Sari la conținut

Program proiectare CAD-CAE anii '70-80 !


dan_e

Postări Recomandate

Acum 27 minute, dumitrumy a spus:

Salut, eu am proiectat un cablaj cu PIX pe CORAL, dar in 1986. Era extrem de obositor pe monitorul monocrom. Aveam si un monitor color, dar era al sefului de atelier si era bataie pe el cand ramanea disponibil. 

@dumitrumy

Ah de cand te astept....

Banuiesc ca genera fisiere Gerber?  cum faceati filmele pe vremea aia?  Trimiteati fisierel la fabricantul de PCB si mai departe era treaba lor? 

 

Ce fel de netlist accepta?  EDIF ? 

 

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, roadrunner a spus:

Tot ce vezi cu lini curbe (artistice) din vremea aia e clar facut de mana. Eu sunt in industria asta de cand ma stiu (nu mai sunt hobby-ist de cand au inchis Casa Pionierilor) - intrebarea initiala a lui Dan foarte buna - eu am vazut-o ceva de genul - "de unde a plecat totul" sai mai bine zis care a fost punctul T0 in proiectarea EDA. 

 

La mine T0 a fost 1993 Orcad pe un PC AT aveam firma de proiectare si faceam cablajele la fabrica nu artizanal. Am scris un editor de scheme electronice cu un amic care rula pe Comodore64 in 1985 dar a ramas un proiect neterminat -  tot ce puteai sa faci era sa desenzi si sa scoti la imprimata grafica matriceala o schema, nici pomeneala sa genereze netlist. A fost bun la proiectul de licenta al amicului.  

 

Totusi stim ca in Ro se folosea un program facut tot in Ro care se numea "pix" pentru proiectarea de PCB (multistrat) - tocmai am avut o conversatie cu unul dintre utilizatorii programului care mi-a confirmat ca rula pe Coral (compatibil PDP-11) cu terminal grafic DAF2020. - programul a fost scris in Fortran de cei de la ITC Bucuresti si a fost folosit intre anii 84-90 la toate PCB-urile facute de ITC Brasov in perioada respectiva. (si probabil in alte locuri din Ro)

 

Din pacate noi eram 10 ani in urma celor care faceau hardware-ul (PDP-11 de exemplu a fost lansat in 1970 in US - am inceput sa faceam PCB-uri cu el in 1984) totusi de la tastatura noastra ne credeam fantastici in vremurile alea. (pentru simplul fapt ca nu stiam ce faceau aia) - din pacate pana la Revolutie am fost in bezna, asa erau timpurile.

 

Ca o concluzie cel mai vechi program EDA din Romania era PIX (1984-1990) iar la imperialisti judecand dupa ce am gasit eu pe net erau cu cel putin 10 ani inaintea noastra., daca ai rabdare sa te uiti pe link-urile de mai sus (fara nici o rautate asa stateau lucrurile) 

Unul din motivele pentru care e greu de gasit informatie din anii 70-80 e ca multe din programele CAD erau dezvoltate intern in companii (pentru uz itern) si nu existau informatii publice (erau secrete la vremea respectiva), Nu o sa-ti zica Boeing cu ce CAD au facut 747.

RR

  

La citatul de mai sus as fi dat doua/trei like-uri dar din pacate am putut doar unul! Respect. Si multumesc foarte mult pentru completari. 

Multumesc si dlui Olaru N. cu un singur like. Disputa voastra a fost foarte constructiva si utila!

 

LATER EDIT: Totusi, pana la urma cablajele imprimate din aparatura romaneasca de prin anii '70 sau '80, care spuneati voi ca au traseele PCB umplute si trasate asa...nu stiu cum sa ma exprim dar sigur va dati seama la ce ma refer... erau trasate la mana ? Ma uitam in cateva manuale de service de aparatura audio romaneasca si nu stiu ce sa cred ! Sau foloseau un program dedicat (cum ati zis mai sus "PIX")?

Editat de dan_e
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, dan_e a spus:

... Ma uitam in cateva manuale de service de aparatura audio romaneasca si nu stiu ce sa cred ! Sau foloseau un program dedicat (cum ati zis mai sus "PIX")? ...

Apropos de "momentul T0" adus in discutie de @roadrunner (apreciez chestia cu "romanul si cu mintea de pe urma") in Romania acest moment T0 se afla undeva in intervalul 1982... 1985, asa dupa cum am mai spus. Pentru occident, cel mai probabil acest moment T0 a fost dupa 1979, asa dupa cum reiese din atasamentele aduse de @roadrunner. In rest sunt diverse incercari izolate aduse in prim plan de presa vremii cu mare tam-tam, dar fara urmari majore. In ceea ce priveste editarea cartilor, a manualelor de service si a databookurilor pe calculator, asa dupa cum dovedeste realitatea, ea nu s-a facut decat dupa 1989. Daca totusi au fost editate (izolat) si carti in conditii de grafica deosebite, acea grafica a fost eleborata cel mai probabil de proiectanti si / sau desenatori tehnici de meserie.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Coral (compatibil PDP-11) era produs in Ro sub licenta DEC.  PDP-11 e de fapt calculatorul pe care a rulat prima data UNIX in 1970.

PDP-11 e lansat pe piata in Ianuarie 1970 - calculator pe 16 biti si e considerat unul dintre cele mai populare calculatoare care au existat. (PDP-11 provine dintr-o serie de calculatoare precedente din anii '60 - PDP-5 PDP-8)

 

Noi in Romania am produs Coral din anul 1978-1979 (daca vineva stie exact va rog sa ma corectati ) deci calculatorul asta pe care rula PIX era avea deja 8-9 ani vechime cand am inceput noi sa-l fabricam. (vezi Dacia, Oltcit RomBAC- RoMAN, Televizorul Telecolor, Televizorul Cromatic aceeasi poveste)

 

PIX a inceput sa fie folosit in 1983  - deci rula pe un hardware vechi de 13 ani si a fost folosit pana in anul 1990 cand hardware-ul a implinit 20 de ani. (20 de ani insemana enorm can e vorba de tehnologie)

 

Citat

Romania acest moment T0 se afla undeva in intervalul 1982... 1985, asa dupa cum am mai spus.

T0 e o chestiune relativa - depinde de tara unde te aflii, de aptitudinile pe care le ai, de domeniul in care lucrezi, T0 lui Dumitrumy a fost diferit de T0 al lui Roadrunner cand e vorba de proiecta PCB cu un program EDA.   

 

RR

 

PS- O capcana in care cad destul de des cand apar intrebari de Hardware e ca uit ca de multe ori intrebarea e localizata (se refera la Romania) si tind sa dau raspunsul general - in cazul de mai sus care a fost programul CAD folosit la proiectare de pcb automat m-am gandit la cei ce au inventat calculatoarele, microprocesoarele si programele CAD/EDA (mai ales ca subiectul era un amplif ONKYO) - realitatea e ca in anii 70 nu exista nici un program CAD in Romania (din ce am discutat eu cu ingineri romani care au activat in perioada respectiva). Distanta tehnologica (intre Ro si vest) s-a redus mult in ultimii ani si nimeni nu se poate plange ca nu are access la tehnologie, acum piedicile sunt de cu totul alta natura. 

Editat de roadrunner
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, roadrunner a spus:

... Noi in Romania am produs Coral din anul 1978-1979 ...

Din cate stiu eu, CORAL erau computere destinate CNC-urilor industriale. La sfarsitul anului 1982, la intreprinderea unde lucram, a sosit o masina CNC de frezat si alezat in coordonate, fabricata la Oradea. Din ceea ce am auzit atunci, calculatorul de tip CORAL, care arata ca o lada prismatica de 1,2... 1,3 m inaltime, plina de butoane si de leduri era produs in colaborare cu Germania de Est. Primul PC romanesc a fost FELIX PC, proiectat si realizat ca prototip in 1983/1984 si a intrat in productia de serie in 1985 - http://www.brasovultau.ro/articol/stiri/documentar-istoria-calculatorului-romanesc-am-fost-pionieri-in-tehnica-de-calcul.html

Uite si o istorie interesanta a computerelor cuprinzand si o paralela cu istoria computerului romanesc: https://programatinromania.wordpress.com/2012/03/26/doua-lumi-diferite-si-o-mare-oportunitate/

De acolo reiese ca in 1981 erau aproximativ 1 milion de unitati de calcul (de toate felurile) iar in 1982 numarul lor a crescut la 5,5 milioane. Cam putin fata de populatia de atunci a lumii de 4,4 miliarde.  Inainte de 1980, nu prea se pune problema, deoarece primul procesor Intel 8086 a aparut in 1978.

Dintr-un alt unghi de vedere, am mai produs HomeComputere, incepand cu Lix/B 881 in 1983, asa dupa cum discutam intr-un alt topic - nu mai reiau discutia.

Editat de ola_nicolas
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citat

Istoria calculatorului românesc. Am fost pionieri în tehnica de calcul!

????

In 1995 Silicon Graphics facea Worksation IRIS 2000 (seria 2000) care foloseau microprocesor MC68010/MC68020 32/16 biti 10Mhz/20MHz

 

Partea grafica era ceva mai complexa decat tot Felix-ul - practic e arhitectura care a dus la GPU-urile de azi.

 

GF1 Geometry Engine board (6 MHz Geometry Engine)

UC3 Update Controller board

BP2 BitPlane board

 

OS - UNIX (multiuser, multitasking, networking)

 

pionieri? nici macar soimii patriei

 

image.png.d6b03155d9a1e97876a410359bec52a3.png

 

in 1994 - IMB lansa PC AT (286)

https://en.wikipedia.org/wiki/IBM_Personal_Computer/AT

 

Also known as PC/AT

Manufacturer IBM

Type Personal Computer

Release date 14 August 1984; 36 years ago[1]

Introductory price Approx. $6000

Discontinued2 April 1987[2]

Units sold 100,000+

Operating system PC DOS 3.0 and later, OS/2 1.x, PC/IX 1.1, IBM & SCO Xenix, Windows 1.0 - 3.0

CPU Intel 80286 @ 6 and 8 MHz

Memory 256 KB ~ 16 MB

Storage 20 MB hard drive, 1.2 MB HD 135 mm (5.25") floppy

Input Parallel, serial

 

RR

 

 

PS - Mi-am adus aminte de Divertis - "cel mai sofisticat robot romanesc din lume"

Editat de roadrunner
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@roadrunner: Eu nu stiu cu cine te certi aolo!? Nimeni nu a sustinut altceva, decat ca tehnologia informatica romaneasca era departe ca performante tehnice de cea occidentala. Altminteri, chiar si in Romania, tehnologia fabricata in tara a lasat foarte putine urme. Asa dupa cum am mai mentionat, intreprinderile de marime medie / mica, care erau declarate pe atunci de "interes local" nu prea au beneficiat de tehnologia de calcul pe care am evidentiat-o mai sus. In intreprinderea unde lucram eu in perioada 1982... 1989, asa dupa cum am mai spus, au sosit prin 1988 vreo 20...30 de calculatoare de birou programabile FELIX CE130P. Cu ele se faceau inclusiv statele de plata lunare. Pe ici pe colo, unde directorii de intreprinderi erau mai bine plasati in ierarhia p.c.r. s-au mai infiintat centre de calcul in care s-au adus intre 2 si 5 FELIX PC-uri. Marile intreprinderi, sau intreprinderile de "interes national", au fost mai bine dotate cu tehnologie informatica. Pe ici, pe colo au mai existat inclusiv centre de calcul dotate cu tehnologie vestica - de obicei cu IBM-uri. Cam acestea au fost urmele lasate in economia romaneasca de politica de informatizare a p.c.r. Pe de alta parte, exista pe atunci in cadrul bugetului unei intreprinderi, un capitol denumit autoutilare / autodotare. Acolo unde se producea tehnica de calcul, adica in general in Bucuresti, Cluj, Timisoara, Brasov si Iasi se produceau anumite dispozitive de calcul special proiectate pentru nevoile tehnologice ale acelor intreprinderi, tocmai datorita acestui capitol special (autoutilare / autodotare) din bugetul acelor intreprinderi. Numai asa se poate explica faptul ca in 1986 se puteau proiecta la Electronica, PCB-uri cu calculatoare CORAL.

In alta ordine de idei, cam tot ce s-a produs intre 1985 si 1989, a fost destinat exportului. Asadar, persoanele fizice au intrat in mod cu totul si cu totul izolat in contact cu tehnologia informatica de provenienta romaneasca, fiecare in functie de pilele si relatiile pe care le avea. Eu personal mi-am cumparat primul HomeComputer romanesc in anul 1990.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ola_nicolas

nu se cearta nimeni cu nimeni - discutam, dezbatem, mai invatam unii de la altii.

 

Treaba interesanta e cu Felix-PC ul prezentat mai sus (care din punct de vedere al compatibilitatii era de fapt un PC-XT) a fost punctul din industria romanesca de computere unde distanta intre ce se facea in afara tarii si noi a fost cea mai mica - probabil 2-3 ani zic eu.

Stiu ca 2-3 ani inseamana enorm in tehnologie dar fata de distantele din anii '70 si '80 parca ne apropiseram un pic (nici vorba sa fim pionierii industriei de calcul cum se precizeaza pe pagina aia - probabil scrisa de un patriot fara context international)

RR

 

PS.

PC-XT a fost generatia premergatoare generatiei PC-AT.

Editat de roadrunner
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, roadrunner a spus:

... 2-3 ani inseamana enorm in tehnologie dar fata de distantele din anii '70 si '80 parca ne apropiseram un pic. ...

In tehnologie, te poti apropia oricat de mult (sau chiar o poti lua inaintea altora) daca dai frau liber inteligentei si imaginatiei individului si daca in plus ai cu ce - scule, materiale si materii prime. In cazul nostru, comunismul tocmai acest lucru l-a franat. Anii '70 (asa cum am mai spus-o si cu alta ocazie) au fost perceputi de cea mai mare parte a populatiei ca fiind mai "liberi" decat alte perioade din istoria comunismului. Apoi, chestia cu "pionierii" este relativa, deoarece in cazul pionierismului (in orice activitate) se poate vorbi despre un individ, sau rareori doi, sau mai multi, care au tinut steagul sus, datorita pasiunii lor pentru acel domeniu de activitate. In nici-un caz nu putem vorbi despre un pionierism colectiv si /sau etnic. Astea sunt iluzii. Astfel se poate vorbi despre un sir de contributori, care fiecare a pus cate o caramida, sau mai multe la edificiul acelui domeniu de activitate. Arareori doi indivizi ai acelui sir de contributori au fost de aceasi natie / etnie. Astfel putem spune ca Ilie Nastase a fost pionier in tenis, dar nu putem spune ca Romania a avut vreun merit in cazul sau. Pe de alta parte, s-a dovedit ca pionieri, precum Nadia Comaneci, si un sir lung de alte campioane in gimnastica au tinut drapelul Romaniei sus o lunga perioada de timp. In cazuri de acest fel, putem vorbi despre un talent etnic nativ, dar domeniile de activitate in care se manifesta un asemenea talent genetic sunt extrem de putine, si in plus sunt necesare si conditii deosebite puse la dispozitia celor chemati sa contribuie, oferite de catre tara respectiva.

Editat de ola_nicolas
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citat

CAD (Computer Aided Design) - proiectare asistatå de calculator;
termen aplicat programelor folosite în proiectare, inginerie,
arhitecturå si modele stiintifice - de la scule simple la clådiri, avioane,
circuite integrate si molecule. Diversele aplicatii CAD creeazå obiecte
în douå sau trei dimensiuni prezentând obiectele ca niste “schelete”
de sârmå. Unele programe pot så roteascå sau så redimensioneze
modelele, så prezinte vederi interioare, så genereze liste de
materiale si altele. Aceste programe CAD se bazeazå solid pe
matematicå si deci au nevoie de sisteme foarte rapide, de mare
performantå. CAD reprezintå proiectarea diferitelor obiecte cu
ajutorul calculatorului. Sistemele CAD sunt sisteme interactive ce
servesc la proiectarea circuitelor integrate, a diferitelor scheme
electronice etc. Astfel, utilizând aceste instrumente în proiectare,
toate modificårile si adåugårile ulterioare devin o treabå foarte
simplå.

CAD/CAM (Computer-Aided Design/Computer-Aided Manufac-turing)
- termen care descrie utilizarea computerelor în design si în procesul
de fabricatie a produselor diverse. Cu CAD/CAM, un produs ca o
pieså de masinå este proiectatå cu un program CAD, dupå care
proiectul este transpus în instructiuni ce pot fi transmise la o masinå
unealtå care le poate folosi la fabricare, asamblare si în procesul de
control.

...

CAE (Commmon Application Environment) - mediu unitar/
generalizat de aplicatii.
CAE (Computer-Aided Education) - educatie asistatå de calculator.
CAE (Computer-Aided Engineering) - inginerie asistatå de calculator;
un tip de aplicatie ce permite operatorului så practice teste si analize
pe proiecte create cu un computer. Conceptul care reprezintå de fapt
CAM si CAD împreunå.
...

CAM (Computer-Aided Manufacturing) - fabricarea asistatå de
calculator; termen ce descrie utilizarea computerelor la automatizarea fabricatiei, asamblårii si procesului de control al produc-tiei.
CAM se aplicå atât la productia de serie micå, cât si la productia la

scarå mare sau foarte mare care implicå utilizarea robotilor industriali
pe marile linii de productie. CAM se referå mai mult la programe
speciale si la echipamente specializate decât la utilizarea
microcomputerelor în procesul propriu-zis de productie.
...

Am citat mai sus o portiune din Dictionarul de Acronime in Informatica, care se poate consulta, si / sau descarca de aici: http://www.petrerau.inforapart.eu/Dictionar de acronime in informatica.pdf

Cred asadar ca @donpetru trebuie sa revizuiasca unele denumiri ale subforumurilor si / sau sectiunilor bazate pe acronimul CAE si care nu cred ca se leaga cu temele respective. De asemenea ar trebui modificat si numele acestui topic. Foarte probabil cei care au folosit acest acronim, au avut impresia ca el se refera la domeniul electronicii, ceea ce se vede ca nu este corect.

Spre exemplu la sectiunea CAD/CAE se dau subsectiunile PCB Design; Simulare / CAE; Proiectare Mecanica \ CAD. Asa dupa cum reiese din dictionarul de acronime simularea este tot un program CAD, neavand nici-o legatura cu CAE. De asemenea alternativa Proiectare Mecanica \ CAD este una fara temei, deoarece CAD este un cadru general de proiectare, care cuprinde inclusiv arhitectura, constructiile, electronica, electrotehnica, etc. De asemenea PCB design intra in aceeasi categorie a CAD, ceea ce se observa si in practica, deoarece proiectarea PCB-urilor este abordata de obicei in programele de simulare.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, ola_nicolas a spus:

Cred asadar ca @donpetru trebuie sa revizuiasca unele denumiri ale subforumurilor si / sau sectiunilor bazate pe acronimul CAE si care nu cred ca se leaga cu temele respective. De asemenea ar trebui modificat si numele acestui topic. Foarte probabil cei care au folosit acest acronim, au avut impresia ca el se refera la domeniul electronicii, ceea ce se vede ca nu este corect.

Ma gandesc sa fac acest lucru mai de mult timp, mai ales ca sunt rubrici care nu prezinta interes in ultimii ani. Din acest motiv, astept din partea dvs., si nu numai a dvs., sa-mi trimiteti propunerile de noi denumiri a sectiunilor forumului, pe privat, aici sau la adresa de e-mail binecunoscuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock