Sari la conținut

Invertoare sudura--generalitati


Postări Recomandate

fiindca tot mi-a ramas ferita ee65 de la Dvs. am bobinat aseara un transformator ca m-am gandit sa incerc  forward varianta ruseasca cu un singur tranzistor dar sa am si pentru pentru diverse teste

 

Din pacate doar atata sarma a incaput si fereastra s-a umplut full, deci tot semipuntea ramane ceaa mai avantajoasa din punct de vedere a spatiiului ocupat de bobinaj.

 

primar 24 sp 3,25mm² 4,05mH fara intrefier),

 

infasurare de recuperare 24 sp 0,9mm²

 

secundar 8sp  10mm²

ee65 forward.jpg

Editat de c_anicai
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Poate cunoasteti detalii despre invertorul de sudura cu un tranzistor(rusesc), sau poate cineva de aici l-a construit. Vreau sa incerc niste modificari pe aceasta schema, adica in loc de igbt sa pun mosfet FCP220N80, mai am 8 buc care le tin degeaba si fiindca vreau dimensiuni foarte mici as vrea sa folosesc un transformator mic din doua pachete ferita ee42 suprapuse avand sectiunea 3,45 cm² Transformatorul il am bobinat astfel: primar 21sp cu 2 fireØ1mm, recuperare 21sp Ø0,6mm, secundar 6 spire Ø manunchiului de sarme e cca 4 ...4,3mm dar nu stiu sectiunea exacta fiindca n-am calculat dar as zice sunt cca 9mm²(am pus in secundar sarme de tot felul ce am putut recupera de la diferite bobine mici cu diametrul firelor intre 0,5 si 0,75mm amestecate. Pentru transformatorul asta mic ar fi ok 75Khz?, .....nu cunosc detalii la ferita insa cele 21 spire dau inductanta de 2,8mH fara intrefier dar suprafata de contact a feritelor nu e chiar perfecta, iar cu intrefier de cca 0,15mm are 0.85 mH (ca intrefier am pus banda hartie galbena lipicioasa de la constructii).

 

Partea de comanda cu uc3845 o am deja facuta doar ca trebuie sa jonglez ct si rt pentru a obtine o frecventa care sa se potriveasca cu transformatorul meu.

forward mosfet.jpg

ee42.jpg

Editat de c_anicai
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdata am simplificat putin schema si am alimentat insa prin bec de limitare curent. Tensiunea in gol cca 90 volti dar se incalzeste ferita in mai putin de 5 min, Am incercat la 60 Khz, voi mai urca pas cu pas, nu stiu inca ce putere scoate.

forward aatw mosfet.jpg

Editat de c_anicai
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

75 Khz - acum iese fum din rezistentele de la snubbere, ce e de facut ?

 

Deocamdata sunt doar niste teste, trebuie sa pun si un radiator mai serios la tranzistori ca se incalzeste.

 

 

 

forward 75khz mosfet.jpg

264580109_4706027479456332_6628676793359937303_n.jpg

Editat de c_anicai
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Snubberul asta nu-i predispus la oscilatii? cum se comporta cu diode schottky cu carbura?, oare diodele alea actioneaza ca dumper, disipa energia pe armonicele inalte?

Ce se intimpla cu diodele daca se utilizeaza un mosfet cu carbura cu dv/dv mare?

Poate fi utilizata o dioda cu carbura mai mica, cu rezistenta interna ceva mai mare, care sa actioneze ca dumper?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cunosc mai multe detalii, valoarea de 20µH am gasit undeva pe o schema de invertor dar era cu condensator de 8nF si pe tor albastru insa eu am pus 2,2nF fiindca m-am gandit ca e mai ok pt. 80 Khz. Bobina se incalzeste, am facut pe un tor mic galben de 13mm diametru si poate din aceasta cauza, undeva am vazut ca ar trebui tor albastru. Pe acest link am vazut niste calcule dar nu le-am dat inca de capat. La ce am incercat eu puterea e mica, voi mai vedea. Tensiunea armonicilor cred ca e redresata dublata si suprapusa peste alimentare si in felul asta amortizata, bobina nu stiu exact ce rol are, probabil e rezonanta cu c-ul pe armonici. Ar fi un circuit acordat pe armonici care-s redresate si suntate in alimentare.

 

snubber lcd.jpg

Editat de c_anicai
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am schimbat transformatorul si am coborat la 35Khz.

 

Pare ca incepe sa fie ok, trebuie sa schimb diodele, ...... si radiatoarele ... si bobina de iesire alta de mai multi μH si sarma mai groasa. Oricum voi finaliza si aceasta schema fiindca-s curios care-s diferentele la sudura fata de semipunte.

 

Mai las un timp pe mosfet-urile astea ieftine  pentru probe insa la final voi pune un sic,

oricum si schema asta e interesanta insa dezavantajoasa la numarul diodelor pe iesire.

 

Comparativ semipuntea rezonanta e mult mai economica fiindca chiar daca are in plus bobina si condensatorii de rezonanta nu ii trebuie snubbere, nu ii trebuie diode scumpe de inalta tensiune, tranzistorii sunt mai ieftini la semipunte, nu ii trebuie transformator de curent care e enervant de confectionat, diode de iesire ajung doua duble de 2x30amperi fata de forward unde trebuie 5 pentru aproximativ acelasi amperaj de iesire. Nu mai zic de transformatorul pentru forward care e dificil de confectionat, mi-a luat o zi.

 

test forward slcdd 35 Khz mosfet.jpg

Editat de c_anicai
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o nedumerire referitor la transformatorul senzor de curent, daca in loc de 100 spire care nu au incaput pe un singur rand si am pus doar 90, *(acum e pe un tor verde de 22mm), curentul cu 90 spire trebuie sa scada sau sa creasca?

20211213_165504.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock