Sari la conținut

DP0134 -200W MOSFET Power Audio Amplifier


Postări Recomandate

Buna ziua! Va rog sa ma  scuzati daca intrebarea mea este de incepator..Acesti tranzistori se izoleaza fata de radiatorul de racire sau doar tranzistorul Q11(MJE340) ?

Multumesc

IMG_3788.jpg

Toti tranzistorii din imaginea de mai sus se izoleaza de radiator cu mica electroizolanta sau cu kapton (banda). Bineinteles, intre mica si radiator si capsula tranzistorului se utilizeaza pasta termoconductoare.

Daca aveai un MJE340 cu capsula izolata, pe acela puteai sa nu-l izolezi dar din se vede, nu e versiunea cu capsula izolata, deci trebuie toate tranzistoarele izolate de radiator.

 

  • 3 months later...

Buna ziua! dupa o perioada in care am abandonat proiectul as dori sa.l resuscitez. 

Intrebarea mea este, cum as putea sa fac reglajele amplificatorului daca nu detin un osciloscop? 

proiectul se alfa la stadiul in care trebuie fixati tranzistorii pe radiatoare, realizarea unui circuit pentru sursa de alimentare si montarea componentelor, realizarea unui circuit de intarziere a curentului la pornire si bineinteles caracasa. 

Va multumesc anticipat!

Buna seara. Ma poate ajuta cineva cu modul de conectare a placii DP0134 cu proiectul DP0804 (vumetru)? Daca ajuta cu ceva placa de alimentare este TA1000ps-2. Multumesc

Acum 57 minute, vasile cristian a spus:

Buna seara. Ma poate ajuta cineva cu modul de conectare a placii DP0134 cu proiectul DP0804 (vumetru)? Daca ajuta cu ceva placa de alimentare este TA1000ps-2. Multumesc

Nu sunt un mare guru in ale electronicii, nici nu ma consider de altfel, fiind electrician de profesie, dar cred ca dupa ce am descarcat dp0804 si am vazut acolo doi conectori HD1 si HD2: unul pe un canal, celalalt pe alt canal audio, restul semnificatii pinilor nu e cine stie ce. Hai sa vedem! Deci, hai sa luam unul dintre conectori, sa zicem HD1 de la dp0804 - asta are pinii:

1) OUT AMP CH-A - pinul asta se conecteaza la iesirea (+) a amplificatorului, chiar numele lui spune asta!;

2) -VDC CH-A - asta e pinul care se conecteaza la minus alimentare (deci ca sa mearga bine 0804 trebuie un amplificator audio cu alimentare simetrica !!! );

3) GND CH-A - asta e pinul de masa a amplificatorului;

4) PROTECT CH-A, - asta e un pin de protectie, nu merge folosit cu dp0134, iti trebuie alt cablaj de protectie ca sa activeze LED-ul asta!

 

  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • 1 year later...

Buna seara! Intr.un final am reusit asamblarea ambelor canale si montarea pe radiatoare. Am incercat masurarea si reglarea curentului de  bias, prin masurarea caderii de tensiune pe rezistentelor de 0.22 ohm, prin aplicarea bornelor multimetrului pe pinul de iesire si pe piciorul source al mosfetului corespondent rezintentei. Mtimetrul setat pe tensiune continua 200mV, nu reuseste sa masoare nimic. Cand aplic bornele, inregjstreaza pentru 2,3 secunte niste vori, dupa care se stabilizeaza la valoarea 0. Acelasi lucru se intampla si daca invart de potentiometrul pentru bias. Am pus in functiune fiecare canal conectat la boxa si functiineaza.  

  • Thanks 1

        Ce as vrea sa spun, este ca as avea nevoie de un minim de indicatii cu privire la reglajele pe care le pot face. Precizez ca intre timp am achizitionat un osciloscop portabil (Aliexpress) dar nu stiu cat de precis este. Exista pe forum vreo discutie pe aceasta tema ( reglarea unui amplificator) ca sa nu mai aglomerez acest topic. 

      Totodata, inteleg ca din teste donpetru a obtinut puterea maxima in 4ohm cu potentiometru la maxim si  fara distorsiuni, la o tensiune a semnalului de intrare de 0.7v rms. 

    Cum realizez reglajele daca tensiunea semnalului de intrare este mai mare de 0.7 vrms?

     Pentru o valoare mai mica voi folosi preamplificatorul DP0333, cu ajutorul caruia se poate regla tensiunea semnului de intrare, cu ajutorul celor doua potentiometre. Pentru aceasta situatie, intrebarea ar fi, daca schimb sursa dr semnal va trebuo ajustat de fiecare data preamplificatorul pentru a avea la intrarea in aplificator valoarea de 0.7 vrms?  

     Va multumesc!

  • 1 month later...
On 1/17/2026 at 1:46 PM, Augustin said:

        Ce as vrea sa spun, este ca as avea nevoie de un minim de indicatii cu privire la reglajele pe care le pot face. Precizez ca intre timp am achizitionat un osciloscop portabil (Aliexpress) dar nu stiu cat de precis este. Exista pe forum vreo discutie pe aceasta tema ( reglarea unui amplificator) ca sa nu mai aglomerez acest topic. 

      Totodata, inteleg ca din teste donpetru a obtinut puterea maxima in 4ohm cu potentiometru la maxim si  fara distorsiuni, la o tensiune a semnalului de intrare de 0.7v rms. 

    Cum realizez reglajele daca tensiunea semnalului de intrare este mai mare de 0.7 vrms?

     Pentru o valoare mai mica voi folosi preamplificatorul DP0203, cu ajutorul caruia se poate regla tensiunea semnului de intrare, cu ajutorul celor doua potentiometre. Pentru aceasta situatie, intrebarea ar fi, daca schimb sursa dr semnal va trebuo ajustat de fiecare data preamplificatorul pentru a avea la intrarea in aplificator valoarea de 0.7 vrms?  

     Va multumesc!

Buna ziua! Ma poate ajuta cineva cu informatii pe aspectele prezentate? Multumesc!

@Augustin, va recomand sa puneti in ordine niste notiuni teoretice fara de care nu veti putea niciodata sa abordati proiecte gen DP0134 sau asemenea. Incepeti cu ce inseamna valoarea varf la varf a unei tensiuni si ce inseamna ea in raport cu tensiunea de alimentare a unui amplificator audio s.a.m.d. Daca nu cunoasteti asemenea notiuni, rubrica incepatorilor din forum e dedicata pentru a fi folosita ca sa gasitit raspunsuri la asa ceva.

Mai exact, sau ca sa fiu mai specific, pe intrarea amplificatorului DP0134 aplicati semnal, sa spunem sinusoidal, pana cand amplificatorul audio intra in regim de limitare (teșește sinusoida) cand aveti semireglabilul P1 la maxim sau cand acesta permite excursia maxima de tensiune pe iesirea amplificatorului (daca nu sunteti sigur ca e la „max” puteti roti cursorul acestuia sa vedeti pe ecranul osciloscopului ca excursia amplificatorului e la maxim). Deci, pentru inceput faceti abstractie de valoarea tensiuni aplicate pe intrarea amplificatorului. E suficient sa aveti un generator de semnal capabil sa dea pe iesire cativa volti RMS (valoare efectiva - atentie la teorie, ce va spuneam anterior). Dupa ce ati reusit pe intrare sa aplicati un semnal suficient de puternic sa bage in saturatie pe iesire amplificatorul, atunci masurati intrarea aplicata. E posibil, in functie de tensiunea de alimentare folosita, sa masurati un aproximativ 0,7Vrms asa cum am facut eu. In practica se poate intampla sa aveti nevoie pe intrare de maxim, sa zicem 0,5Vrms. Atunci actionati asupra lui P1 astfel incat la P1 sa aveti amplificatorul in saturatie. Bineinteles, circuitul DP0134 are propriile sale limite, sa le zic de: „preamplificare” pe care va trebui ajustate in functie de specificatiile tinta ale amplificatorului.

  • Like 1

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock