Sari la conținut

Incercare constructie invertor sudura pe 132 Khz

Postări Recomandate

Acum 2 ore, ola_nicolas a spus:

Oricum, ceva nu este in ordine. Nu puteti suda cu electrod de 2,5 mm sub 90 A. 

Cu electrod de 2,5 se sudeaza intre 60-90A...cu electrod de 2 se sudeaza intre 50-70A....cu electrod de 1.6 intre 40-60A.

Scrie pe toate pachetele de electrozi.

Editat de Pringles
  • Like 1
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 135
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Problema este distanta, am vazut locatia Radaseni, tocmai la Suceava,  le pun deoparte poate reusesc cumva, miezurile alea se pot sparge,

Torurile galbene se incalzesc la frecvente mari, 7 spire este foarte mult la curentii mari de pe iesire. Se satureaza imediat si apoi sunt ca si inexitente. Daca ma simt mai bine poate masor eu 4 toru

daca doresti pot sa-ti trimit piese pentru a realiza invertorul, inclus driverul miezul pentru transformator si droserul, doar ca daca le vrei gratis, i-voi da  mosfet cu carbura diode si driver folos

Posted Images

Probabil amperii notati pe aparatele chinezesti sunt un pic umflati sau au masurati in alte conditii.

Cand am cumparat din bazar stromo sw 295 i-am facut proba pe loc cu un rutilic 3,25 setat aparatul la 150 amperi, am zis ca daca il va duce pana la capat e ok si il iau, oricum  folosesc doar 2,5 doar ocazional si nu iau in considerare 300 amperi cat zice ca are fiindca aproape sigur nu-s reali. Rutilici de 2,5 am consumat pana acum maxim 100 buc iar amperajul folosit a fost intre 70 si 90 in functie de fierul sudat, la ceva platband de grosime 8 mm am fost nevoit sa dau cu 90 insa la platband de 4mm a mers ok cu 70. La teava de 3mm la fel cu 70 am folosit. Bineinteles ca aia aproape 100 electrozi i-am cam stricat de aiurea, daca era un sudor bun ii trebuia maxim 30 buc insa tot am polizat unde nu-mi convenea ceva si am tot repetat pana mi-a placut cum iese.

Editat de c_anicai
  • Like 1
Link spre post

@Pringles: Eu ma uit pe aparatele de sudura, nu pe pachetul de electrozi. Orice invertor are un potentiometru de reglaj al amperajului, gradat in unitati de curent, dar concomitent apar si intervalele de utilizare pentru fiecare tip de electrod utilizabil. Eu am doua aparate de sudura. Unul este un simplu transformator cu sunt magnetic reglabil. Comparand domeniile de reglaj de pe amandoua aceste aparate, ele corespund 100 %. In alta ordine de idei, exista relatii matematice empirice pentru calculul curentului de sudare, in functie de diametrul electrodului. In atasament se da o astfel de relatie. Daca facem calculul cu datele noastre avem pentru electrozi de 2,5 mm un curent de 87,5 A. Altminteri, nu pun deloc baza pe ceea ce scriu turcii pe pachetele de electrozi. Singurul criteriu tehnic pe care-l utilizez in alegerea amperajuli este proba practica.

@c_anicai: Invertorul meu nu este chinezesc. Este un invertor de marca europeana, pe care am platit atunci cind l-am luat o suma mai mare de 1000 lei. Aparatul de sudare cu transformator cu sunt magnetic, este produs in Italia. Domeniile de amperaj corelate cu diametrele electrozilor sunt identice pentru cele doua aparate. Pot sa mai adaug ca de mai multe ori am verificat eu insumi cu clampmetrul curentul de sudare, pentru pozitia de 110 A a invertorului (pe care o folosesc de regula) si valoarea curntului este pe aproape.

Sudare.thumb.PNG.8537b0a06ec8bac34d893e492d0a6994.PNG

Editat de ola_nicolas
Link spre post

Al meu se zice ca e rusesc dar 100% e facut in china ca toate electronicile de altfel, pare ok, i-am mai pus o bobina de iesire si un condensator ca aveam mancarimi sa nu-l las asa cum a fost dar inca nu-mi pot da cu parerea daca ajuta cu ceva modificarea asta.

Celalalt cu care ma stresez daca-l voi reusi pana la urma va fi 100% romanesc :)

ex2r.jpg

mod3r.jpg

Editat de c_anicai
Link spre post
1 oră în urmă, c_anicai a spus:

Al meu se zice ca e rusesc dar 100% e facut in china...

Pai cei mai mari producatori de componente electronice sunt chinezii. In plus, multe dintre componente le vand pe piata fara garantii, la kilogram si la preturi de nimic. A devenit pentru oricine o afacere sa cumpere componente la kilogram de la "Alibaba" si sa le sorteze pe cele mai bune. Ciar daca jumatate cad la probele de calitate, tot este convenabil. Dupa ce le-au sortat le baga pe banda tehnologica si produc plusvaloare cu eforturi minime si la costuri de productie excelente. De aceia atunci cand romanii cer salarii asemenatoare celor din vest, li se spune invariabil ca in Romania nu avem productivitate. Inclusiv producatori cu mare traditie, precum Bosh, Philips etc, au adoptat acest sistem. Cumpara componente chinezesti la kg, le utilizeaza in productie si isi impun preturile, pentru ca deh, sunt branduri de lux. Eu cunosc un angajat al fostei fabrici de rulmenti din Slatina, care dupa ce aceasta si-a declarat falimentul, si-a deschis firma bazata pe importurile de produse metalurgice (rulmenti, bile, role, etc) pe care le verifica cu tehnologia pe care a cumparat-o cu pret de fier vechi de la fosta fabrica, si le vinde sub marca URB la preturi de produse romanesti. Nu stiu cum de poate sa utilizeze aceasta marca, dar o utilizeaza si ii merg afacerile excelent. De la o vizita la alta, constat noi capacitati puse in functiune si noi semne de prosperitate. Cam asa s-au dezvoltat marile afaceri in Europa.

Link spre post

@Pringles: Am raspuns deja la provocare. Inafara de faptul ca este pe langa subiect, nu stiu de ce ati mai irosit o postare ca sa puneti o poza fara rost. Sunteti sudor de meserie?! Fara a fi sudor de meserie, eu consum saptamanal un pachet de electrozi de 2,5 mm si stiu ce scrie pe pachete. Foarte bine, daca scrie 60 - 90 A, atunci sudati cu 75 A spre exemplu. In plus, nu ati citit nimic din materialul pe care l-am postat. Il mai atasez odata si va indic eu ce sa cititi. Electrozii pe care scrie 60 - 90 A, nu "rup" arcul sub 100 A si se aplica ceea ce am subliniat sub diagrama din pagina atasata. Apoi, incercati sa aplicati relatia empirica pentru calculul curentului, care a fost elaborata de cercetatori, in ideea unei suduri de buna calitate. Pai daca o sudura de buna calitate cu electrod de 2,5 mm se face la 87,5 A, atunci degeaba scrie pe pachet 60 - 90 A. Eu personal, nu sudez cu pachetul, ci cu invertorul de sudura reglat pe 110 A. Am incheiat aici aceasta discutie fara sens.

Sudare.thumb.PNG.a5bf9e2afdce908484bb605722233246.PNG

Editat de ola_nicolas
Link spre post

Foarte bine ati facut ca ati incheiat discutia....deoarece stati de vorba chiar cu un sudor cu diploma. Daca este nevoie se poate pune si diploma.

Astept sa-mi aratati si mie un videoclip facut de dv, cu o sudura vertical ascendent sau peste cap, cu electrod de 2,5 la 90-110A reali....nu cei chinezesti.

Am curaj sa fac pariu ca tot electrodul il veti aduna de jos de pe asfalt...

Iar electrozii Safro sau Lincoln nu sunt nici chinezesti si nici turcesti... producatorii lor nu sunt niste idioti asa cum ii catalogati. Acele amperaje nu sunt trecute degeaba pe acele pachete de electrozi...

In opinia dv toata lumea este proasta si numai dv cel destept! Rusine sa va fie pentru acest comportament!

Incercati sa nu va mai irositi talentul degeaba...ca habar n-aveti despre sudura si va faceti de cacao pe aici..la fel cum v-ati facut si pe elforum in privinta altui subiect. Ar fi bine cateodata sa va abtineti...niciodata nu stiti cu cine stati de vorba la celalalt capat al firului. 

Editat de Pringles
Link spre post
Acum 1 oră, Pringles a spus:

cu electrod de 2,5 la 90-110A reali....nu cei chinezesti. ...

Am curaj sa fac pariu ...

Bine domnule "sudor cu diploma". In primul rand nu stiti sa cititi niste parametrii in mod corect. Pe pachetul de electrozi de 2,5 pe care le-ati pozat scrie 50 V / 60 - 90 A. Acelea sunt conditiile in care au fost testati acei electrozi. De indata ce schimbi tensiunea in sarcina la borne, nu se vor mai obtine acei curenti. Invertoarele de pe piata, au in jur de 65 V in gol la borne si cu electrod de 2.5 mm au cam pe la 30 V (poate ceva mai mult) in sarcina. Apropos de pariu, uite o imagine luata de pe internet in care pentru electrodul de 2.5 mm se da un domeniu de curent de 80 - 110 A. Pe invertorul meu (aceeasi marca, dar un alt tip) electrodul de 2.5 este incadrat in domeniul 85 - 115 A. Mai gasiti si alte poze asemanatoare la adresa: https://www.google.ro/search?sxsrf=ALeKk03kdqeMIMhHlXqbRhuvDE7jA4wVSQ:1608392778162&source=univ&tbm=isch&q=aparate+de+sudura+dedeman+slatina&sa=X&ved=2ahUKEwiChc6BstrtAhUQ_RQKHX2iA5wQjJkEegQIARAB&biw=1680&bih=893#imgrc=JWcsGE4NS1kNKM

As face si masuratori in timpul procesului de sudare, dar nu am timp pentru asemenea polemici. Atunci cand sudez (fara diploma) am alte obiective.

Invertor.PNG

Editat de ola_nicolas
Link spre post

Eu ti-am spus sa vorbim despre aparate serioase cu (,) curenti reali nu chinezarii de Stanley. Iar cei 50V de pe pachetul de electrozi reprezinta tensiunea minima necesara amorsarii electrodului. Nu pricepi nici indicatiile de pe un pachet de electrozi...banuiesc ca nici nu le-ai citit vreodata si nici nu te-ai intrebat ce reprezinta. Iar de sudat sunt convins ca sudezi dupa ureche sau cum iti convine tie....

Ti-am spus ca o iei razna grav cu curentii astia....! Pesemne ca si aparatul tau tot o chinezarie imprecisa este!

https://mathaus.ro/medias/sys_master/documents/documents/hc8/h42/h00/8813180944414/10400415.pdf

Editat de Pringles
Link spre post
Acum 1 oră, Pringles a spus:

... sa vorbim despre aparate serioase cu (,) curenti reali nu chinezarii de Stanley. ...

Chinezarie / chinezarii / etc, au devenit laitmotive invocate de orice nestiutor. Din pacate electrotehnica si electronica reprezinta pentru majoritatea, echivalentul limbii chineze pentru europeni si nu numai.

Editat de ola_nicolas
Link spre post
On 12/17/2020 at 9:30 PM, ola_nicolas said:

L-ati demontat ca sa vedeti daca nu este prevazut cu punte de diode interioara?! Dupa cate imi dau eu seama, acela este un indicator de panou, care lucreaza in pozitie verticala, iar aceste aparate sunt de regula pentru tensiuni / curenti alternativi. 

sigur c.c., provine de la un incarcator auto doar ca arata jalnic, persoana de la care l-am luat a fost inspirata si a dat doua gauri inestetice prin geamul din plastic insa acum i-am facut eu altul macar sa pot vedea cu usurinta ce indica.

Charger_800x600_02.jpgc9e44e1f-59a3-4555-ab2a-7a2575b97ee3Large.jpg

20201212_201120.jpg.0716145bd84e5f68a062255d7a69baa4.jpg

20201220_115419.jpg

Link spre post
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Alta trasnaie pe 65 Khz cu 5mo380r dar transformatorul cu ferita de linii am stabilit ca are cel mai bun transfer la 45 Khz, deci un 5LO380R cred ca ar fi ideal dar voi vedea. Oricum chiar si asa la iesire in scurt sunt peste 50A, dar cu bec de protectie 500w inseriat cu alimentarea, deocamdata nu ma risc fara bec.

5L0380d (1).png

IMG_7754.jpg

Link spre post

Si functioneaza bine in gol? Timpul de conductie al integratului este peste 60% iar un forward trebuie sa aibe max 50% cu bobina de recuperare egala cu primarul. Poti pune o oscilograma cu comanda MOS-ului in gol?

• Like 1
Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   1 membru

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock