Sari la conținut

Invertoare sudura--generalitati

Postări Recomandate

Pune si tu o dioda mai de doamne ajuta in Bootstrap de exemplu stta106,  uf 4007 e prea lenta si nu ai tensiune destula.

Daca vrei punti, diode de iesire, electrolitice de pe foste invertoare de sudura. am si ceva radiatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi cauta alta dioda mai rapida sa pun in locul lui uf 4007 dar deocamdata n-am timp ca au inceput treburile de toamna la gradina si mai am o filmare de nunta care am prins in septembrie de terminat si care-mi ia mai mult de o saptamana editatul.

Deocamdata ambele invertoare functioneaza doar ca cel mic nu prea are putere sa sudeze la gros insa banuiesc de ce, am folosit pe el transformatorul bobina si condensatorii de rezonanta incercati la inceput la prima varianta. 96 nF e prea putin daca vreau amperaj apoi si bobina de rezonanta am pregatita alta doar ca trebuie sa o schimb, condensatori trebuie sa fac 150nF la minim 1600V din macar 8 buc in paralel dar n-am pe moment dimensiunea care-mi trebuie sa incapa in locul disponibil pt acestia. 

Cred ca mergea si cu 96 nF daca aveam doar 55 volti pe iesire ca am probat la inceputurile testelor pe celalalt invertor dar nu mai modific acum raportul de transformare. Totusi testele de la inceput sunt cam ambigue, atunci incercasem doar cordoane de sudat si alea pot fi inselatoare, doar sudat practic doua fieratanii mai groase atunci se vede daca duce sau nu. Cu al doilea invertor(cel mic) estetica sudurii lasa de dorit la gros.

Editat de c_anicai
Link spre comentariu

• 3 weeks later...

As vrea sa-mi fac pfc de 380-400v pentru invertorul de sudura pe baza circuitului mc33262p fiindca am disponibile cateva buc.

Problema e ca n-am experienta in pfc-uri fiindca n-am mai facut pana acum.

Referitor la schema gasita pe internet n-am nici un detaliu despre bobina de iesire, nu cunosc ce fel de ferita trebuie nici nr spire sau valoarea inductantei, poate ma ajutati cu ceva idei. Multumesc de eventual ajutor.

33262 pfc.jpg

Link spre comentariu

Pentru primul ca ar mai fi putin loc in carcasa fiindca am ceva probleme cand e mai slab curentul si as vrea sa compensez.

La celalalt mic nu am cum ca nu este loc si nici nu sudeaza asa ok, mai trebuie sa-i fac niste modificari la circuitul rezonant adica alta bobina si condensatori dar n-am gasit inca condensatori pe moment, 96 nF e insuficient.

Forward-ul inca nu l-am inceput.

Link spre comentariu

Zilele trecute am avut de sudat la motocultor niste fiare  de care se prind accesoriile, aveau joc fiind uzate dar nu stiu numele pieselor respective insa mi-am facut numai nervi ca se lipea electrodul. Am folosit primul invertor facut  si m-am ofticat crezand ca s-a sticat din nou jucaria apoi am incercat si chinezul stromo tot degeaba fiindca era 190 volti la priza si am lasat balta ce aveam de facut.

De asta m-am gandit ca un pfc ar rezolva insa n-am experienta cu asa ceva, ma mai documentez.

Probleme cu tensiunea nu voi avea mult timp, se fac ceva lucrari temporar peste drum de mine si probabil sunt ceva consumatori  care deranjeaza.

Invertorul cel mic nici nu-l iau in considerare cand e curent slab ca nu duce prea bine nici cand am 230v. Si apoi dupa maxim doi electrozi frige puntea si are mai multe neajunsuri care ia timp sa le rezolv.

Link spre comentariu

Ar fi ok ca bobina de iesire pentru invertorul mic ?

Are 7 sp. 24x0,7mm, aproximativ 10mm² sectiune manunchi fire. Cele doua tor-uri sunt un pic mai mari decat cele din surse atx, pt comparatie am atasat poza 2.

bobina iesire.jpg

bobina iesire comparatie tor atx.jpg

Link spre comentariu

Am pus bobina si-am stricat de proba 5 electrozi de 2,5 tip e420rc. Fiind mai racoare radiatorul la puntea redresoare nu s-a mai incalzit asa tare si parca duce un pic mai ok insa am alta belea, se incalzeste electroliticul de filtraj, o fi avand esr prost? .... faza e ca n-am cu ce masura esr-ul.

IMGP4066.jpg

Link spre comentariu

Link spre comentariu

Aici electrolici, n-am nevoie de ei, sunt pregatiti pentru tine astept doar sa t-ii trimit si punti si ceva tranzistori, chiar nu-mi-trebuie stau acolo de 2 luni.

DSCN2914.JPG

Editat de cavit
Link spre comentariu

Punti redresoare de 35 amperi am adica mai sunt inca doua si nu cred ca le voi folosi in viitorul apropiat.

Tranzistori nu-mi trebuie ca mai am doua perechi sic, SCT3030AL de la Dvs si o pereche NTHL020N120SC1 care o pastrez pe alt invertor forward care am intentie sa-l fac dar n-am inceput nimic inca.

Condensatori electrolitici am de asemenea doar ca sunt grosi 4 cm diametru, mi-ar trebui totusi unul mai subtirel de peste 680micro /400v lung de 7 cm si gros de 3 cm sa inlocuiesc pe cel din invertorul mic, nu incape altceva si pe moment este unul de 1024micro 533volti dar e foarte vechi.

Referitor la condensatori mkp intradevar am nevoie insa la 1600 volti sa-mi fac alt grup rezonant, aici imi trebuie identici valori mici vre-o 6-8 buc. sa fac in total 144 sau 150nF.

Editat de c_anicai
Link spre comentariu

Cred ca am unul de 200nf la 2 kv cu prindere pe surub I-ti trimit si astea, personal  am dc nativ nu-mi trebuie punti si electrolitici, cu 20micro polipropilena pe bara pot suda fara probleme, bara mea are 370vdc nu ma plang de tensiune mica, pot suda cu cablu de 2x1.5 lung de 100m.

L-am gasit, o adesa PM

DSCN2915.JPG

Link spre comentariu

Mersi mult, e mai mult decat bun acel condensator, cred ca il voi pune in locul grupului de 144nF/1600v care-l am acum iar grupul de 144nF il mut pe invertorul mic care e slab in putere si sper astfel sa le imbunatatesc pe ambele.

Link spre comentariu

• 2 weeks later...

Modificari finale invertor prima varianta,
- inlocuit grupul de condensatori rezonanta 144nF cu unul singur condensator de 220nF/2000 volti model kpi349 primit de la cavit,
- marit intrefier bobina de rezonanta la 4,4mm,
- corectat rezistentele rt de la circuitul ir2153 pentru aducerea in rezonanta, frecventa devenind 60Khz la puterea maxima si 50Khz la puterea minima.
- inlocuit dioda 1n4004 din alimentarea circuitului ir cu una schottky.

Nu mai am de lucru la acest invertor pe partea electronica, doar pe parcurs voi pune doua mufe standard ca sa scap de cablurie de 6 mm² care se incalzesc.

Efecte pozitive:
------
Nu se mai lipeste cu rutilic 3,2 si pot apasa cu electrodul in piesa sudata fara sa se stinga la fel cum era inainte la 2,5, merge mai usor cu bazic 2,5 in schimb cu bazic de 3,2 inca nu vrea dar nu mai fortez.

2153-Resonant-SIC-120A.m2.jpg

20211016_171807.jpg

20211016_171732.jpg

Editat de c_anicai
Link spre comentariu

Referitor la invertorul mic cu igbt-uri unde am grupul de condensatori rezonanta de 96nF, fiindca nu sudeaza prea ok cu 3,2 as vrea sa inlocuiesc acel grup de condensatori cu altii de 188nF. Am 4 buc cbb81 de 47nF/2kv pe care ii voi monta fara cablaj pe fasii tabla cupru de 0,4 dupa schema urmatoare pt a scurta pe cat posibil lungimea terminalelor,

Intrebarea care o am, oare rezista la amperaj acele terminale mai ales ca nu-s din cupru?

Ideia e ca sunt mici complicatii mai ales cu spatiul unde trebuie montati acesti condensatori si mai trebuie redus cateva spire la bobina pentru aducere in rezonanta cu noua capacitate la condensatori.

188n-2kv.png

igbtv3.png

v3m.jpg

Editat de c_anicai
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock