Sari la conținut

Invertoare sudura--generalitati

Postări Recomandate

37 condensatori in paralel total 8,6μF!!!,  deci acea bobina in schema de inductie a lui Danyk are cca 1,5μH pt rezonanta la 44kHz.*(11sp diametru 23 mm și lungime 30 mm)

Cealalta bobina pe ferita cu intrefier n-am vazut detalii ori am sarit peste insa probabil are cca 30...40μH si nu stiu exact ce rol are, probabil o compensare a frecventei de rezonanta in functie de ce gabarit au piesele ce urmeaza a fi incalzite prin inductie, oricum pe moment nu ma intereseaza subiectul inductiei insa pe viitor cine stie.

Editat de c_anicai
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu este chiar asa, este un circuit rezonant serie care alimenteaza un circuit rezonant paralel ce contine sarcina. Cele 2 frecvente trebuie sa aibe teoretic aceeasi valoare. In simulare se vede cum o variatie a bobinei serie cu mai putin de 10% duce la o scadere a curentului in sarcina de 40% (am aproximat).

32a-36a.png

Link spre post

fie cum zici dar eu totusi nu vad condensatorul de la rezonanta serie, imi poti zice care e?

In loc la aia de 75nF care ai pus tu in simulare Danyk are 4 de 2,2 micro, deci bobina din rezonanta serie ar trebui sa fie si ea de 1,5μH pt a fi indeplinita conditia de rezonanta serie dar din ce-am vazut in poze  n-are cum sa fie de 1,5μH din cauza ca e pe doua perechi de ferite ee cu intrefier la care nu stiu nr de spire dar oricum este cel putin 30μH la apreciere vizuala

Editat de c_anicai
Link spre post

Chiar nu ai prins niste trucuri de cand pun simulari? pai este exact schema dumitale la care in loc de traf si electrod sudura avem un circuit paralel cu piesa de incalzit pe post de sarcina. Condensatorul serie este de 150nF, adica cei 2 de 75n care in alternativ sunt in paralel (am explicat mai sus in raspunsul dat d-lui Olaru). 

E cam deranjanta exprimarea "fie cum zici" care ma duce cu gandul ca ai impresia ca fac simulari aiurea, fara legatura cu montajele in discutie. Adica ce am pus eu acolo e o joaca. Ia sa vedem documentatie descarcata doar pt incalzirea prin inductie, subiect ce nu ma intereseaza practic:

inductie.jpg

• Like 1
Link spre post

OK scuze, am vazut condensatorii din simulare rezonanta serie se asemana capacitiv  ca in schema mea dar nu m-am gandit ce vrei sa arati, eu ziceam la schema lui Danyk care mentioneaza ca acea bobina serie e un sufocator, nu pot traduce termenul.

Because the output driver can not be connected directly, there's a matching choke in series. It has 14 turns wound using four wires of 1mm diameter. It has s ferrite core with an effective cross-section 12 x 39 mm. By adjusting the air gap the power can be set.

Mintea mea e ceva mai inceata acum, sunt obosit dupa 3 ore aprox de cosit la gradina, zilele astea m-am reprofilat.

Editat de c_anicai
Link spre post

CITAT:     By adjusting the air gap the power can be set.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>.

Este exact ce am facut eu in simulare. Modificarea intrefierului duce la modificarea inductantei. Si eu "am modificat intrefierul" pana cand inductanta a crescut de la 55 la 60uH iar curentul ce determina incalzirea piesei a scazut de la 75Av la 40Av.

• Like 1
Link spre post

aici metoda originala de racire :)  , oare cum se comporta cand explodeaza un condensator?

induk301.jpg

Editat de c_anicai
Link spre post

Abia astept sa-mi vina diodele care am dat comanda si sa ma apuc de invertor, am componentele ce mi-au ramas de la unele imbunatatiri de pe celalalt, dar nu-s hotarat pe moment ce radiatoare voi folosi, mai am si altele in afara de cele din poza.

cutia cu maimute.jpg

Link spre post

In oscilator la ir2153 am folosit un stiroflex de 470p, oare cat si in ce directie va devia frecventa de la +50 la -10 grade?

Mi-am pus intrebarea asta pt cand vor fi -10 grade la iarna, frecventa la ocilator nu trebuie sa creasca sub nici o forma. De asemeni la combinatia grupului de condensatori mkp si bobina din circuitul rezonant, frecventa de rezonanta a acestora nu trebuie sa scada sub nici o forma de la +50 la -10 grade.

Poza nu este de la montajul care-l am in invertor insa condensatorul de 470p este identic.

20210801_092215.jpg

Link spre post

Voi incepe alt invertor mai simplu de maxim 90 amperi dupa schema asta fiindca sunt interesat de diverse teste care nu le mai pot face cu celalalt finalizat din cutie.

Cu acel transformator pe ferite traf linii aveam doar 55 volti la iesire, iar la bobina de rezonanta voi mari putin intrefierul de la 1,5 la 3mm si probabil rezonanta va fi in jur de 70-80Khz, deci voi umbla si la rezistentele din serie si paralel cu potentiometrul de reglaj pentru compensare. 

N-am inca diodele(am data comanda dar n-au ajuns) si n-am incercat alt tip de tranzistori, deci inca nu stiu cum se comporta sic-urile NTHL020N090SC1 sau SCT3030AL, voi vedea.

2-2153-Resonant-SIC-90Amod.png

Link spre post

• 1 month later...

Am gasit o bobina mai mica de la un PFC din alimentator laptop de 90W. Speram sa se satureze miezul si sa compar cu simularea pe care am pus-o, cea cu TINA. Rezultatul, aproape identice daca ne chinuim sa ne imaginam doar valoarea max a curentului pt ca am cond. de filtraj prea mici pt puterea ceruta si chiar traful separator este cam mic.

Curent MOS jos, 2A/div.

10sep4mix.jpg

Link spre post

Invertorul mic l-am facut cu igbt-uri(fiindca-s 7 lei buc) dar sunt unele probleme in special cu temperatura la radiatorul puntii redresoare. Amperajul e mic fiindca sudeaza greu la gros cu 2,5 iar cu 3,2 nici o sansa se lipesc des.(pt. amperi mai multi trebuie schimbate unele componente in special condensatorii si bobina de rezonanta care-s prea mici). Aparent din filmuletul pus pe youtube pare ok insa la imbinat doua platband de 8x40mm m-am cam chinuit, n-are patrundere buna.

Tensiunea in gol e mare ajunge si 90 volti cu toate ca raportul de transformare e doar 3.(Asta inca nu stiu de ce cu igbt tensiunea de iesire e mai mare decat cu mosfet)

Ma asteptam sa se supraincalzeasca radiatoarele la diode si igbt-uri dar vad ca-s ok, am rebobinat un ventilator de sursa pc si crescandu-i turatia sufla mai bine dar si mult zgomot.

Din pacate cca jumatate de luna sunt cam ocupat si nu mai am timp de jucat cu invertoarele

igbtv2.png

Editat de c_anicai
Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.