Sari la conținut

Incercare constructie invertor sudura pe 132 Khz

Postări Recomandate

Pai  ideia mi-a venit din diverse combinatii a componentelor care le-am avut disponibile, e aceeasi ideie din topic cu tny doar ca am folosit alt c.i., mai am doua la cca 20 khz doar nu-mi place sa ma complic, voi vedea. KA3S1265R dp408p.

Circuitul tny care l-am folosit initial sufera de putere redusa de atac si frecventa e prea mare, probabil ar merge mai bine circuite TOP242-249 care default sunt tot la 132 khz dar au un pin de unde se poate reduce frecventa la jumatate. Totusi ador simplitatea si prefer un circuit in 3 sau 4 terminale cu cat mai putine componente.

La circuitul 5MO380R/5LO380R  cu un semireglabil din pinul 4 la masa trebuie ales maxim de putere(cine are osciloscop e mai simplu), depinde de alimentare acel reglaj, daca jonglezi tensiunea de alimentare a circuitului nu mai e nevoie de acel semireglabil dar e mai dificil asa. Dupa ce ai ales un maxim de putere la iesire e usor sa controlezi in curent cu banalul optocuplor sau chiar si cu un tranzistor. Circuitul ofera o putere suficienta sa pot folosi in grila tranzistorului  rezistente mici de amortizare serie/paralel a eventualelor oscilatii nedorite dar cu toate astea am faultat cateva tranzistoare dar mai mult din cauza oboselii ca am gresit sensul la infasurari sau am incercat diode de iesire normale care desigur nu au fost ok.

.

Editat de c_anicai
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 193
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Cateva relatii de calcul si indicatii din Agenda Sudorului. Atasamentul 1 este pentru convertizoare rotative. Atasamentul 2 este pentru transformatoare de sudare.

daca doresti pot sa-ti trimit piese pentru a realiza invertorul, inclus driverul miezul pentru transformator si droserul, doar ca daca le vrei gratis, i-voi da  mosfet cu carbura diode si driver folos

D-le Olaru sunt nevoit sa va contrazic! In zeci de ani de depanare de echipamente electronice ,in marea majoritate a cazurilor am gasit acest model de fixare a radiatoarelor....inclusiv in echipa

Posted Images

Acum 14 ore, dumitrumy a spus:

Te-ai inspirat de undeva cu schema aceea, eu cu atatia ani de surse nu m-as fi gandit la asa varianta.

... Pai mai intai ar trebui sa vedem niste rezultate practice concrete, inainte de a elogia ideia. Doar cu acel bec de 500 W montat in primar inseriat cu circuitul colector / emitor al IGBT-ului, nu se poate spune nimic despre functionalitate. Trebuie facut (SMPS-ul) sa debiteze pe o sarcina de cel putin 5... 6 kW, pentru a evalua rezultatele.

Link spre post

Vise cu 40 amperi trasi din reteaua de 230, nici invertorul meu chinezesc sw295 la care e mult mai complicata schita nu ia mai mult de 20 amperi, siguranta de 13 amperi nu s-a ars niciodata la cca 150 electozi cat am sudat.

Editat de c_anicai
Link spre post

Sigur te-ai inspirat de undeva cu schema pt. ca se pare ca nu stapanesti teoria SMPS. Sunt doar 2 categorii de surse Hard Sw. pe care le poti identifica privind cablajul: FLYBACK nu are nevoie de soc de iesire (este si cazul sursei la care ai pus poza) iar FORWARD nu poate stabiliza fasa soc pe iesire, unul relativ voluminos care iese in evidenta pe placa de montaj. Sursa aux. folosita este FLY care nu poate fi lasata in gol pt ca face supratensiune. Daca ai avea bucla de control pe AUX nu mai poti folosi bucla pt. limitare curent la sudare, iese "scandal" intre ele. Doar daca si sursa AUX este FORW fara bucla se poate folosi sistemul. Dar limitarea conductiei la 50% este obligatorie.

• Like 1
Link spre post

inspiratia de aici doar ca nu e chiar ce crezi 

sursa cu c.i. poate fi lasata in gol, fara feedback, i-am pus o rezistenta in alimentare si din pinul 4 stabilesc tensiunea maxima a impulsurilor si curentul de iesire, oricum acel tor conectat cu rezistentele de 10 inseriate si sarciuna de 30 in grila scade ceva acea tensiune de care zici.

Editat de c_anicai
Link spre post
1 oră în urmă, dumitrumy a spus:

FLYBACK nu are nevoie de soc de iesire (este si cazul sursei la care ai pus poza) iar FORWARD nu poate stabiliza fasa soc pe iesire

igbt-ul lucreaza in forward nu in flyback, n-ai fost atent la sensurile din schita. Adica lucra ca am incercat sa vad ce amperaj da fara becul de protectie si am faultat atat tranzistorul cat si diodele de redresare.

Citat

Editat de c_anicai
Link spre post

Ce legatura este intre film si schema dumitale? In film este varianta clasica cu UC3844 (cu conductie max de 50%) si o sursa auxiliara cu un alt integrat ce da tensiunea necesara pt UC. Adica cum fac cam toti constructorii.

CITAT1:    igbt-ul lucreaza in forward nu in flyback, n-ai fost atent la sensurile din schita. Adica lucra ca am incercat sa vad ce amperaj da fara becul de protectie si am faultat atat tranzistorul cat si diodele de redresare. 

Eu nu vorbeam de etajul de forta ci de sursa auxiliara despre care ai afirmat:

CITAT2:   Postat Marți la 21:36 (editat)
Nu-s sigur daca sursa cu 5MO380R e forward sau flyback, transformatorul nu e facut de mine.

Editat de dumitrumy
  • Like 1
Link spre post

legatura este constructia transformatorului de iesire si snubberele. Doar ca eu n-am vrut sa folosesc 3844, dar nici n-aveam 3844 ci doar 3843 si 3842a si b

Editat de c_anicai
Link spre post

AUTOCITAT:    

Postat 18 ore în urmă

Te-ai inspirat de undeva cu schema aceea, eu cu atatia ani de surse nu m-as fi gandit la asa varianta.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Ne intelegem ca turcii...Este vorba de ideea de a folosi un secundar al sursei auxiliare ca semnal de comanda al tranzistorului de putere. Sursa auxiliara va controla timpul de conductie pt nevoile ei si dumneata suprapui nevoile de timp de conductie necesare sudurii. Ce sa faca bucla de control mai repede? Atunci ai scos bucla primara de control dar un FLY nu se lasa in gol niciodata. Spui ca ai un mic consum pe 30 ohm din poarta tranzistor dar e greu de crezut ca poate compensa puterea pt care a fost proiectata sursa. Cred ca din joaca si cu rezistenta din pinul 4 al CI poti reduce conductia la 50% dar este ceva fortat si care poate eventual scadea si puterea max pe care ai putea sa o obtii cu o comanda standard. Lipsa suportului teoretic si a masuratorilor cu oscul iti permite aceasta joaca cu necunoscutul care nu duce nicaieri. Pierdere de timp si consum de energie. Integratul folosit mai este si CURRENT MODE, deci dificil de a regla conductia max in gol deoarece aceste integrate folosesc si informatia de curent pt stabilizare. 

EDIT:  si limitarea de curent ai facut-o altfel.

limit.jpg

EDIT2: si ai folosit tranzistor de 600V iar in film este de 900V

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

scuze, FGH80N60FD2  600v

Editat Marți la 20:54 de c_anicai

igbt.jpg

Editat de dumitrumy
Link spre post

m-am inspirat din experienta de acu 25 ani cand faceam smplificatoare rf de putere pt radioamatori, schita ce-mi arati e feedback, il iau din secundar, e totuna. Aceste experimente sunt cu scop e a elimina plictiseala, un fel de hobby.

Editat de c_anicai
Link spre post
Acum 2 ore, c_anicai a spus:

... Vise cu 40 amperi trasi din reteaua de 230 ...

Cu electrod de 2,5 mm trage din retea in jur de 3,3 kW la un curent de aproximativ 14 A. Se poate conecta fara grija la o priza domestica, daca ai sigurante de 16 A la tablou. Dar cu electrod de 5 mm si curentul maxim de 250 A, puterea in secundar este de aproximativ 7 kW si ia cam 30 A din retea. Nu se poate utiliza o priza uzuala, ci se conecteaza direct la iesirea de dupa contoar din tabloul electric, si numai daca ai la nisa o siguranta de 32 A.

Convinge-te mai intai ca merge cu electrod de 2,5 si apoi mai vedem.

Editat de ola_nicolas
  • Like 1
Link spre post

Va fi greu sa obtin puteri semnificative in forward pe o ferita traf linii de 1,5 cm patrati,  intrerup temporar testele la schita anterioara fiindca am faultat diodele de iesire si igbt-ul, acum ma joc cu un half bridge auto oscilant dupa schita lui detex

20210204_144215(0).jpg

Editat de c_anicai
Link spre post
Acum 9 minute, c_anicai a spus:

... am faultat diodele de iesire si igbt-ul ...

... Pai se pare ca ai bani pentru experimentari. Atunci, este recomandabil sa te dotezi cu aparatele de masura si control uzuale. Pe ElForum ai facut o buna impresie cu pistolul de lipit in tehnologie SMPS. Ar fi pacat sa strici aceasta impresie doar din indaratnicie, si din refuzul de a te autoutila. Invata din exemplul lui @flomar60.

Link spre post

Inca n-am cumparat nici o piesa, toate le am din recuperari de pe niste placi ramase de 15-20 ani cand ma ocupam, doar igbt-ul l-am cumparat cu cca 10 ani in urma  ca rezerva pt o plita cu inductie. Asta e o pasiune temporara pana incepe munca la camp, voi vedea iarna viitoare daca ajung sanatos ce scule cumpar si doar daca continui cu aceasta joaca.

Mi-ai amintit de pistolul ala, pai atunci a fost tot o iarna  cand ma plictiseam dar de atunci pauza. Probabil ca-mi revine pasiunea  din 10 in 10 ani :)

Editat de c_anicai
Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock