Sari la conținut

Incercare constructie invertor sudura pe 132 Khz

Postări Recomandate

... Pai va trebui sa le cumperi, pentru a continua, nu!? Pozitia pe care o afisezi fata de dotarea atelierului propriu (chiar daca este doar un hobby) era justificata (partial) prin anii '70... '80, nu si acum, in conditiile in care poti disponibiliza niste bani in acest scop.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 193
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Cateva relatii de calcul si indicatii din Agenda Sudorului. Atasamentul 1 este pentru convertizoare rotative. Atasamentul 2 este pentru transformatoare de sudare.

daca doresti pot sa-ti trimit piese pentru a realiza invertorul, inclus driverul miezul pentru transformator si droserul, doar ca daca le vrei gratis, i-voi da  mosfet cu carbura diode si driver folos

D-le Olaru sunt nevoit sa va contrazic! In zeci de ani de depanare de echipamente electronice ,in marea majoritate a cazurilor am gasit acest model de fixare a radiatoarelor....inclusiv in echipa

Posted Images

Viitorul  decide daca continui, poate ramane si invertorul asta abandonat ca acel pistol de lipit.

Link spre post

Pentru cei ce parcurg drumul aproape complet, dar nu fac ultimii pasi ca sa treaca linia de sosire, romanii au o denumire specifica. Ar fi pacat sa fie asa.

Editat de ola_nicolas
Link spre post

Nu toti putem fi invingatori, trebuie sa acceptam daca e cazul si statutul de invins.

In locul igbt-ului am pus pe moment un mosfet 2sk2837 si diode 4 buc. stth2003 dar puterea la iesire e mult mai mica insa si tensiunea la priza e scazuta, doar 270 volti cc pe electrolitic :(

Editat de c_anicai
Link spre post

A comanda forta cu auxiliara este oarecum atipic este dificil de controlat cum trebuie.

Un invertor de sudura scoate 5 kw doar daca sudezi cu 200 A, pentru 100 sunt 2,5 Kw este suficient pentru a suda bazic de 2,5 sau rutilic de 3.25.

Daca reusesti sa scoata 2 kw este destul sa incerci sa sudezi.

Pentru a face treaba asta simplu ai nevoie de mosfet cu carbura de siliciu, acesta poate face fata in topologia aleasa de tine, daca vrei mosfet si diode cu carbura 1-ti dau o relatie de unde poti cumpara foarte ieftin, sunt functionale, testat personal.

https://www.onsemi.com/pub/Collateral/NVHL020N120SC1-D.PDF

Acesta il poti lua sub 20 ron bucata

Iata 2 dc/dc foreward push pull alimentate din bateria sistemului solar de 120v care scot 340v pentru invertorul de susdura si modulatorul sinusoidal,functioneaza si scot 2 kw continuu si 4 kw cateva zeci de secunde, limitarea este transformatorul, nu am litz wire suficient de gros, de fapt nu mai am deloc, as putea pune cate 2 in paralel.

DSCN2862.JPG

DSCN2863.JPG

Editat de cavit
adaugare
  • Like 1
Link spre post

eu ma scarpin cu o ferita de traf linii 1,5 cm patrati si tu ai pus doua e70 cu peste 10 cm patrati sectiune, clar ca merge la tine.

Link spre post

sunt 2 e 65 in una si un e70 in cealalta.

Daca vrei,  pot da si tie am mai multe unele din recuperari din invertoare de sudura si solare si altele cumparate, inclusiv o gramada de trafo linii am folosit si din alea cate 4 buc, am facut un fel de miez E cu ele.

Pot sa-ti dau o relatie de unde poti lua ieftin e 65, e70 etd 59 si carcase pentru ele. sunt chinezesti, dar la mine functioneaza, ar trebu sa functioneze si la tine, am incercat si 100 khz si 50 Khz, merg ambele.

Editat de cavit
  • Like 1
Link spre post

Am vazut si eu pe mivarom ferite iar mosfeturi pe carbura vinde cineva pe elforum, pe moment nu cumpar ca-s in lipsa de activitate de peste un an si traiesc cu zgarcenie din rezerve. Cum incep treaba ma voi gandi si la ceva dotari dar deocamdata ma abtin, nu-s ramas fara bani dar iti dai seama ca daca de peste un an nu produc nimic nu ma pot intinde pt distractii.

Editat de c_anicai
Link spre post
Acum 47 minute, c_anicai a spus:

... Nu toti putem fi invingatori, trebuie sa acceptam daca e cazul si statutul de invins ...

... Este o mare diferenta intre a fi "invins" si a fi "neispravit". Este o chestie de mentalitate. Si Nastase / Nadia / Halep si / sau alti campioni au mai suferit infrangeri, dar si-au continuat drumul si el i-a dus undeva aproape de varf.

Link spre post

"Neispravitul" nu este "incapabil", dimpotriva el poate fi un geniu, dar faptul ca se opreste undeva foarte aproape de obiectivul final, il scoate din competitie. In lumea tehnicii, exista multe cazuri de inventatori, care nu au avut curajul sa faca o cerere de brevet de inventie (ca ultim pas) si in acest fel au fost scosi si din competitie, dar si din istoria tehnologiei. Eu nu am urmarit topicul tau cu pistolul de lipit, dacat pana la un moment dat. Dupa toate experientele si variantele pe care le-ai prezentat, am crezut ca in mod sigur vei avea o varianta finala. Nu mi-am inchipuit in nici-un caz ca vei abandona.

Editat de ola_nicolas
Link spre post
La 18.12.2020 la 20:51, Pringles a spus:

IMG-9967.jpg

Am citat postarea de mai sus ca sa nu mai provoc reactii si polemici inutile.

Acum 1 oră, cavit a spus:

... Un invertor de sudura scoate 5 kw doar daca sudezi cu 200 A, pentru 100 sunt 2,5 Kw este suficient pentru a suda bazic de 2,5 sau rutilic de 3.25. ...

... Pai hai sa facem un calcul simplu. Mergand pe valorile minime din citatul anterior, avem pentru un electrod de 2,5: 50V x 60 A = 3000 W. La un randament de 80 % al invertorului avem 3000 / 0.8 = 3750 W. Rezulta un curent din reteaua de 230 V cam de 16 A. Eu insa am facut calculul dupa valorile pe care le obtin cu invertorul meu, si am obtinut ceva mai putin - 3300 W.

Editat de ola_nicolas
Link spre post

Trebuie 20 volti in arc, 50-70 e doar in amorsare, deci pt electrod de 2,5 vine 20 volti x 70 amperi 1400w dar tinand cont de randament ia din retea cca 1800w, peste 100w se pierde la diode practic alea se incalzesc cel mai tare ca trece de 1 volt caderea de tensiune la asa amperaj. De asta se foloseste forward ca are caracteristica tensiune curent cazatoare. 

Screenshot_20210204_190657.thumb.jpg.c403ed5bc4c66a452694a16dd35ec6f3.jpg

asta de aici are 75 amperi la 2,5 volti si sudeaza bine cu 2,5

Editat de c_anicai
Link spre post

Nu mai reiau inca odata polemica. Se poate citi ceea ce s-a scris in pagina 3 a topicului. Pe pachetul de electrozi sunt date (teoretic) tensiunea si curentul in electrod, dupa amorsare. Eu am sustinut, si as putea sa demonstrez prin masuratori pe invertorul meu ca de fapt acesti parametri sunt de genul 24... 25 V / 110 A, pentru o sudura de buna calitate. Nu am sa dau insa aceste masuratori, ca sa nu mai spuna cineva ca invoc o chinezarie. Daca ai avea un clampmetru si un tester universal cu scala de tensiuni alternative pentru domeniul corespunzator, ai putea sa faci singur aceste masuratori. Pacat ca nu vrei sa te dotezi.

Editat de ola_nicolas
Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock