Sari la conținut

Incercare constructie invertor sudura pe 132 Khz

Postări Recomandate

• Răspunsuri 180
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Cateva relatii de calcul si indicatii din Agenda Sudorului. Atasamentul 1 este pentru convertizoare rotative. Atasamentul 2 este pentru transformatoare de sudare.

Torurile galbene se incalzesc la frecvente mari, 7 spire este foarte mult la curentii mari de pe iesire. Se satureaza imediat si apoi sunt ca si inexitente. Daca ma simt mai bine poate masor eu 4 toru

Stifturile alea pot fi scoase afara foarte usor iar in locurile lor se pot pune fara probleme si holzsuruburi....depinde cum se vrea prinderea radiatorului.  

Posted Images

Din nou, chiar asa? Pana la urma ai lucrat cu aparatura electronica sau te multumesti cu o joaca impotriva regulilor? Pai pinul 2 nu duce prin 2 strapuri la pinul 5? Continui sa folosesti o sursa FLY cu bucla proprie la comanda altui invertor care la randul lui trebuie sa aibe propria bucla de limitare curent?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cunosc prea multe si circuitul 3842 abia l-am descoperit, prin aceste teste incerc sa mai astup niste goluri, ca experienta pe vremuri reparam tv-uri cu tuburi si ceva radioamatorism.

Da am intentie sa folosesc doua bucle pentru economie nr de tranzistori si circuite, prima cea a circuitului o folosesc pt a mentine un impuls relativ constant in amplitudine in grila mosfetului sau igbt-ului, nu m-am hotarat ce voi folosi pana la final iar a doua bucla prin midificarea unei sarcini in cc, atasez schita.

In felul asta fac economie la maxim de componente active, total un c.i. si 3 tranzistori, optocuploarele nu le mai pun la socoteala. Astfel pot pune ventilatorul si releul de start in esirea de cc. Daca va iesi dupa ideia mea sau nu..... urma alege.

modul control.jpg

Editat de c_anicai
Link spre post

Am inlocuit rezistenta de 1,14k cu alta de 3,3k si daca intradevar aceea e rezistenta responsabila de reducerea frecventei aceasta ar fi trebuit sa scada de la 156khz la 52khz. Problema acum e ca nu mai este putere de iesire, inainte era aproape de 40 volti pe o rezistenta de 5 ohmi/800w, acum abia atinge 15 volti pe aceeasi rezistenta.

Dar nu mai pun inapoi vechea rezistenta de 1,14k ca m-am enervat, am lipit alta suplimentara 2k2 pe spate si banuiesc ca frecventa a devenit 132 khz, puterea debitata e mai mare dar totusi mai mica decat cand frecventa era cum a fost original adica cca 35 volti pe o sarcina de 5 ohmi/800w*

In toate cazurile tensiunea cc pe iesirea alimentatorului cu 3842 s-a mentinut la aceeasi valoare adica cca 9 volti pe o rezistenta de sarcina 10 ohmi+ valoarea rezistentei releului de soft start si a ventilatorului. 

*(rezistenta sarcinii masurata la rece)

Link spre post

Poate doar un martian ar intelege schema pe care ai pus-o acum 2 postari. Orice montaj electronic, de la "licurici" cu 2 tranz. pana la un TV sa zicem, poate fi explicat pana la cel mai mic detaliu. Ce face montajul acela cu un darlington, cum actioneaza asupra comenzii tranz. de putere? Si pe celalalt forum banuiam pe multi ca posteaza la misto, pozele cu montajul arata insa ca ceva totusi este real. Ireala pare abaterea de la calea batatorita, am aruncat zeci de placi cu componente, e chiar asa penurie in nordul Moldovei? Ai sursa auxiliara, mai trebuie doar un UC3845 si 2 tranz. ca repetor pt atacul finalului. Nu este nevoie de optocuplor pe calea trafului de curent pt ca este lent, secundarul trafului trebuie sa atace direct 3845 in pin 3.

• Haha 1
Link spre post

Invertoarele de sudura comune au uc3525 sau asemantoare gen TL598, variantele vechi aveau comanda si si citirea curentului prin transformator, cele noi au driver izolat pe comanda incepand cu clasicele optocuploare HCPL3120 sau copii ale acestora pana la drivere izolate prin capacitor diferential.

Personal am implementat asemenea dc/dc cu uc3525 sau 3825 cu drivere izolate, pentru uzul in sistemul fotovoltaic, ele sunt functionale, dar am avut si am ceva probleme legate de bruiajul de inalta frecventa pe izolatia acestor drivere.

Acest bruiaj poate genera gunoaie pe comanda si poate arde tranzostorii, din acest motiv ultimele variante sunt cu kituri de fibra din polimer si drivere TC4451/4452.

deoarece am izolat driverii bucla de control a tensiunii este pe direct, controllerul PWM fiind in secundar.

Cu kit de fibra de plastic se poate face si control analogic pentru bucla de curent sau de tensiune deoarece ofera suficienta imunitate la bruiaj.

Invertoarele de sudura cu drivere izolate au bucla de feedback pe direct pe shunt deoarce controllerul este in secundar, exista si variante mai ieftine cu Transformator de curent in serie cu primarul transformatorului.

In afara de foreward 2 tranzistori am intalnit si punte, in invertoare care merg destul de bine Ex Saf Fro gama presto, precum si punti sau semipunti in regim pseudorezonant, proweld mma 250, mma 140. si clone ale acestora.

Editat de cavit
Link spre post

La schema forward cu un tranzistor am faultat 3 buc pana acum, un bipolar 2SC5570 un igbt 80n60 si ultimul mai slabut intradevar k2837. Cred ca toate s-au au picat de la impulsuri de tensiune, de fiecare data am folosit bec de protectie de 500 sau 1000w. Ma opresc deocamdata fiindca singurii tranzistori care-i mai am sunt niste mosfeturi de 15A la 500 volti si cred ca voi pati la fel, deci trebuie sa caut ceva mai puternic, poate un un sic la peste 1000V si peste 100A sa reziste la stres.

In afara de tranzistori la un moment dat s-a dus si o dioda plus un condensator care a explodat, noroc ca port ochelari.

Editat de c_anicai
Link spre post

TEORIA sperie ROMANIA!!!

La FORW cu un tranzistor tensiunea pe final este dublul retelei redresate, deci 700V. Vesticii folosesc tranz. de 800 sau 900V!

Becul serie protejeaza doar cand apare consum ca sa cada tensiune pe el. Sursa in gol consuma putin, deci electroliticul se incarca tot peste 300V (poate fi si 360V). Energia din electrolitic distruge finalul inainte ca becul sa reduca tensiunea. El protejeaza cand o sursa are supraconsum sau scurt pt ca electroliticul nu mai are timp sa se incarce la valori mari. Fa cum am spus o schema de comanda cu 3845 dublat de o pereche BD139/BD140. Integratul costa cat 2 mere mari in BUC.

Link spre post

N-are rost bascalia fiindca si asa ziceai ca doar un martian poate intelege schema aia indirecta de reglaj curent, deci am pretentii si asta cu tensiunea o stiam dar am riscat neavand la dispozitie tranzistori cu tensiune mai mare, cel bipolar intradevar era in parametri dar l-am faultat punand o infasurare gresit. Totusi nu-mi pare rau fiindca am mai aflat ceva, duty cycle la c.i.  Becul e pus dupa electrolitic iar circuitul 3845 stiu ca e 2 lei doar ca mai costa  35 curierul iar de banii aia mai bine cumpar altceva local.

Mai am disponibili:

la 900v
---
K1342 - 2 buc - 900V-8A/100W(DIODA DS GS)
K787 - 900V/8A/120W
K2655 - 900V. 2Ω. 8A 100W
K1760 900V/5A/100W(DIODA DS GS)
2SK1082 - 900V/8A/125W(DIODA DS GS)
F53KN - 2 buc - 900V-3A/(DIODA DS GS)

la 800v
---
k2078 - 800v 9a 1 ohm 150w
K904  800V/3A/80W/(DIODA DS)

la 600v
---
2SK2148 - 600V-12A/80W(DIODA DS)
P4NA60 - 10 buc - 600V/4,3A/40W(DIODA DS)
K2761 - 600V 1Ω 10A 50W
IRFBC30 - 2 buc - 600V/3,6A/75W(DIODA DS)
MPP3N60 - 600V/2,5A
7N60B - 600V/7A
P9NC60 - 600V/9A
mtp6n6 - 6a/600v/125w

la 500v
---
k1531- 7 buc - 500v 15a 150w 0,38 ohm
2SK769L - 500v/10a
K790 500V/15A/150W VMOS
F55KM - 500V/5A/55W
IRF840 - 3 buc - 500V/7A/1,5Ω

la 400v
---
BUK437 400A - 400V/14A/180W/0,4Ω/
IRF730 - 400v/5,5a 
IRFS730 - 400V/5,5A
IRFS730

Editat de c_anicai
Link spre post

Nu este d-le nicio bascalie, este doar dificil sa ajuti pe cineva care nu tine cont de reguli. Daca am stabilit ca pt siguranta tranz trebuie sa aibe min 800V, de ce mai pui in lista unii de 400/ 500/ 600V? 

Si cum ai aflat timpul de conductie fara osciloscop? Vezi CITAT:

" Totusi nu-mi pare rau fiindca am mai aflat ceva, duty cycle la c.i. "

Link spre post

lista aia e tot ce mai am disponibil cu tensiuni mai mari de 400.

duty cycle de pe datasheet, nu mi se parea importanta pana acum informatia asa ca nu o luam in considerare

Editat de c_anicai
Link spre post

CITAT: N-are rost bascalia fiindca si asa ziceai ca doar un martian poate intelege schema aia indirecta de reglaj curent

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>..

Pai eu am vorbit foarte serios, daca pui o schema si nu scrii nimic despre ea, de ce esti asa convins ca trebuie neaparat inteleasa? E asa mare efort sa ne spui macar asa in mare cum actioneaza asupra modularii timpului de conductie? Adica reducand curentul prin darlington se reduce si conductia prin final? Un forum inseamna dialog, nu rebus.

reglaj1.jpg

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock