Sari la conținut

Dezbatare alegere monitor PC pentru proiectare layout PCB

donpetru

Postări Recomandate

Inteleg eu faptul ca, cu cât este rata de refresh mai mare, cu atât mai bine (acum sa nu intram in detalii amănunțite), dar să-mi spună și mie cineva, care a folosit pentru proiectare pcb monitor cu rata de refresh de 60 Hz, pe ieșire digitală, și tot acel monitor pe rata mai mare care este diferența. Vorbesc de diferențe reale, care se pot simți, nu diferențe teoretice. Vorbesc acum despre proiectare pcb, și nu de alte întrebuințări.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La imagini statice rata de refresh conteaza doar in materie de flicker.

Tehnologia LED presupune backlight in impulsuri pentru a a maximiza contrastul dinamic.

Variantele vechi cu CCFL nu aveau flicker lampile erau alimentate cu inalta frecventa, dar contrastul erea slab.

Tehnologia OLED nu are nevoie de artificiul cu iluminare in impulsuri, pixelul are iluminare statica pana in momentul cand continutul imaginii presupune modificarea, asta inseamna flicker free.

Pe vremea cand eram tanar nu exista tehnologia LED, acum nu mai ochii buni,  achizitia unui display oled sau microled nu mai este o prioritate pentru mine.

Link spre comentariu

La 15.01.2023 la 18:58, hixpp02 a spus:

Inteleg eu faptul ca, cu cât este rata de refresh mai mare, cu atât mai bine (acum sa nu intram in detalii amănunțite), dar să-mi spună și mie cineva, care a folosit pentru proiectare pcb monitor cu rata de refresh de 60 Hz, pe ieșire digitală, și tot acel monitor pe rata mai mare care este diferența. Vorbesc de diferențe reale, care se pot simți, nu diferențe teoretice. Vorbesc acum despre proiectare pcb, și nu de alte întrebuințări.

Asadar, inainte am avut monitor BenQ de 22"cu refresh la 60Hz la rezolutia de 1680x1050 pixeli iar acum cu monitorul Asus de 27" si placa video de care va spuneam in topic luata SH, la un refresh de 165Hz, folosesc rezolutia de 2560x1440 pixeli (pe cablu Display Port).

Cu aceste noi setari, comparativ cu cele vechi, in proiectarea PCB am constatat urmatoarele avantaje:

- o suprafata de lucru mai mare (asta si din cauza ca monitorul Asus nou are o diagonala mai mare dar si o rezolutie mai mare);

- culorile par mai vii la o rata de refresh mai mare iar mutarea pe ecran a unui PCB mare este parca mai lina (bine, si placa video are un cuvant aici bun de spus);

- contururile pieselor, pad-urilor, par mai definite;

- in ceea ce priveste obosirea ochilor sau privirii, un foarte mic plus ratei de refresh mai mari de 100hz fata de un refresh tipic de 60Hz (unele persoane nu o sa sesizeze nicio diferenta !!!). Monitorul Asus ar trebui sa-l setez din meniului lui un alt setup deoarece vine default cu niste culori, vorba unui comentariu de pe altex.ro, prea brute sau "salbatice".

Bineinteles, cel mai mare atu a unui monitor LED cu rate de refresh mari este performanta in cazul randarii unor miscari bruste, din filme si jocuri. La capitolul asta isi arata suprematia. Mai lucrez si fisiere Excel mari, unde vizualizarea unei cantitati mare de informatie a fost foarte utila in cazul meu, dar asta e altceva.

Si inca o chestiune, in MultiSim, spre exemplu daca aleg un osciloscop virtual, randarea informatiei pe ecranul lui (a semnalelor) mi se pare mai cursiva, mai rotunjite anumite zone, comparativ cu cazul cand avem o rezolutie mai mica la o rata de refresh mai mica de 100Hz sau tipic 60Hz.

Deci, este si putin subiectivism la mijloc. Desi plusurile par mici si oarecum nu foarte semnificative, trecerea de la un monitor mai vechi la unul mai nou, in cazul meu, zic ca a meritat.

• Like 1
Link spre comentariu

Diferentele exemplificate de dvs.,  in cazul de fata provin din calitatile superioare ale monitoruli recent cumparat fata de monitorul cel vechi, cum sunt rezolutia mai mare, etc. si nu din diferenta ratei de referesh. La fel, o placa grafica mai noua, cu procesor grafic mai modern  in general este mai buna decat cea veche( in cazul de fata), si influenteaza in sens pozitiv modul de lucru.

Totul este ca dvs. ati atins scopul propus, si sunteti satisfacut, asta conteaza.

Mult succes in continuare !

• Thanks 1
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock