Sari la conținut

Invertoare sudura--generalitati

Postări Recomandate

Pune si tu o dioda mai de doamne ajuta in Bootstrap de exemplu stta106,  uf 4007 e prea lenta si nu ai tensiune destula.

Daca vrei punti, diode de iesire, electrolitice de pe foste invertoare de sudura. am si ceva radiatoare.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Voi cauta alta dioda mai rapida sa pun in locul lui uf 4007 dar deocamdata n-am timp ca au inceput treburile de toamna la gradina si mai am o filmare de nunta care am prins in septembrie de terminat si care-mi ia mai mult de o saptamana editatul.

Deocamdata ambele invertoare functioneaza doar ca cel mic nu prea are putere sa sudeze la gros insa banuiesc de ce, am folosit pe el transformatorul bobina si condensatorii de rezonanta incercati la inceput la prima varianta. 96 nF e prea putin daca vreau amperaj apoi si bobina de rezonanta am pregatita alta doar ca trebuie sa o schimb, condensatori trebuie sa fac 150nF la minim 1600V din macar 8 buc in paralel dar n-am pe moment dimensiunea care-mi trebuie sa incapa in locul disponibil pt acestia. 

Cred ca mergea si cu 96 nF daca aveam doar 55 volti pe iesire ca am probat la inceputurile testelor pe celalalt invertor dar nu mai modific acum raportul de transformare. Totusi testele de la inceput sunt cam ambigue, atunci incercasem doar cordoane de sudat si alea pot fi inselatoare, doar sudat practic doua fieratanii mai groase atunci se vede daca duce sau nu. Cu al doilea invertor(cel mic) estetica sudurii lasa de dorit la gros.

Editat de c_anicai
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.