Sari la conținut

Incercare constructie invertor sudura pe 132 Khz

Postări Recomandate

M-am retras de pe elforum si ca in 11 ani am obosit sa raspund punctual la probleme minore. In acelasi timp topicul deschis de mine despre teorie surse nu a mai fost activ dupa ce a plecat Smilex. Bobina aceea de pe iesire este doar un filtru suplimentar nu cea principala de acumulare care ajuta sursa sa lucreze in regim corect. Bobina principala este cea de pe torul alb-galben. Am facut niste simulari sa intelegi ca mai multe spire pe un miez il satureaza iar dublarea sectiunii la acelasi nr de spire duce la o variatie mica a curentului prin electrod, nu intra limitarea devreme si este astfel putere la iesire.

9.jpg

7.jpg

10.jpg

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

EDIT: si dublarea sectiunii de la 100 la 200, cu 3 spire

15.jpg

Editat de dumitrumy
  • Like 1
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 194
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Cateva relatii de calcul si indicatii din Agenda Sudorului. Atasamentul 1 este pentru convertizoare rotative. Atasamentul 2 este pentru transformatoare de sudare.

daca doresti pot sa-ti trimit piese pentru a realiza invertorul, inclus driverul miezul pentru transformator si droserul, doar ca daca le vrei gratis, i-voi da  mosfet cu carbura diode si driver folos

D-le Olaru sunt nevoit sa va contrazic! In zeci de ani de depanare de echipamente electronice ,in marea majoritate a cazurilor am gasit acest model de fixare a radiatoarelor....inclusiv in echipa

Posted Images

La feritele care le am nu cunosc caracteristicile, deci tot pe aproximare tre sa merg. Practic ma uiam la bobina acestui invertor din poza. Sau la al meu chinezesc care a venit fara bobina dar i-am atasat eu una.

Proweld 250.jpg

in1A.jpg

mod3.JPG

Link spre post
Am gasit un ampermetru de 6 amperi care arata cam jalnic, i-am pus un sunt  din tabla de 0,8 mm si duce cca 70 amperi cap scala, cam atat scoate si invertorul facut de mine la maxim adica de la cca 10 reglabil pana la cca 70.
Am facut comparatie cu invertorul chinezesc totusi la acelasi amperaj masurat cu chestia asta ala chinezesc sudeaza mai bine decat asta facut de mine, ceva idei?

Invertorul chinezesc are cca 62volti in gol, asta facut de mine cca 95 volti, oare trebuie sa mai scot o spira din secundar la transformator?,..(pe primar am 21 sp iar secundar 6sp).

20201212_201120.jpg

20201212_201035.jpg

Editat de c_anicai
Link spre post
On 12/10/2020 at 10:56 PM, dumitrumy said:

Bobinele cu aer nu se satureaza. Multe chinezesti sunt semipunte si necesita o bobina la jumatate fata de FORW.

am o intrebare referitor la un tor de ferita, 

asta de aici: https://www.tme.eu/ro/details/tx63_38_25-3f3/inel-de-ferita/ferroxcube/

e bun pentru transformator de iesire?

datasheet http://ferroxcube.home.pl/prod/assets/tx633825large.pdf

,in datasheet pentru materialul 3f3

mersi de un eventual raspuns

Editat de c_anicai
Link spre post
La 12.12.2020 la 20:21, c_anicai a spus:
Am gasit un ampermetru de 6 amperi care arata cam jalnic, i-am pus un sunt  din tabla de 0,8 mm si duce cca 70 amperi cap scala, cam atat scoate si invertorul facut de mine la maxim adica de la cca 10 reglabil pana la cca 70. ...

Apreciat la ochi, suntul ala merge la mai mult de 70 A. Sfatul meu este sa cumparati un clampmetru de duzina, care costa mai putin de 100 lei, dar cu posibilitatea de a masura pana catre 1000 A - in functie de tipul lui.

La 12.12.2020 la 20:21, c_anicai a spus:
... Am facut comparatie cu invertorul chinezesc totusi la acelasi amperaj masurat cu chestia asta ala chinezesc sudeaza mai bine decat asta facut de mine, ceva idei? ...

Ceea ce pot sa spun 100 % sigur, este ca eu reglez invertorul meu la 75 A pentru electrozi de Ø1,6, 90 A pentru electrozi de Ø2 si 110 A pentru electrozi de Ø2,5. Teoretic, curentii recomandati sunt mai mici, insa vorba cu "practica ne omoara" este pe deplin aplicabila aici. Eu utilizez de regula electrozi turcesti de duzina. Nu am simtit inca nevoia sa utilizez electrozi de Ø3,25 , Ø4 sau Ø5, desi invertorul ii suporta.

Un invertor bun trebuie sa furnizeze in gol 64... 65 V. La mai putin de atat, electrodul se lipeste, iar la mai mult, se inroseste.

• Like 1
Link spre post

Am zis aproximativ  70a, initial am lasat tabla mai lata si in mod repetat am taiat fasii de 1 mm  pana am reusit sa aduc in jurul valorii 1 pt 10A,  se putea mai bine,  testat cu un ampermetru de 10A in serie astfel incat pe asta improvizat sa indice valoarea 1. Pentru o aproximare a curentului zic ca e ok. Pe viitor fac rost de un ampermetru cu scala mare si mai citibil  astfel incat sa am motivatie sa-l calibrez.

70.jpg

Editat de c_anicai
Link spre post

deci am mai aflat ceva, la mine este cca 95 volti in gol si probabil de asta inroseste electrozii la varf si improasca, asta am testat cu acel ampermetru improvizat adica o comparatie intre invertorul ala chinezesc care e ok si asta facut care inca face figuri. Indicatorul de amperaj incorporat la al meu nu e chiar liniar, la inceput creste mai repede si apoi mai lent, e un vumetru mic de audio pus acolo sa am asa o ideie cat de cat.

test stromo + invertor construit.jpg

Editat de c_anicai
Link spre post

din cauza tensiunii mari la iesire m-am stresat ieri sa fac alt transformator cu raport mai mare, pe un  e55 4,1 cm² - primar 22sp 12x0,5, secundar 5 spire 36x0,5/ raport 4,4 calculat pt cca 70 volti dar am avut ghinion la montare si l-am fisurat, asa ca trebuie sa mai aman cu testele desi eram nerabdator sa o scot la capat. Care-l am pus in prezent e cu raport 3,5 - 21 sp primar si 6 secundar dar tensiunea e cam mare 95v aproximativ si cred ca in defavoarea amperajului..

fisurat.jpg

E55.jpg

Editat de c_anicai
Link spre post
Acum 6 ore, c_anicai a spus:

Am zis aproximativ  70a, initial am lasat tabla mai lata si in mod repetat am taiat fasii de 1 mm  pana am reusit sa aduc in jurul valorii 1 pt 10A ...

Fiind un indicator de panou cu echipaj mobil de tipul magnetoelectric, acest indicator este garantat pentru masurari corecte, doar intr-un interval de frecventa intre 45... 65 Hz, pentru care a fost etalonat. Dumneavoastra aveti acolo un curent si o tensiune de 132000 Hz. Asadar in mod sigur indicatiile aparatului sunt false. In plus forma curentului / tensiunii nu este sinusoidala.

Link spre post
1 oră în urmă, c_anicai a spus:

cc am masurat ...

L-ati demontat ca sa vedeti daca nu este prevazut cu punte de diode interioara?! Dupa cate imi dau eu seama, acela este un indicator de panou, care lucreaza in pozitie verticala, iar aceste aparate sunt de regula pentru tensiuni / curenti alternativi. Faceti o experienta cu o rezistenta alimentata de la o tensiune sinusoidala de 12 V si comparati indicatia aparatului cu ceea ce rezulta din teorema Ohm. Eu am un indicator asemanator, dar cu domeniul de 30 A si stiu sigur ca este prevazut cu punte interioara pentru utilizarea in reteaua alternativa. Inca odata va informez ca domeniul de curent pentru sudura cu electrod de 2,5 mm este de peste 90 A. Sub aceasta valoare se poate suda numai cu electrod de 2 mm, iar sub 75 A, numai cu electrod de 1.6.

Editat de ola_nicolas
  • Like 1
Link spre post

doar vibreaza acul in c.a. 50 hz, nu indica nimic

si indicatia e corecta in cc pe 0-6 amperi, l-am verificat in serie cu un mavo35 si cu un micronta tot analog, adica corecta in masura in care si alealalte doua indica cat de cat ok

edit: inca nu l-am demontat dar o voi face cat de curand ca vreau sa-i schimb plasticul transparent care e prea matuit

Editat de c_anicai
Link spre post

Oricum, ceva nu este in ordine. Nu puteti suda cu electrod de 2,5 mm sub 90 A. Nu aveti de unde imprumuta un clampmetru cu un domeniu de cel putin 200 A doar pentru a verifica?

Editat de ola_nicolas
Link spre post

N-am de unde lua clampmetru cu imprumut sa verific, probabil invertorul facut de mine are amperaj doar in scurt dar nu-si mentine o tensiune minima necesara in arc si de aia nu vrea sa sudeze ok iar invertorul chinezesc in scurt are protectie si nu indica curentul real iar in arc are cat ar trebui dar nu pot eu masura fiindca n-am acea rezistenta de sarcina.

Cat de curand imi voi face o rezistenta de sarcina din cativa metri sarma fier si voi testa din nou prin aceasta amperajul ca sa pot verifica si tensiunea de cadere

Editat de c_anicai
Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock