Sari la conținut

Invertoare sudura--generalitati

Postări Recomandate

dumitrumy

Am consumat aprox 30 electrozi azi, doua diode RURG3060CC e insuficient cu toate ca-s montate cate una pe cate un radiator, a inceput sa se deformeze de la caldura foliile de pet care le-am pus la izolarea radiatoarelor fata de suportii de fixare insa deocamdata nu-mi fac probleme ca intre doua folii de plastic am  o foie de kapton in caz de se topesc foliile de pet rezista cea de kapton, asa sper, oricum am dat comanda de 6 diode sa completez cu doua buc in invertorul asta si 4 sa le am pt celalalt care inca nu l-am inceput, am doar componentele adunate in cutia aia de carton in care a fost initial invertorul asta inainte de a-l pune in cutia de tabla. Il voi tine in cutia de carton un timp dupa ce-l fac sa mai pot studia una alta, erau mai accesibile componentele pt usoare modificari in acel caz. Nu voi mai folosi stabilizatoarele 7824 si 7815, doar un singur stabilizator cu tranzistor si zenner, ventilatoarele si releul softstart vor fi doar de 12 volti fiindca nu mai am de 24, tranzistorii vor fi alt tip de mosfet sic fiindca am doua perechi de la cavit NTHL020N090SC1 si SCT3030AL, voi vedea care se comporta mai ok in combinatie cu circuitul ir2153

Editat de c_anicai
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dumitrumy:

Acum 2 ore, dumitrumy a spus:

... D-le, condensatorii de 12nF sunt in paralel si dau unul echivalent de 144nF, nu de 1nF. Prin acel cond. trece curentul de sudare impartit la raportul de transformare, deci 30-40Av. La 60kHz si 30Av prin 1nF am obtine o tensiune de varf de 80kV! 

Apoi si cond. de 330n sunt tot in paralel, deci se insumeaza.

Iar descrierea functionarii invertorului rezonant serie este facuta complet "dupa ureche". 

Pentru cineva care trimite in permanenta pe oricine sa studieze ...

Ok. Ati gasit probabil cele mai profesionale argumente posibile. Chiar daca capacitorii sunt in paralel, in principiu problema se pune absolut la fel. De ce schema rusului nu este in rezonanta, iar schema in cauza (deosebit de originala - dupa cum se vede) este???!!! In imaginea linkata urmatoare, apare o schema de cuptor pentru incalzit / topit metale, care difera nesemnificativ (din punct de vedere principial) de ambele scheme de mai sus:

induk2.png?_x_tr_sch=http&_x_tr_sl=en&_x

Nu am putut copia textul lung de acolo, ca sa-l postez aici, insa acolo se mentioneaza ca schema este cu rezonanta, iar frecventa de rezonanta se regleaza in domeniul 22... 90 kHz din potentiometru. Pentru verificare, va rog sa va duceti pe linkul: http://danyk.cz/induk2_en.html  si sa cititi instructiunile tehnice, fie in original, fie in traducere google. De altfel si schema rusului, fiind discutata pe un forum rusesc, se specifica acolo, pentru cine vrea sa inteleaga ca ea este una in rezonanta. Eu personal nu cunosc limba rusa si am folosit o traducere google. Linkul pentru acel forum este dat in celalalt topic.

Cam asta este esenta. In rest nu va faceti probleme, atunci can ma voi apuca sa realizez o sursa in comutatie, ma voi apleca asupra studiului, atata cat va fi nevoie. In rest l-ati gasit pe cel mai "semnificativ" constructor electronist ca sa-i luati apararea - ma refer bineinteles la @c_anicai. A realizat un invertor de sudare, care sustine ca ar asigura 120 A, fara sa masoare curentul.

In ceea ce va priveste, am facut o incercare de readucere in normalitate a unor relatii, care nu este firesc sa fie atat de tensionate intre doi oameni care nu se cunosc decat prin prisma opiniilor lor. Ati reactionat exact ca intotdeauna - cu vanitate. Nu va suparati. Eu sunt pensionar. Maine, poimaine mor, fara ca cineva de pe acest forum sa stie cine am fost. Ce anume va face atat de vahement la adresa mea (inca de la primele opinii schimbate pe elforum) incat sa aveti asemenea reactii???!!! Lasati, nu va obositi sa-mi raspundeti. Nu avem nimic de impartit si in nici-un caz eu nu concurez cu un profesionist in domeniu. Dar acest comportament este descalificant.

Nota in atentia lui @donpetru: Dupa ce voi incheia acest mesaj, voi reveni la starea de ignor in ceea ce il priveste pe @dumitrumy. Sper sa faca si dumnealui la fel. Si mai ales, sper sa o faca si @c_anicai pentru a putea sa discutam civilizat pe acest forum.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu

ola_nicolas, daca se poate  fara se te scapini de persoana mea, discutam scheme nu persoane clar?, nu-s cel mai "semnificativ" constructor electronist  si te rog inceteaza cu acest comportament.

Schema de la ceh e cu rezonanta paralel.

Editat de c_anicai
Link spre comentariu

Postat (editat)

Pana recuperez datele de pe discul vechi mai refac niste scheme pt simulari.

Curentul prin condensatorii de rezonanta:

3a.png

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

EDIT: cuptorul lui Danyk (aproximativ)

109a.png

Editat de dumitrumy
  • Thanks 1
Link spre comentariu

Cred ca iti voi fura ideia cu condensatorii din simulare pt invertor ca sa scutesc pe aia de decuplare si voi pune electroliticii cat mai aproape, doar ca riscul va fi dublu, riscant pt mosfet-uri in caz de se scurtcircuiteaza.

Faza e ca n-am incercat asa, zici ca se comporta ok rezonanta conectati in acest fel?

Editat de c_anicai
Link spre comentariu

Citat

... Schema de la ceh e cu rezonanta paralel. ...

🙂🙂🙂 ...

Cei trei condensatori in paralel sunt pentru compensarea factorului de putere. Nu au legatura cu rezonanta. Au si cehii "falitii" lor.

Untitled___.png.17634d95ad9a6d2413a00c6321b9d99c.png

Editat de ola_nicolas
  • Thanks 1
Link spre comentariu

Acum 26 minute, c_anicai a spus:

Cred ca iti voi fura ideia cu condensatorii din simulare pt invertor ca sa scutesc pe aia de decuplare si voi pune electroliticii cat mai aproape, doar ca riscul va fi dublu, riscant pt mosfet-uri in caz de se scurtcircuiteaza.

Faza e ca n-am incercat asa, zici ca se comporta ok rezonanta conectati in acest fel?

In simulare am o baterie ideala, nu are nevoie de decuplare locala. Este bine cum ai facut, ai decuplare locala. Eventual o poti face cu un singur nepolarizat la 400V si imparti condensatorii de rezonanta in doua ca in simulare. Da, e bine sa iei cat mai aproape de electrolitici alimentarea.

• Like 1
  • Thanks 1
Link spre comentariu

condensatoarele de rezonanta si defiltraj le poti pune stea sau triunghi, e tot aia, la triunghi valoarea totala este suma celor doua

Screenshot from 2021-07-28 20-36-07.png

• Like 1
Link spre comentariu

Asta ce-l am facut ramane asa cum e chiar daca mai are mici imperfectiuni, doar diode pe iesire voi mai pune inca doua sa nu se incalzeasca asa tare, am doar doua de 2 x 30 fiecare si au ajuns astazi pe la cca 100 grade dupa vre-o 30 electrozi de 2,5 arsi cu pauze, adica totul in aprox 4-5 ore ca am mai avut si de taiat, polizat. Urmatorul care-l voi face va sta mai mult timp intr-o cutie de carton ca sa mai pot face diverse teste, asta de-l am e foarte greu sa mai intervin sa schimb una alta ca-i stric estetica, si asa am date 4 gauri in plus pe sasiu si-mi stau ca un ghimpe.

Editat de c_anicai
Link spre comentariu

Acum 2 ore, ola_nicolas a spus:

🙂🙂 ...

Cei trei condensatori in paralel sunt pentru compensarea factorului de putere. Nu au legatura cu rezonanta. Au si cehii "falitii" lor.

am afirmat la repezeaa fiindca am vazut condensatorii in paralel cu bobina de pe iesire dar daca stiam frecventa exacta pe care lucreaza circuitul ir si aveam dimensiunile bobinei si valoarea condensatorilor puteam calcula rezonanta si dadeam un raspuns 100% corect, asa dupa raspunsul ce mi-ai dat am ramas intr-o stare de incertitudine

Editat de c_anicai
Link spre comentariu

Postat (editat)

Anicai, nu vezi ca sapa prin toate vechiturile sa ne gaseasca nod in papura dar mai rau se afunda amestecand lucrurile. Schema pusa este o varianta industriala de prin anii 50-70. Nu stim date si trebuie sa dam cu presupusul: generatorul este sinusoidal, se cupleaza tot prin condensator serie, deci este tot un LCC. Doar ca fiind sinusoidal nu mai are nevoie de inductanta serie pt rezonanta. De la teoria LCC se stie ca in gol circula un curent foarte mare de natura reactiva. Daca generatorul deserveste mai multe posturi de lucru este normal sa reduci puterea reactiva ce circula inutil pe cablurile de distributie. In convertorul de sudura curentul reactiv in gol circula local fara sa afecteze reteaua electrica. Fiind cu componente rapide si cu circuit specializat de comanda, invertoarele adevarate rezolva problema prin controlul frecventei.

A se vedea singura varianta comentata pe net:

https://www.google.ro/search?q=ep-pemc2000.pdf&biw=1280&bih=913&sxsrf=ALeKk03YdRd7PME2I3aafTMuumXIhKS-9w%3A1627459134962&ei=Pg4BYZDgOaGclwT13ZOABA&oq=&gs_lcp=Cgdnd3Mtd2l6EAEYATIHCCMQ6gIQJzIHCCMQ6gIQJzIHCCMQ6gIQJzIHCCMQ6gIQJzIHCCMQ6gIQJzIHCCMQ6gIQJzIHCCMQ6gIQJzIHCCMQ6gIQJzIHCCMQ6gIQJzIHCCMQ6gIQJ0oECEEYAFAAWABgnsb-FGgBcAB4AIABWIgBWJIBATGYAQCgAQGqAQdnd3Mtd2l6sAEKwAEB&sclient=gws-wiz

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Edit: schema lui Danyk cu aproximatie.

Daca nu ai piesa introdusa in bobina sau e una mica, curentul reactiv este mult mai mare decat cel activ daca folosesti frecventa fixa cum are IR2153. Schema lui Dudrik foloseste UC1861 sau microcontroler, montajele antice sunt nevoite sa compenseze cu relee. 

123a.png

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

124a.png

Editat de dumitrumy
greseli scriere
Link spre comentariu

O curiozitate daca a avut cineva acest model de almaz 250, 

Aprozimativ cati amperi reali duce cu acele radiatoare de latimea unei punti redresoare?

Intreb fiindca am ceva radiatoare de marime similara si ma mananca undeva sa fac un invertor de gabarit mic.

almaz250-2.jpg

almaz250-6.jpg

almaz250-7.jpg

Editat de c_anicai
Link spre comentariu

M-am uitat mai atent la schema lui Danik despre care s-a discut anterior si este cu rezonanta paralel cum am afirmat prima data, scrie si pe schema 'condensatori rezonanta'

induk2.png

Editat de c_anicai
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.