Sari la conținut

Incercare constructie invertor sudura pe 132 Khz

Postări Recomandate

N-am osciloscop, chiar nu stiam ca timpul de conductie la integrat e asa mare, pe moment am montat un 5MO380R care e la cca 65Khz dar voi cumpara un 5LO380R la 50 Khz. Pana acum am facut doar probe scurte, asa cum e in gol nu s-a incalzit radiatorul tranzistorului, mai degraba s-au incalzit diodele de iesire ca tot am probat amperajul. Tensiunea in gol dar cu un condensator pus la masa dupa bobina e cca 70 volti insa scade drastic daca pun sarcina, practic ma intereseaza sa scot un cca 40-50amperi la 10-15 volti dar deocamdata pare imposibil, mai incerc. Transformatorul asa cum e transfera putere cu pierderile cele mai mici la 45 Khz, m-am jucat toata plaja de frecvente cu un generator intre 15 si 200Khz. Dioda de recuperare nu e aia din schita ci o f10u150s care e putin cam lenta, si becul de 500w e pus dupa condensatorul electrolitic de 680 micro, am sa corectez.

Editat de c_anicai
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Era un osc bunisor pe forumul celalalt la 300 lei. Chiar nu iti permiti o asa suma? Ca sa nu mai spun de cele modeste ale lui Mihai Cornel la preturi derizorii.

Pune sensul infasurarilor si la traful de curent.

Anicai.jpg

Editat de dumitrumy
Link spre post

Nu-s tanar cu perspective si pasiunea e temporara fara castiguri din asa ceva, nu cumpar nimic deocamdata.

Referitor la montajul cu 5MO380R, e o placuta de alimentare care nu stiu de la ce provine cu 200 volti iesire, am deconectat dioda din secundar lasandu-l in aer si am luat semnal pt tor din infasurarea de alimentare a circuitului. Voi identifica sensurile si le voi atasa. Dar mai sigur voi face special un transformator pt asta cand reusesc sa cumpar un integrat de 50 Khz 5LO380R. Durata impulsului de care ziceai anterior se scurteaza cu o rezistenta semireglabila in teminalul 4.

Link spre post

In cazul in care acest proiect nu este hobby sau cu scop de invatare , sunt destule clone de invertor de sudura reusite  foarte ieftine.

Clonele de proweld moldovenesti au topologia originala doar componentele difera, mai mult decat atit igbt-urile pot fi inlocuite direct cu mosfet-uri cu carbura de siliciu, functioneaza mai bine cu acestea, iar frecventa de  100-200 khz nu mai este o problema, merg si mai sus de atit.

Pentru proiectul tau in afara de tranzistoare care le poti inlocui cu unele cu carbura, trebuie sa fii atent si la diodele de freeweeling, poti folosi de asemenea niste diode schottky cu carbura 0 qrr care de scapa de o sumedenie de probleme.

123 si nici chiar 300 KHz nu mai sunt o problema in acest caz,

Link spre post

Nu-mi trebuie invertor, e doar o joaca sa vad daca iese ceva.

Feritele care le am nu prea transfera putere peste 60 Khz cu toate ca am incercat si varianta cu secundarul intre infasurari primare pt cuplaj mai bun. De exemplu excitat cu 100 Khz din generator la iesire am aproximativ 25 amperi in scurt, la 45 Khz peste 50 amperi iar la 200Khz scade pe la 15 amperi. 

Atasez inca o data schita postata anterior la care am corectat cateva erori. Oricum e doar de test, nu e varianta finala, si nici nu stiu daca va fi ok pana la urma. Totusi ce am obsevat e ca circuitul 5MO380R se poate controla destul de usor, cel putin mie mi se pare ca e mai controlabil si mai simplu decat 3842-ul si am curaj de a incerca un invertor de putere cu doar un tranzistor,  si un circuit integrat din cauza ca inca n-am gasit un integrat de putere la peste 12 amperi... ceva gen KA3S1265R dar nici nu stiu daca exista asa ceva. 

5L0380d (1).png

Editat de c_anicai
Link spre post

Acum 2 ore, c_anicai a spus:

... Atasez inca o data schita postata anterior la care am corectat cateva erori. ...

... Pai daca nu contine erori, atunci ce cauta un N-FET Enhancement (80N60) cu Vds=60 V intr-o schema alimentata la 320 V?!

Editat de ola_nicolas
Link spre post

Nu-s sigur daca sursa cu 5MO380R e forward sau flyback, transformatorul nu e facut de mine. La tor fazarile sunt ok ca am verificat, merge si invers dar puterea e mai mica. Deci practic din transformatorul sursei cu  5MO380R folosesc doar doua infasurari, primarul si secundarul de alimentare c.i., mai sunt doua secundare din care unul de tensiune inalta cca 200v dar l-am deconectat.

IMG_7762.jpg

IMG_7763.jpg

Editat de c_anicai
Link spre post

Ma nedumereste ceva, comanda fortei se face de catre sursa auxiliara, n-am mai vazut optiunea asta.

Personal folosesc un controller de PWM si si un driver izolat galvanic sau mai bine un kit cu fibra din polimer.

Circuitele astea de forta au multe motive sa nu functioneze chiar daca schema este corecta, pot fi bucle de masa sau tranzitii prea rapide aplicate unor drivere izolate sau unor optocuploare, de aceea am trecut la utilizarea kiturilor cu fibra din polimer care sunt practic imune la tranzitii si ofera libertatea de a elimina riscul aparitiei unor bucle de masa.

Cu tranzitiile aplicate peste izolatia driverelor m-am fript, am ars de cateva ori tranzistorii, si am documentat ca aceea afost problema, prin faptul ca scurtcircuitand izolatia respectiva problema a disparut.

Acum folosesc chituri cu fibra care au CMTI foarte mare sau driveri cu CMTI cel putin 15v/ns, mai mare decat cepot genera deviceurile de forta.

Pentru mine editarea este time consuming ,dar am reusit sa realizez surse din care alimentez invertoarele de sudura pe sistemul meu fotovoltaic, si chiar am sudat cu ele zeci de kilograme de electrod bazic,

Necazul este ca la upgrade intimpin probleme, pana la urma am ales o structura modulara, dc/dc-uri separate, modulatoare separate, diverter dc stand alone. charger stand alone,toate sunt DIY. all sic.

Link spre post

merge sursa ca generator de atac, decuplare este cu un tor, driver n-am pus ca am vrut sa simplific  schema, este o rezistenta de 30 ohmi in grila care descarca capacitatea acesteia si oricum tensiunea inversa contribuie putin iar  sursa cu 5MO380R are destula forta sa sara de 10 volti in grila chiar daca sunt acele rezistente. Montajul a ramas asa ca inainte am avut pus un bipolar 2sc5570 de 28 amperi dar la o conectare gresita a infasurarii de pe diode  s-a dus.

Editat de c_anicai
Link spre post

Poate merge, dar te scarpini pe dupa ureche sa controlezi factorul de umplere, si  in toate schemele cu comanda prin transformator exista un circuit de conditionare dupa transformator, fie cu unul 2 tranzistori fie cu un driver, cel mai simplu este un miller clamp cu un tranzitor PNP de curent mare, cu transformator simplu nu poti controla ringingul generat de efectul miller, dar poti pune dupa, un simplu driver din seria TCXXXX care rezolva aceste probleme.

Link spre post

deja ce-mi zici sunt unii termeni care nu-i cunosc, gen efect miller, etc

factorul de umplere se regleaza usor, deconectez optocuplorul si pun un semireglabil de 10k intre pinul4 la c.i. si masa, pe la cca 1k obtin factorul de umplere maxim, apoi orice tensiune vine pe optocuplor il scade respectiv si puterea, de la ce prag sa actioneze stabilesc tot prin rezistente, mai am o placuta cu 3843, adica acum are 3842a insa e pretentioasa, mai bine ma impac cu 5MO380R insa am de gand sa cumpar varianta cu LO la 50 khz, aste care o am eu e pe la 65

Editat de c_anicai
Link spre post

vreau simplu, pacat ca asta e doar la 100 Khz ca altfel ma tenta si pacat ca nu exista asa ceva de 10 ori mai puternic ca n-as mai incerca nimic auto oscilant

simplu.jpg

Editat de c_anicai
Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.