Sari la conținut

Pentru cei care construiesc si folosesc transformatoare de ferita

Postări Recomandate

La 19.08.2021 la 22:06, dumitrumy a spus:

... le spuneti si la baietii care lipesc piese de ce s-a scurs la pamant electricitatea prin dvs? Asta ar insemna ca indiferent ce borna a condensatorului incarcat ating, ma electrocutez? Sau doar cand ating "plusul"? ...

Se pare ca nu vrei de loc sa respecti o conventie civilizata. Pai domnule, ca sa-ti raspund, mai intai trebuie sa observ cat de prost gandesti si mai ales interpretezi. La asemenea asertiuni ma astept din partea unor neinitiati, nu din partea unora care au pretentia de profesionisti. Ai mai facut odata "varza" toata teoria redresarii, ca sa ma combati cu tot dinadinsul. Ce ai zice daca atingi concomitent (cu un deget, sau cu o portiune a palmei) ambele terminale ale condensatorului - fie inainte, fie dupa indepartarea de pe PCB a acestuia?! O parte din energia stocata se scurge la pamnt, in timp ce o alta formeaza un circuit "direct" de la o borna la alta, prin corpul omenesc. Sunt foarte curios, cat timp ai sa mai faci pe "prostul" citandu-ma fara rost?!

• Haha 1
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lasand deocamdata deoparte limbajul golanesc pe care il folosesti, explica de ce "O parte din energia stocata se scurge la pamnt" si eventual ce procent? Iar intrebarea mea era simpla, daca atingi doar o borna a condensatorului aceeasi parte din energie se scurge la pamant?

Citat:   Ce ai zice daca atingi concomitent (cu un deget, sau cu o portiune a palmei) ambele terminale ale condensatorului 

>>>>>>>>>>>>>>>

Valeu, ce mare problema ai pus!!! Pai de la 8-9 ani faceam teste cu cine are curaj sa puna limba pe bornele bateriei de la lanterna, cea de 4,5V. Stia toata pustimea ca trebuie sa atingi ambele borne, nu doar una.

• Like 1
Link spre post

Postat (editat)

Mai erau intrebari de genul din partea electricienilor, ce fel de curent ramane intr-un condensator pe care il incarci la priza de curent alternativ?

pana la urma am adus osciloscopul sa vada toata lumea care-i treaba ca teoria ca teoria...

Mai am o nelamurire in legatura cu transformatorul de ferita, de cepune lumea cate 2 miezuri suprapuse, asa cum este cel fotografiat de mine, asa l-am avut, doar am modificat bobinajul.

Teoria spune ca lungimea spirei pentru o anumita sectiune este minima daca miezul este circular, vezi miezurile ETD sau oala, sau cel putin patrat sau apropiata, care este ratiunea sa pui 2 miezuri una peste alta, am testat practic cu 2 miezuri ee 65 suprapuse si cu un miez ee70 si am reusit sa scot 3kw fara mari diferente de temperatura de functionare.

Inductanta bobinei ,care impune pana la urma numarul de spire depinde de sectiunea miezului, cu cat spira e mai scurta pentru o anume sectiune ar trebui sa fie mai bine.

Poate asta este problema

https://www.psma.com/sites/default/files/uploads/files/Magnetics Core Dimensional Effects - Flux Propagation in Ferrites (Marcin Kacki%2C SMA Magnetics).pdf

Pe vremuri am avut un miez facut din 6 miezuri subtiri, supapuse dar sectiunea lui ca ansamplu era patrata, m-am gandit sa-l fac ca in acest articol bagand un sir de toruri micute pe manuchiul de conductoare apoi sa pliez tot ansamblul sa ocupe mai putin loc.

DSCN2891.JPG

DSCN2899.JPG

Editat de cavit
Link spre post

Citat

Inductanta bobinei ,care impune pana la urma numarul de spire depinde de sectiunea miezului

si depinde de tipul pulberii folosite la miez. (diferite pulberi pentru frecvente diferite)

RR

Link spre post

In cazul acesta ma refer strict la feritele MnZn care au rezistivitate destul de mica ceea ce duce la un flux magnetic neomogen la frecventa mare.

In cazul miezurilor de pulberi cum ar fi cele de sendust, rezistivitatea este mult mai mare aceasta problema este neglijabila.

La modul generic daca imparti inductorul sau transformatorul in mai multe mai mici, pe langa ca rezolvi problema cu frecventa ai racire mai buna.

La inductor este simplu, la transformator insa se complica, doarece este mai complicat de cablat, si ai probleme si cu izolatia la transformatoare mai mici.

Link spre post

Acum 8 ore, dumitrumy a spus:

... limbajul golanesc pe care il folosesti ...

Unde este "golania"?! Pana la urma, sunt obligat sa raspund intr-un limbaj mai ferm - sa spunem. Nu inteleg, ce anume din notiunea de ignor nu - intelegi. Eu am specificat clar: Nu ne citam in nici-un fel, nu raspundem la opinii nici direct, nici indirect. Fiecare isi expune propria opinie - buna sau rea este a lui. Daca cineva vrea sa ne spunem parerea relativ la subiect, atunci o facem, dar fara a o contrapune opiniei celuilalt. De fapt aceste idei se regasesc intr-un fel sau altul si in regulament. Cine nu poate sa aprecieze, sau sa tolereze opinia altcuiva, atunci cel putin poate sa o ignore. Mai mult decat atat, mesajul tau (pe care l-am citat in postarea anterioara) miroase de la o posta a provocare intentionata. Eu nu cred ca nu ai inteles ce am vrut sa spun cu condensatorul care se descarca prin corpul omenesc. Apreciezi putinele cuvinte pe care le-am scris, iar restul se poate "citi" printre cuvinte. N-am sa ma apuc sa fac opere beletristice si / sau stiintifice intr-o postare, doar ca sa inteleaga cei fara cunostinte elementare de electronica. Sa faca bine si sa se documenteze fara sa provoace discutii fara sens. Pai, daca nu citam si nu comentam, atunci cu atat mai putin avem voie sa provocam. Asa cred eu ca este civilizat. Hai sa ne civilizam, si in acest mod sa ne respectam, cel putin incepand de aici inainte.

Editat de ola_nicolas
Link spre post

R.W. Erickson Fundamentals_of_Power_Electronics_Appendix_A

La 19.08.2021 la 14:06, cavit a spus:

... Problema este si mai urata de atit, datorita campului magenetic neomogen din acel transformator couentul nu mai circula nici macar printr-un conductor ipotetic circular, ci este impins in exteriorul bobinajului.Datorita cestui aspect nici conductorul multifilar de tip litz wire nu este o rezolvare ideala ...

Poate ca articolul citat in primul post, raspunde acestor chestiuni, insa dupa cum spuneam, nu toti cei care citesc inteleg. In schimb exista manuale de proiectare consacrate, care trateaza problemele mai pe intelesul oricui, si in plus ofera rezolvari grafice, sau grafo analitice suficient de inteligibile. A se vedea spre exemplu manualul lui R.W. Erickson - Fundamentals of Power Electronics - editia 1997. Astfel, functiile analitice ale efectului de proximitate sunt expuse chiar incepand de la pagina 1 a manualului. Apoi in capitolul 12 - Basic Magnetics Theory, sunt date si graficele de variatie ale acestor functii, care se pot folosi in proiectarea practica imediata. Astfel in subcapitolul 12.4. Eddy currents in winding conductors este prezentata teoria efectului de suprafata (skin effect) la paragraful 12.4.1. Efectului de proximitate (the proximity effect) ii sunt alocate mai multe paragrafe, in care se pot regasi excelente diagrame direct aplicabile in proiectare, inclusiv de catre un utilizator mai putin deprins cu ele. Exista acolo varii exemple de proiectare a transformatoarelor, cu sau fara utilizarea infasurarilor intercalate (interleaved windings). Mai multe nu pot eu sa scriu aici. Sa citeasca si sa aprecieze fiecare.

Acum 5 ore, cavit a spus:

Mai erau intrebari de genul din partea electricienilor, ce fel de curent ramane intr-un condensator pe care il incarci la priza de curent alternativ?

Nu este cazul. Eu ma refeream la socuri prin electrocutare la bornele unui condensator monopolar (sau electrolitic, asa dupa cum este mult mai cunoscut). Asadar, la un astfel de condensator, nu exista decat o singura borna polarizata, care este plusul, cealalta fiind conectata aproape sistematic la masa (nulul) circuitului. Asadar, din punctul meu de vedere, daca ai atins plusul acestui tip de condensator, esti la fel de expus, ca si in cazul in care le-ai atins din neglijenta pe amandoua simultan. Rusii - spre exemplu, nu foloseau in anii '50, '60 rezistoare de mare rezistenta (sute de kohm) pentru descarcarea lenta a capacitorilor  monopolari, dupa scoaterea din uz a aparaturii electronice. De aceea, condensatorii de mare capacitate si mare voltaj ramaneau incarcati uneori si mai multi ani la valori ale tensiunilor la borne mari. In aparatura cu tuburi, o tensiune continua de alimentare de 300 V, era una destul de raspandita, valoare la care condensatorii se incarcau pana aproape de limita celor 400 V pentru care erau in mod uzual fabricati. Ca practicant incepator, am patit de mai multe ori sa ma expun electrocutarilor, cu aparate electronice cu tuburi, pe care numai eu le utilizam. Odata, m-am "ars" asa dupa cum spuneam, dupa mai multe luni de neutilizare a unui montaj, pe care ulterior l-am dezmembrat pentru a construi altceva. La dezmembrarea condensatoarelor electrolitice s-a dovedit ca cele cateva luni de zile in care montajul nu mai fusese pus sub tensiune, nu au fost suficiente ca acestia sa se descarce complet.

Editat de ola_nicolas
Link spre post

Acum 15 ore, cavit a spus:

Mai am o nelamurire in legatura cu transformatorul de ferita, de cepune lumea cate 2 miezuri suprapuse, ....

La invertorul asta  am folosit cate doua perechi ferite traf linii suprapuse atat la transformator cat si la bobina de rezonanta doar din motiv ca am avut nevoie de sectiune mai mare si a fost ambitia sa fac un invertor mic cu ferite de la transformatoare linii.

In spate in poza este unul dintre cele mai mici invertoare chinezesti('rusesti') stromo sw295 ca pt. comparatie de marime si ultima poza cele doua invertoare facute de mine, unul a iesit intradevar cam mare si are cca 6 Kg dar cel mai mic sper ca nu va depasi 2,5Kg, asa cum se vde in poza are cca 2.

invertor mic.jpg

igbtv2.png

IMGP3915.jpg

Editat de c_anicai
Link spre post

In caz ca n-ai, pui cate 2, dar pe un produs de serie, puteau alege, au ales sa puna 2 ee65 in loc de un ee70.

varianta din 2 este un avantaj la distributia fluxului, dar dezavantaj la geometria spirei, cel mai simplu este sa tai in doua un  ee70 cu un disc diamantat subtire.

Solutia optima e sa-l imparti in mai multe mici, doar ca alea cu infasurari duble sunt dificil de cablat impartite.

Link spre post

Zic ca n-are sens s sectionezi in doua un ee70, nu rezolvi nimic si in plus de asta se poate sparge la taiere, eu am taiat ferite cu disc diamantat la masina de taiat faianta care are o cuva de apa si tot am patit sa le sparg, se sparg usor si de la vibratii nu doar de la caldura cand tai cu discul fara apa.

Doua pachete ee suprapuse are scapari mai mici din cauza ca se apropie fizic de o oala de ferita cu dimensiuni mari, se inchide mai bine campul magnetic asa cred dar poate nu e asa.

Editat de c_anicai
Link spre post

Postat (editat)

e vorba de curentii turbionari,eddy currents, pot sa-l tai taiere umeda la turatie mica cu un motor cu multe perechi de poli , am taiat si sticla si ceramica si nu s-a spart.

Editat de cavit
Link spre post

Cat de impartit e mai bine sa fac transformatorul, mentionez ca toate cele trei variante au fost utilizate in invertoare de sudura, cele 2 mici cu cate 2 ee59 au fost pe un invertor de 160 a de uz industrial, cel cu 2 ee65 pe un invertor de sudura de 200 a gala 2000 galagar USA, cel ee70 pe un invertor de sudura de 200 a solter spania.

Am folosit toate variantele in dc/dc pushpull sau punte, interesant este ca cele 4 miezuri ee59 au masa si volumul mai mare decat cele 2 ee65 iar invertorul era doar de 160a, iar cele 2 miezuri ee65 au masa si volumul mai mare decat miezul ee70 cu toate astea invertoarele au fost ambele de 200a.

Nici la conductor nu iese economie utilizand transformatoare mai mici, varianta cu transformatoare mai mici are un avantaj usor de vazut, o racire mai buna, am folosit de aemenea si torul, nu am observat avantaje notabile la tor fata de miezurile ee, torul desi are circuitul magnetic mai lung, are sectiunea mica, am nevoie de 2 toruri pentru a echivala un miez ee70, n-am reusit sa trag 2 kw continuu de pe torul acela la 100khz, materialul este 3f3, iar celelalte 3c90.

pe cele 2 ee65 am tras 3kw continuu la 50 khz, transformatorul disipand in jur de 50w in total.

din pacate nu ma gasesc specificatiile torului, se pare ca nu se mai produce nu mai au deloc tor din 3f3

DSCN2901.JPG

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.