Sari la conținut

Proiectoare iluminat exterior cu telecomanda

Postări Recomandate

Caut de urgenta unele precizari de la cei care au experimentat iluminatul exterior cu proiectoare LED cu telecomanda. Nu este nici macar o ora de cand un alt topic asemanator a fost deja deschis, dar considerand ca specificul informatiilor este cu totul diferit, am deschis si eu acest topic. In esenta, este vorba despre o intensificare (fara precedent in zona) a activitatii hotilor. De bunaseama ca acestia prefera sa atace noaptea. De vreo cateva saptamani, au fost foarte putine noptile in care cainii nu au dat alarma. Orele sunt alese cu mult dupa miezul noptii ( in intervalul orar 3.00... 5.00) atunci cand somnul este mai adanc. De fiecare data am reusit sa gasesc numai urme ale trecerii lor prin zona, cum ar fi gardurile din plasa de sarma aplecate si deformate permanent, etc. Nu am reusit sa surprind nici-unul in timpul incercarilor de escaladare a gardurilor. Pentru sisteme de camere de urmarire, nu am resurse. M-am gandit sa fixez 3... 4 proiectoare LED de 50 W in punctele cele mai "vizitate" de hoti. M-am lovit insa de mai multe probleme, care complica mult instalarea unui sistem de proiectoare eficient. In primul rand am eliminat de la inceput proiectoarele cu senzori de miscare, deoarece acestea actioneaza de obicei cu mult inainte de tentativa infractorului de a escalada gardurile. Acest lucru il face sa renunte pentru moment, dupa care cu o simpla prastie va distruge proiectorul in timpul zilei, cunoscandu-i deja pozitia. Acest lucru il stiu de mult timp, inca de prin anii 90, cand de asemenea exista o activitate infractionala zonala intensa. Pe atunci montam becuri cu neon de putere mare, pe care eram obligat sa le aprind imediat dupa lasarea intunericului. Hotii veneau ziua la o distanta de cateva zeci de metri de becuri si dintr-una sau mai multe incercari le spargeau cu prastia. In al doilea rand, gardurile cele mai vizitate de hoti sunt situate la distante mari de casa si deci de sursa de energie. De aceea, avand o priza de 230 V instalata undeva in apropiere (6... 10 m distanta) nu am alta varianta decat sa alimentez de acolo. Acest lucru ma obliga sa amplasez intrerupatoarele undeva prin apropiere. Din nou este o chestie neconvenabila. Pana ajung eu acolo ca sa actionez intrerupatoarele, dispare orice hot. De aceea, calculul imediat pe care mi l-am facut este sa utilizez proiectoare cu telecomanda. Si aici ma lovesc de aspectul asigurarii "surprizei". Pentru o cat mai eficienta actiune, ar trebui ca toate cele 3 sau 4 proiectoare sa le aprind simultan cu aceeasi telecomanda. Oare este posibil acest lucru?! Stie cineva amanunte?! Ideea este ca in cel mai rau caz sa pot identifica hotul, chiar daca nu pot sa-l capturez si sa-l predau politiei, deoarece in cele mai multe cazuri, hotii sunt cei care cunosc bine zona, si anume vecinii apropiati, sau cei care te viziteaza foarte des cu diferite treburi.

Editat de ola_nicolas
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se poate face destul de usor cu ajutorul unui Sonoff RF (https://sonoff.tech › product › rfr2
SONOFF RFR2: Wireless Smart WiFi Switch RF Switch | SONOFF Official)

Aceasta are posibilitatea sa comandati prin telefon sau prin telecomanda.

Prin telefon se poate actiona de oriunde, singura conditie ca in locul unde se va monta Sonoff-ul sa aveti acoperire internet. 

Exista pe piata si alte solutii de la multi producatori, asemanatoare ca idee de functionare.

Link spre post

Comanda prin telefon este in mod evident inutila in acest caz. In ceea ce priveste senzorii de miscare, ei sunt buni numai ca "sperietoare". Exista in zona destui care si-au instalat senzori de miscare, dar pe care i-au vizitat hotii. Hotii din mediul rural nu se intimideaza decat de existenta si actiunea proprietarului. Eu nu vreau sa rezolv problema doar din punct de vedere "procedural", ci vreau sa previn insasi efractia. Intre timp fiul meu nu a mai avut rabdare si a cumparat trei reflectoare LED, insa fara sisteme de telecomanda. Mi-a mai ramas insa solutia utilizarii unui intrerupator cu telecomanda - ceva de genul: https://storage.googleapis.com/backupmateriale2018/catalog/116339.pdf

Reflectoarele Led sunt deja amplasate. Acum fac "prospectiuni" si in legatura cu achizitionarea inrerupatorului wireless. Poate exista ceva recomandari!? ...

Editat de ola_nicolas
Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock