com/en-us/product/MCP2200

Este posibil să faci GUI-uri în python indiferent de OS dar Microsoft nu e prieten cu OSS și mai toată lumea preferă să dezvolte GUIs în Qt dacă lucrează cu Python și Windows. 

 

Din punct de vedere necomercial e ok așa dar riscurile sunt mari dacă un dezvoltator comercial implică căi de susținere externe mediului nativ. (Adică Qt pentru Windows+aplicația propriuzisă)

Și vrei o aplicație portabilă (adică compilată cu toate resursele statice) 

 

Începe prin dezvoltarea schemei bloc (workflow-ul) a aplicației tale. 

Ăsta e primul pas, merge cu creionul pe hârtie până la MS Paint :))

 

Apoi te hotărăști asupra unui chip usb -> gpio pentru care sigur ai să găsești și un dev-kit cu care să experimentezi și să aprofundezi. 

 

La capitolul drivere, în general, în universul Microsoft, producătorul chip-ului e responsabil de furnizarea driverelor și a librăriilor sau documentația necesară dezvoltării librăriilor necesare comunicării cu chip-ul respectiv. (API)

 

Acum zic toate astea în ideea că "schema" ta, desenată într-un sandbox grafic este relativ simplă și rezolvabilă prin utilizarea unor blocuri funcționale predefinite cu număr limitat de permutații. 

Dacă dorești să simulezi (cu efecte în lumea reală, adică aclanșarea unor relee) scheme mai complexe, cu diversitate în componente, logică digitală, etc, va trebui să urmezi o cale ca cea sugerată de @donpetru 

 

Dar... vorbim de licențe și software proprietar, good luck în dezvoltarea unei punți între simulator și lumea reală 🙂

 

Din experiență pot spune că cea mai lejeră și rapidă cale este cea costisitoare - solicitarea dezvoltatorului aplicației să ofere suportul necesar ca o funcție sau librărie adăugată de el în softwareul lor expre pentru tine. 

Se practică, costă extra, uneori nu direct dar aici vorbim de clienți ce achită abonamente și așa ajung unele programe să conțină toate funcțiile și doleanțele tuturor clienților, indiferent dacă aceștia le vroiau sau nu :))

 

  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru sfaturi. Am inceput sa ma documentez.

 

Stie cineva vreun tutorial de pe vreun website cum poti sa creezi o fereastra windows simpla cu file, edit.... ? Asa, un cod demonstrativ, in C# sau Phyton ? :scratchchin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock