Sari la conținut

Legare transformator trifazat

Share

Postări Recomandate

Buna

Am un transformator identic cu cel din pozele atasate si vreau sa scot o tensiune mai mica pe secundar (24v si 28v am nevoie). Standardul acum este de 400V iar el imi scoate aproximativ 28 30 33 V din cauza ca este conceput pentru 380V . Acum sunt 2 fire conectate la borna 0 si unul la borna 380 , cum sa refac legatura dar pe borna de -10% ? 

Trafo TMA 160  33_.jpg

Trafo TMA 160  34_.jpg

Trafo TMA 160 31_.jpg

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din ce observ din imagini sunt trase prize pentru bornele de -5% si -10%. Ati incercat sa conectati partea primara a transformatorului intre borna 0 si -5% ? Daca da, ce tensiuni secundare ati obtinut cand in primar aveti aprox. 400V ?

Link spre post

Acum 18 minute, donpetru a spus:

Din ce observ din imagini sunt trase prize pentru bornele de -5% si -10%. Ati incercat sa conectati partea primara a transformatorului intre borna 0 si -5% ? Daca da, ce tensiuni secundare ati obtinut cand in primar aveti aprox. 400V ?

Am legat cele 2 fire din borna 0 in borna 5% din cate tin minte si s-au  ars cateva sigurante din panoul de comanda . Firul din borna 380 nu am incercat sa il mut la 5 sau 10%.

Link spre post

Traful a fost construit pentru o tensiune primară de 380V....și are 2 prize pentru situația când tensiunea e mai mică cu 10% decât 380V ( adica aprox 38V) și pentru situația când tensiunea e mai mică cu 5% decât 380V ( adică 19V)....conectarea tensiunii primare se face la borna zero ( un fir) și la una din celelalte borne,funcție de valoarea tensiunii (celălalt fir)!

Pentru că tensiunea rețelei a crescut iar intre 2 faze avem acum 400-410V ,alimentați primarul la borna zero și la borna 380V....în secundar veți găsi tensiuni mai mari cu 2-3V față de cele indicate....spor!

Link spre post

Acum 2 ore, flomar60 a spus:

Traful a fost construit pentru o tensiune primară de 380V....și are 2 prize pentru situația când tensiunea e mai mică cu 10% decât 380V ( adica aprox 38V) și pentru situația când tensiunea e mai mică cu 5% decât 380V ( adică 19V)....conectarea tensiunii primare se face la borna zero ( un fir) și la una din celelalte borne,funcție de valoarea tensiunii (celălalt fir)!

Pentru că tensiunea rețelei a crescut iar intre 2 faze avem acum 400-410V ,alimentați primarul la borna zero și la borna 380V....în secundar veți găsi tensiuni mai mari cu 2-3V față de cele indicate....spor!

Deci inseamna ca nu pot sa scad tensiunea cu ajutorul legaturilor ? Rebobinarea transformatorului este o solutie sau este prea scumpa ?

Link spre post

Se poate încerca scoaterea unei prize pe secundar fără demontarea trafului... secundarul fiind bobinat în exterior, se îndepărtează izolația exterioară si aveti acces la ultimul strat de bobinaj al secundarului.... incercati la partea opusă firului final care iese afara, sa curățați emailul de pe spira respectiva si sa lipiti un fir de contact acolo... operatia necesita atenție și îndemânare!... eventual apelați la ajutorul unui prieten priceput... spor! 

Link spre post

Reiau intrebarea pusa intr-un alt topic, dar in legatura cu aceleasi probleme. La freza FUS32 / FUS25 detinute de initiatorul topicului exista o problema practica si / sau specifica anume, sau pur si simplu pe cineva deranjeaza valorile tensiunilor masurate, nu se stie cu ce acuratete?! Sfatul meu dezinteresat, ca posesor si utilizator al mai multor masini unelte (printre care si o freza FUS22) este acela de a nu se interveni asupra componentelor tabloului electric de comanda, decat in cazul unei probleme reale, in sensul ca masina unealta nu realizeaza una, sau mai multe functii pentru care a fost proiectata si construita. Si masinile mele unelte au fost proiectate si construite tot pe vremea cand standardul tensiunii trifazate era de 380 V. Si eu utilizez actualmente aceste masini-unelte in noile conditii, in care standardul s-a modificat. Cu toate acestea nu am intervenit cu nimic in schemele de comanda ale masinilor unelte pe care le am. Un transformator are suficiente posibilitati practice de a se adapta unor noi standarde de tensiune. Eu insa ma indoiesc ca freza in cauza nu va functiona foarte bine in noile conditii, fara nici-o interventie asupra ei. In ceea ce priveste masuratorile care se fac asupra unor scheme de comanda cu relee si / sau contactoare, trebuie sa se studieze foarte bine indicatiile unui eventual tester electronic de ultima generatie, deaoarece nu intotdeauna aceste indicatii au acuratetea necesara. Este mult mai indicat a se efectua eventualele verificari prin masurarea tensiunilor cu ajutorul unui tester clasic (cu echipaj mobil si scala analogica) deoarece in schemele de comanda cu relee si /sau contactoare exista intotdeauna posibilitatea ca pe aceleasi borne supuse verificarii sa existe si tensiuni de retur, caz in care in mod sigur indicatia testerului digital va fi viciata. De asemenea, sfatul meu este acela ca in cazul in care cel in cauza nu a lucrat inainte cu masini unelte, sa solicite mai bine serviciile unui electrician specializat in masini-unelte, chiar daca el insusi are o profesie in specialitati electro. Schemele de comanda cu relee si / sau contactoare au niste specificitati, pe care un electrician specializat in alt domeniu nu va sti sa le rezolve.

Editat de ola_nicolas
Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.