Sari la conținut

Anulare conturi pe internet

Share

Postări Recomandate

@donpetru: Ora 14.47 - iar am ajuns in fata calculatorului si am gasit expirat mesajul automat al forumului. Va rog sa mai reglati cate ceva pe ici pe colo, pentru ca raspunsul sa soseasca in timp util, adica 5... 10 minute cel mult. Am facut o noua cerere de resetarea parolei, dar nu am mai mult de 10 minute la dispozitie, timp de asteptare. Faceti in asa fel, incat utilizatorul sa primeasca emailul de confirmare in timp util.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

• Răspunsuri 31
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 17 ore, ola_nicolas a spus:

Mesaj.png

Nu cunosc setarile calculatorului dvs, posibil sa folositi un proxy sau furnizorul dvs. de internet sa foloseasca asa ceva, pentru ca din cauza asta platforma forumului (soft-ul ei) a interpretat faptul ca sunteti din Timisoara. E posibil ca la un moment dat stabilirea judetului sa nu fie exacta asa ca mai bine faceti abstractie de asa ceva.

O sa verific setarile forumului in ceea ce priveste timpul cat se expediaza mesaje pe mail de catre soft-ul forumului. Exista o limita stabilita inclusiv de firma de webhosting. Soft-ul forumul trimite la un anume interval de timp prestabilit mai multe e-mail-uri, ca ex unul email prin care informeaza un anume utilizator ca s-a postat ceva nou in topicul lui. Daca se depaseste limita si dvs. doriti sa va resetati parola va trebui sa asteptati mai mult de 10 minute. O sa umblu la aceasta limita de timp sa vad daca o pot modifica, in sens crescator.

Link spre comentariu

Acum 3 ore, donpetru a spus:

... E posibil ca la un moment dat stabilirea judetului sa nu fie exacta ...

Inteleg. Dar ieri la ora 21.15 mi-am scimbat parola, am salvat-o si nu am mai intervenit asupra procesului de logare / delogare pe forum. In acest caz, cine a facut-o? Practic, dumneavoastra mi-ati resetat parola si mi-ati atribuit una din oficiu, basca blocarea contului pentru inca o jumatate de ora, fara ca eu sa ma mai fi logat / delogat. Avand toate datele la dispozitie, ma asteptam sa faceti o analiza mai amanuntita: cine s-a logat / delogat de 5 ori, de unde, ce IP are si alte date tehnice care ar fi foarte interesante pentru mine, dupa care sa-mi faceti o detaliere pe email. In orice caz, forumul se misca sub orice critica. Nu am reusit nici acum sa resetez parola si sa mi-o pun pe a mea, desi am incercat de cel putin 3 ori. Am facut de fiecare data cerere de resetare, dar nu am primit confirmarea de la forum prin email automat in timp util, iar atunci cand o gaseam era expirata si trebuia sa reiau procesul de la capat. Am sa incerc inca odata, pentru ca am ceva mai mult timp la dispozitie dupa ora 20.

Link spre comentariu

Am resetat in sfarsit parola. De asta data am primit confirmarea practic instantaneu. Cam asa ar trebui sa fie de fiecare data. De cele mai multe ori eu verific mesajele noi si nu stau mai mult de 5... 10 minute in fata calculatorului. Arareori imi permit sa raspund pe loc vreunui mesaj.

P.S. Cred ca acest topic ar trebui inchis. Ce a fost de aflat, am aflat. Ce am avut  de spus, am spus.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu

Acum 2 ore, ola_nicolas a spus:

[...] Avand toate datele la dispozitie, ma asteptam sa faceti o analiza mai amanuntita: cine s-a logat / delogat de 5 ori, de unde, ce IP are si alte date tehnice care ar fi foarte interesante pentru mine, dupa care sa-mi faceti o detaliere pe email. 

Verificati casuta de e-mail. V-am trimis un mesaj cu un printscreen din panou de administrare unde puteti vedea conectarile.

Acum 2 ore, ola_nicolas a spus:

Am resetat in sfarsit parola. De asta data am primit confirmarea practic instantaneu. Cam asa ar trebui sa fie de fiecare data. De cele mai multe ori eu verific mesajele noi si nu stau mai mult de 5... 10 minute in fata calculatorului. Arareori imi permit sa raspund pe loc vreunui mesaj.

P.S. Cred ca acest topic ar trebui inchis. Ce a fost de aflat, am aflat. Ce am avut  de spus, am spus.

O sa mai las o perioada topicul deschis.

Asa cum va spuneam intr-un mesaj anterior, cand traficul pe site e mai mare decat in mod obisnuit, activitatea sau task-ul care se ocupa de trimiterea e-mail-urilor ia un calop de "n" e-mail-uri" in ordine cronologica. E posibil ca in primul calop sa nu includa si e-mail-ul de recuperare parola daca activitatea pe site e mai intensa la un moment dat. Cel mai probabil asta vi s-a intamplat aseara. E ceva cat se poate de normal. Pentru a putea acoperii asemenea probleme trebuie marita puterea de procesare pe server sau, cu alte cuvinte, un pachet de webhosting mai scump. Cum asemenea situatii sunt rare, facand o comparatie, e ca si cum v-ati cumpara o masina de formula 1 ca sa canditati doar o singura data intr-un campionat de formula 1, ceea ce nu se merita. Asa si cu accesul la anumite resurse de server web, in functie de profilul de activitate a site-ului se alege o solutie de mijloc care sa impace atat calitatea web cat si economic sa se plieze intr-un buget rezonabil de webhosting.

Link spre comentariu

Este intr-adevar IP-ul meu. Am cautat cu "IP location" pe internet si mi-a dat o locatie falsa - Izvoru de Sus, jud. Arges. Nu inteleg totusi de ce forumul a facut a doua blocare, deoarece eu nu am mai facut manevre de logare. Oricum, va multumesc pentru colaborare. Las la aprecierea dv. daca si cand veti inchide topicul.

Link spre comentariu

• 2 weeks later...

La 06.09.2022 la 21:43, donpetru a spus:

... Deci, haideti sa nu fabulam! ...

... Revin sa va informez ca astazi am gasit mesaje de la furnizorul de email al sotiei mele (care si-a facut un astfel de cont special pentru relatiile cu banca, care i l-a cerut in mod expres). Patrunderea in contul de email al sotiei, s-a facut de undeva din ECUADOR, de pe un telefon mobil, sau alt dispozitiv care utilizeaza sistemul android. Hacherul a incercat in mod repetat (peste 20 de incercari) sa transmita mesaje de pe contul respectiv si nu a mai avut timp sa-si sterga urmele, datorita faptului ca practic am descoperit hackereala intr-un timp foarte scurt de la patrundere. Am resetat deja parola si am inlocuit-o cu una foarte puternica. Apropos de afirmatiile lui @donpetru cum ca hackerii nu utilizeaza informatiile existente pe forumuri, pot specifica ca sotia mea are un singur cont pe un astfel de forum, unde (cum altfel) a fost nevoita conform protocolului sa-si inscrie (printre altele) data nasterii. Avand mult mai putine variante, mi-am dat seama in acest fel ca cel putin unul dintre cei care au dat informatii hackerului este in mod obligatoriu moderator pe forumul unde are cont sotia mea, deoarece contul sau de email este de data recenta (cel mult un an) iar ea nu il utilizeaza, in sensul ca nu transmite mesaje, ci doar receptioneaza. Asadar, nu are corespondenti, care pot fi invinuiti ca au divulgat adresa de email. Asadar, dupa ce a cunoscut adresa de email, cel care a furnizat informatiile s-a folosit de profilul de pe forum, pentru a afla data de nastere, pe care eu am utilizat-o si in cazul parolei contului ei. Asadar, domnule @donpetru cred ca aceste chestiuni sunt suficiente ca sa ma credeti ca astfel de date ar trebui, fie sa nu mai fie cerute utilizatorilor, fie sa fie stocate undeva unde nu sunt vizibile oricui, iar aniversarile pe portalul TA sa nu mai fie afisate. La profilul utilizatorului cred ca este suficient sa-si declare varsta, daca este absolut necesar.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu

Exista de foarte multi ani programe care scaneaza site-uri dupa adrese de e-mail. Nu e nevoie nici "un negru mititel" sa faca manual lucrul asta. Ba mai mult, pe site-uri gen upwork.com, sunt persoane care fac "search-ing" cu asemenea soft-uri contra cost. Eu cred ca mai degraba contul de e-mail a sotiei dvs. a fost victima unei asemenea atac. Si nu cred ca a fost devina acel forum care stoca adresa de e-mail, deoarece in foarte multe cazuri - cum este si cazul site-ului TEHNIUM AZi - adresele de e-mail a utilizatorilor sunt ascunse vizitatorilor site-ului si chiar utilizatorilor forumului, si implicit invizibile softurilor anterior mentionate. Riscurile apar doar atunci cand un utilizator isi impartaseste adresa de e-mail intr-un loc public digital, spre exemplu intr-o postare in forum sau in anume comentarii pe diverse site-uri ale unor ziare renumite. Riscuri mai apar si cand trimitem mesaje pe e-mail, deoarece cui ii trimitem un mesaj e posibil sa aiba un soft care in background sa culeaga asemenea informatii. De aici si pana a apare vulnerabilitatea informatiei de email, e doar un pas.

In ceea ce priveste stabilirea parolei, e de la sine inteles ca recomand oriunde o parola mai complexa. Dar multa lume, din comoditate, prefera sa aleaga una simpla ca sa-si o aminteasca folosind anumite date din profil. Atunci riscurile sunt si mai mari, de aici si ghinionul pe care l-a avut contul de e-mail a sotiei dvs.

Link spre comentariu

Acum 16 ore, donpetru a spus:

... adresele de e-mail a utilizatorilor sunt ascunse vizitatorilor site-ului si chiar utilizatorilor forumului ...

... Stiu asta. Dar date des utilizate la elaborarea parolelor, sunt accesibile oricarui vizitator. Am ilustrat cu un printscreen in atasament. Cu aceasta ocazie mi-am modificat si data reala a nasterii. Am vrut sa pun 30.02.1900, dar forumul a modificat-o in 03.02.1900. Asa incat, va rog sa nu-mi mai expediati felicitari cu aceasta data, atunci cand forumul o va trece la "aniversari". Le recomand tuturor sa isi modifice data (reala) de nastere, cu date aiurea trecute in profil, deoarece formularul de inscriere nu poate deosebi. Cu stima

Profil.png

P.S. Am modificat din nou propria data de nastere. Acum este 29.02.1900. Deci, chiar daca ma veti deranja cu felicitari la aniversari (sa dea Domnul sa fie cat mai multe 😄) se va intampla odata la 4 ani.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu

In primul rand, ati procedat gresit cand ati luat decizia sa va modificati data nasteri afisata in forum, mai ales daca parola folosita de dvs. la accesarea contului TEHNIUM AZI nu are legatura cu data nasterii. De fapt, e bine sa evitam folosirea unei parole care contine data nasterii. Mai bine lasati data nasterii asa cum e, deoarece sistemul care trimite felicitari in forum cu ocazia zilei de nasteri nu il pot personaliza, ori trimite la toti utilizatorii, ori deloc, ceea ce nu e cazul.

Resublinez ca problema descrisa de dvs. - cred ca unica in acest forum - s-a intamplat din considerente care au legatura cu alte aspecte si mai putin cu faptul ca v-ati setat cine stie ce parola pe acest forum sau alte forumuri. 

Link spre comentariu

Puteti crede ce doriti. Eu consider ca data nasterii face parte dintre datele personale care nu trebuie sa circule liber pe internet. Daca (asa dupa cum am solicitat) veti reevalua posibilitatea de a nu mai face cunoscut in nici-un fel aceste date, atunci imi voi reanaliza si eu decizia. Pot sa va spun ca pe unul dintre forumurile internationale al caror membru sunt, sunt foarte frecvente (si asumate) inscrierea in formularul de adeziune a unor date false de nastere. Am avut la un moment dat o discutie cu unul dintre membri, declinandu-mi varsta. In gluma el a raspuns ca este mult mai batran decat mine. Nu am inteles pe moment gluma, dar apoi vizitandu-i profilul am vazut acolo o data a nasterii din anul 1902. Nu pot pune atasamente imagine, fara acordul sau, insa puteti vizita oricand profilul membrului (cetatean canadian de pe forumul SMath Studio) @Jean Giraud.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu

La 21.09.2022 la 20:49, ola_nicolas a spus:

Puteti crede ce doriti. Eu consider ca data nasterii face parte dintre datele personale care nu trebuie sa circule liber pe internet. Daca (asa dupa cum am solicitat) veti reevalua posibilitatea de a nu mai face cunoscut in nici-un fel aceste date, atunci imi voi reanaliza si eu decizia. Pot sa va spun ca pe unul dintre forumurile internationale al caror membru sunt, sunt foarte frecvente (si asumate) inscrierea in formularul de adeziune a unor date false de nastere. Am avut la un moment dat o discutie cu unul dintre membri, declinandu-mi varsta. In gluma el a raspuns ca este mult mai batran decat mine. Nu am inteles pe moment gluma, dar apoi vizitandu-i profilul am vazut acolo o data a nasterii din anul 1902. Nu pot pune atasamente imagine, fara acordul sau, insa puteti vizita oricand profilul membrului (cetatean canadian de pe forumul SMath Studio) @Jean Giraud.

Sa-mi dau si eu cu parerea? :scratchchin:Hai sa-mi dau!!! :smile:

@ola_nicolas deveniti penibil. Intr-un forum cum e acesta folositi un nickname. Credeti ca stie lumea, la modul general, dupa acest nickname cine sunteti in realitate ? Nu. Si atunci ce conteaza daca folositi data de nastere reala! Ca va poate folosi cineva aceasta data ca sa va depisteze parola? Pai ce, sunteti obligat sa folositi o parola cu data nasterii ? Nu. Si atunci?

Reactia ta imi aduce aminte de reactia unui fost coleg de munca care avea cateodata impresia ca cineva ii acceseaza contul de e-mail, ca ii sparge parola etc. I-am spus ca nici un hacker nu da doi bani pe el ca sa se chinuie s-a face asta. Dar colegul tot cu impresia asta ramasese. Pana cand l-a un moment dat si-a dat seama ca totul se intampla ca nu accesa e-mail-ul mai des si uita parola. :smile:

Link spre comentariu

Acum 17 ore, prog a spus:

... @ola_nicolas deveniti penibil ...

Hai sa fim seriosi domnule @prog. Ce conteaza ca un hacker nu cunoaste identitatea domnului @prog?! Il intereseaza pe el cumva cine este acest domn?! Nu prea cred! El gaseste referinte pe internet (fie chiar si unele vagi, cum ar fi anumite afirmatii facute pe forumuri) cum ca de la acest domn @prog are ceva de "ciordit", dupa care aduna datele care ii sunt lui necesare, in legatura cu sistemul de calcul pe care il foloseste acest domn @prog. Dupa ce a identificat o adresa valida de internet, mai are nevoie doar de parola ca sa intre in posta electronica a domnului @prog. Dupa ce a patruns pe email, gaseste cam tot ce are nevoie in legatura cu identitatea reala a domnului @prog, inclusiv informatii in legatura cu conturile bancare, daca este cazul. Odata ce a patruns pe email, hackerul poate trimite orice mesaje doreste in numele posesorului contului. Pentru a nu lasa urme, aceste expedieri le sterge ulterior de pe email, daca nu este prins in flagrant intre timp. Astfel, poate da un email catre banca, unde pretinde ca vrea sa modifice anumite date cu caracter personal, in scopul de a produce un anumit traseu al banilor, astfel incat sa poata determina transferuri ale acestora in conturile lui. Atat eu cat si sotia mea am primit scrisori de la banca in care ni se cerea sa confirmam ca dorim sa facem modificari in datele personale. Bine-inteles ca am ramas ca la "dentist", stiind ca nu facuseram nici-unul vreo asemenea cerere. Oare ce ar fi facut domnul @prog intr-un caz similar?! Un hacker care se respecta, patrunde in tot felul de sisteme de calcul si astfel poate redirectiona actiunile lui prin aceste sisteme, astfel incat, desi este roman, in mod aparent emailul este utilizat in cine stie ce tara exotica: Venezuela, Ecuador, sau Papua Noua Guinee. Apoi, hakerul in cauza, mizeaza tocmai pe mentalitatea infantila a marii majoritati a oamenilor cum ca ei nu sunt atat de importanti, incat sa atraga atentia vreunui hacker. In acest fel cea mai mare parte a hackerilor reusesc sa se sustraga consecintelor legale ale actiunilor lor. Din cand in cand, mai este prins cate unul, care s-a amestecat in treburile vreunui guvern sau a cine stie carei banci / bancher cu nume "mare". Cam acestea ar fi doar cateva chestiuni diverse, in legatura cu interesul hackerilor, asupra cetateanului @prog. Daca acesta vrea sa evite necazurile, atunci isi va lua masuri de prevedere si isi va ascunde pe cat posibil datele personale. Daca nu, atunci nimeni nu il poate obliga. Cu stima @ola_nicolas

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu

@ola_nicolas, hai sa nu fabulam! "Come back to earth" cum zic americanii.

Ati facut o gramada de presupuneri, unele ireale. Aia care trimit formulare fake de banci culeg adresele de e-mail din mesageria yahoo sau gmail, sau din site-uri unde sunteti abonat la newsletter. Chiar si o conversatie buna cu un amic de al dvs. care are o alta adresa, sa-i zicem de yahoo, poate sa va faca vulnerabil scam-urilor. De asta e bine ca ce primim pe mail cu ajutorul unui Outlook sa le filtram, sa nu accesam tot timpul prin intermediul browser-ului web casuta de mesaje (email). Cu cat e mai veche adresa de e-mail cu atat e mai vulnerabila, din ce am constatat eu. Si yahoo nu mai e sigur. Mai bine outlook.com sau gmail.com

Link spre comentariu

Acum 20 ore, prog a spus:

... Credeti ca stie lumea, la modul general, dupa acest nickname cine sunteti in realitate ? Nu. ...

Acum 3 ore, prog a spus:

... @ola_nicolas, hai sa nu fabulam! ...

Pai daca tot nu ne cunoastem (si nu ne cunoastem) si daca consideri ca fabulez, atunci m-as simti onorat daca nu ai mai incerca sa-mi dai sfaturi de genul asta. Stima.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock